Dějiny Hollywoodu (2010) (seriál)

*ale na téma "starý" HOLLYWOOD to chce minimálně dvojnásobnou stopáž a precizní Ken-Burns level dokumentární produkce (tak doufám)

To End All War: Oppenheimer & the Atomic Bomb (2023)

Vše bylo probráno v řadě dalších starších dokumentů (válečný motiv a strach z nácků, Manhattan a demonstrace síly na japonce, odříznutí Oppenheimera), beru ale jako pěkný bonus / opáčko vyloženě k uvedení blockbusteru od Nolana. I v momentální záplavě kvalitního Youtube obsahu na toto téma se vyplatí. Fajn komentáře, dobře zvolený archivní materiál, super jako vysvětlivky k některým z klíčových momentů ve filmu. Bomba jako záruka světa bez větších konfliktů, a nebo apokalypsa... [seznam atomic age dokumentů u mě v Deníčku]

Klub u cesty (1948)

Nevzrušivý noir se silnou sestavou v obsazení tří hlavních rolí - Wilde má frajerský charisma, Widmark opět ve svý křivácký poloze, Ida jako svůdná bitch je přímo rozená. Klasický děj o tom, kdy dva se zamilují a třetí z toho nemá radost, závěrečná třetina už není scenáristicky nejšťastnější (škoda super lesní lokace) a sakra mělo to na víc.

Vyproštění 2 (2023)

Musím říct, že Hemsworth je v drsný Rambo poloze jako doma, že tu jsou k*rva dobrý a choreograficky působivý akční sekvence, taky je to velmi sympaticky krvavý a boduje i super záporácký gruzijský charisma. Nečekal jsem, že mě letos zklame (unudí) Wick 4 a naopak mile překvapí tady ta dvojka.

Arnold (2023) (seriál)

Mohlo jít hlouběji a dokázal bych si to představit i šestidílný (jen filmografie by se vešla hezky do tří), ale líbilo se mi prostý rozdělení na 3 kapitoly, životní příběh inspirativní a k neuvěření, přičemž jasný highlight je tu sám Arnoldův sympatický, vtipný a emotivní stařecký komentář, plus to jeho osobitý rakušácký charisma. Podařená bio série - ego a chlubení se, tak jasně, co jinýho to mělo být. Ale těžko se to chápe když jsi třeba závistivá nula :)

Boj o moc - Série 4 (2023) (série)

Hype, finální S04 korunuje celý seriál a je po zásluze velkou TV událostí. V podstatě u každého dílu si zpětně přesně vybavím hlavní téma a nechal ve mne extra zážitek. Naštěstí se nestalo, co se leckdo obával, že je E03 předčasný vrchol a zbytek už tím pádem vyšumí. Ne, následují ještě minimálně tři další vrcholy. Extra radost mi udělal větší prostor pro Skarsgårda, mj. jsou i hezky vidět reálné dopady malicherných akcí bohatých a mocných na světové dění. Dále už bych opakoval ta samá superlativa (x), nicméně něco tak scénaristicky / herecky dobrý, psychologicky vděčný, celkově nabitý, zábavný a satiricky tragikomický se prostě nevidí. A jak bych s radostí šel dál, tak taky uznám, že zakončit to nyní bylo perfekt rozhodnutí. Doufám, že tvůrčí tým Armstrong-Mylod se zase brzy vrátí s něčím. 95%

Reality (2023)

V pohodě zpracovaný případ vyšetřování leakerky utajených vládních informací. Zvolený dokumentární styl (přesně dle transkriptu) zvýrazní napětí mezi agenty FBI a "obětí", taktiky jak dostat pod tlak a k přiznání, přičemž to celý hodně stojí na #nomakeup Syd a ta jenom potvrzuje, že je seriózní herečkou s budoucností a nejen pomíjivou lolití atrakcí (jak ji leckdo vnímá z rolí v Euphoria / White Lotus). Ve finále přijde na ten starý dobrý otazník - zachovat se dle vlastního svědomí, a nebo zásadně dle pravidel spojených s bezpečnostní prověrkou.

The Last Tourist (2021)

Znáte to - poutavý idylický obrázky prázdných pláží, památek a nebo krajiny, kde pak v reálu najdeš šmelky a hrozný davy lidí, to je dnes taková turistická klasika. K tomu tu máš zneužívání zvířat jako atrakcí, otravný "ovčí" model all-inclusive balíčků, uzavřených hotelových resortů a provizí namísto dobrých doporučení, negativní dopad na místní komunity atd... Byť obsahově lehce nahodilý a neuspořádaný, tak docela dobrý počin za víc férový a udržitelný styl cestování. Mám poslední dobou pocit (až na ty absolutní počty), že se to přirozeně mění k lepšímu, pozoruji vyšší poptávku po autenticitě, více ohledů a respektu.

Sisu (2022)

Sympatický finský válečný grindhouse, kde nevrlý nesmrtelný zlatokopec, elitní veterán a lovec lidí narazí na konvoj nácků hovad. Jako nadsazený béčkový krvák je to (zejména pak finále) řekněme mix Machete a Dead Snow, přičemž svý dělá pustá severská krajina, mystický ráz a podobenství o síle a neporazitelnosti národa. Proč tři hvězdy, protože v součtu nijak nevyniká a nebyla to až taková zábava.

Ambulance (2022)

Bay se zase jednou urval. Velký nonstop akční cucátko s přehlídkou cool obrázků LA, sexy automatických zbraní & amerických aut, s kamerou jak na horský dráze a zbytečně přepálenou stopáží. Herecky baví, v čele nasrávací záporácký Gyllenhaal. Tak vypni mozek, ignoruj stupidity (hustá paramedička zjistí až po hodině, že má týpek dva zásahy místo jednoho, nikdo si nevšimne najednou svítivě zelený sanitky atd.) a užívej si tu zrychlenou show čistě na efekt. Byť trošku ubíjející, stejně nemůžu než 4*.