Adaptace (2002)

Čekal jsem něco intelektuálsky otravný a vyčpělý, avšak dostal další milý vtipný meta-mindfuck zhruba na úrovni Johna Malkoviche. Herecky je to taky osobitý, zvlášť vypíchnout se musí Chris Cooper, jehož excentrický lovec orchidejí je jasně životní rolí.

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Není to špatný a je to sympaticky akční, ale v podstatě zbytečnost. Všechno už 1000x viděný a bez nápadů, napětí je lacině budovaný a hrocený, postavy slabý a nesympatický. Co takhle vzít značku Evil Dead, sehnat schopný tým lidí a slušný rozpočet, narvat ty zasraný démony a Necronomicon do temně středověkýho prostředí čarodějnic a svatý inkvizice (odkud to beztak čerpá). Moderní městská bytovka, ústřední vztah dvou sester, holky co vypadají jako boys (a opačně), sorry tady to zlo a krvavý masakry prostě nepůsobí nijak tvrdě a přesvědčivě. Další konzumní hororový popkorn.

On se bojí (2023)

Nesvéprávný Beau nedosahuje úrovně předchozích dvou Asterů, kéž by si film udržel kvalitu z úvodního dějství ve městě. Než pak přejde v utržený art. Ale stejně respekt za to, jak si AA jde svou vlastní cestou, jak je to ambiciózní a vlastně "nedivácký" (vidět v multikině trošku bizár). Ač mi nesedlo stejně skvěle jako Hereditary / Midsommar, tak po celou dobu nenudí, Phoenix je jako totální chudák jedinečný a je to opět snímek, co člověka nutí k přemýšlení i po skončení - což cením. Animovaná sekvence mj. odkaz na Vynález zkázy Karla Zemana.

Yellowstone: One-Fifty (2022) (seriál)

Obrázky Johna Duttona / Costnera jak jako že táboří, sedí na chatě a nebo rybaří jsou devizou, pěkný záběry přírody beru za samozřejmost, ale jinak je ten čtyřdílný dokument fakt podivně a špatně poskládaný, určité pasáže a komentáře se průběžně vrací a opakují, nedává to příliš smysl chronologicky, prostě binec. Radši díly dva a mít to neodbytý, kvalitně sestřihaný... Ale jsem zmlsaný, jestli máš dost času a zajímá tě historie národních parků v US (nejen Yellowstone), rač si sehnat tohle.

Joe (2013)

Neveselý chudinský prostředí, sympaticky blue-collar Nick Cage, něco z Harmony Korina a něco z Terrence Malicka, slabší tempo a žádný extra nabitý děj, ale ten film má co říct, vyvolá emoce a sympatie, všeho všudy mi to sedlo. Hned má člověk o chlup lepší pocit ze sebe, kde žije, jaký měl rodinný zázemí a tak :)

Království nebeské (2005)

Podařený historický velkofilm, kde jsou hezky vidět obě strany podniků křížových výprav, ta "křesťanská" i ta hrabivá a loupeživá – bojujeme za Boha, tzn. za poklady, území a moc. A je to hollywoodsky balený, ale zároveň řemeslně poctivý, místy impozantní a sympaticky krvavý (a Orlando to nijak nekazí). Pro herní pamětníky, velkolepý obléhací scenérie v závěru vyloženě evokují starý Stronghold. A jak napsal Collider: "The theatrical cut is a serviceable action movie, but the director's cut is the true historical epic."

Why We Fight (2005)

Pravdivý, ale poměrně banální a opakující se dokument na téma USA & obří vojensko-průmyslový komplex. Využití 9/11 (x) k posílení imperiální pozice supervelmoci, lživý záminky ke konfliktům a manipulace s veřejností, nekalý vliv korporací a permanentní stav zbrojení... Na druhou stranu, geopolitika je geopolitika a pojďme nezapomenout na 1. a 2. světovou. Z dění od té doby jsou lépe vidět následky a souvislosti, 20 let poté jsou amíci konečně pryč z Iráku (x) i z Afghánistánu (x), jejich autorita a renomé (ale také národní sebevědomí) rozhodně není co to bývalo. ♪♫

V kůži Johna Malkoviche (1999)

Milá a osobitá absurdní komedie, místy až lynchovsky roztomile podivná a jako kdyby z jiný dimenze. Moment kdy Malkovich vleze sám do sebe a pak je všude všechno Malkovich, je docela pamětihodná sranda. Čekal jsem to divácky náročnější, zapeklitější a jako větší hlavolam, ale film zůstane relativně prostý a sympaticky dobře stravitelný. Po zásluze kultovka a hype.

Hezké holky, jedna jako druhá (1971)

Jednou za čas rád vytáhnu tip od Tarantina (zde tuším předchozí). Zase je to z vaultu filmových mrtvol vykopaná, totálně sedmdesátková úchylárna –> bizarní (² dnešní optikou) feel-good mix vražd a zneužívání sexy školaček, srandovních postav a cool písniček, cinefilsky vděčných narážek na Ztracený ráj a nebo o represivní povaze policie. Velká castingová třešnička jsou Hudson & Savalas, oba ve vypečený roli. Ale o 15 minut osekat by bodlo.

Renfield (2023)

Příjemná kravina, vtipná a s lehkostí. Hoult uplatňuje svoje mládenecký silent-era emo charisma, zatímco Cage s Draculou nadšeně přehrává a dělá si prdel sám ze sebe - nebudu se zlobit, když by si to ještě někdy zopakoval. Přidává i špetka z kouzla New Orleans. Relaxační hororová zábava, nemohl mě nasrat ani potok přepálený cgi krve. Tohle > Day Shift