Záhrobní komando (1987)

Klasická monstra jsou zpátky. Jako vůdce Dracula, po jeho boku Frank(enstein), Vlkodlak, Mumie i Netvor z Černé laguny - tahle sestava se schází, aby zvrátila rovnováhu sil ve prospěch Zla. Čelit jim ale tentokrát nebude Van Helsing, nýbrž dětský Monster Squad (plus Scary German Guy...). Dobrý, slušná zábava a pěkný tribute klenotům studia Universal. 80’s verze monster se vyvedly, jen v případě Dracula to asi není úplně ono - nějak mi ten herec nepřišel adekvátně charismatický. Nicméně, MONSTER SQUAD je podle mě ideální horor pro vaše dítě a já lituju, že jsem to sám neviděl už jako dítě.

Career Bed (1969)

Docela povedená grindhouse sranda, kde matka touží vytěžit na svoji dceři Susan maximum, takže ji prodává jak se dá, aby z ní udělala filmovou hvězdu. Je to pěkná nadržená autoritativní svině (dobře zahraná) a aby dceru donutila poslouchat, uchýlí se i k takovým vychcanostem, jako je citový vydírání zakončený náznakem sebevraždy. Přitom si s chlapy (jeden větší freak než druhý) taky ráda užije, respektive je nechá si na ní užít, a tím je ještě víc navnadí na chudáka neposkvrněnou holku, se kterou si za dobrý kontrakt budou moct dělat co je libo. Jako pozdně šedesátkový raný sexploiťák to přišlo vhod, minimálně na relax během nedělního odpoledne. Násilnosti nečekejte, ke zneužívání dochází jen na rovině psychologické. On ten film má nakonec i celkem pointu, a i když to nebyla kdovíjaká zábava, z paměti mi snad úplně nesejde. "Don’t let your mother ruin your life."

Squeal (2008)

Buranská zmutovaná prasorodina vs. přesně ten typ teenagerů, na kterých vám nejen že nesejde, ale dokonce si i přejete aby je někdo zmasakroval co nejdřív a co nejvíc. Což se tak úplně nesplní, no neva… Omáčku kolem mi tady nestojí za to rozmatlávat, takže rovnou k tomu podstatnému. Zábava? Průměr. Bavil mě anti-veganský podtón. Kundy? Průměr. Ošklivky to nejsou. Prasozmrdi? V pohodě. Masky nejsou zlý a kvíkání se mi líbilo. Palec nahoru za prasečího trpaslíka (pozor na bonus po závěrečných titulcích!). Je to drsný? Průměrně. Pořád je to levná záležitost. A kvalita? Průměr. Na amatérský poměry pěkný. Takže: XXX-tá variace na TEXAS CHAIN SAW MASSACRE, vidět ji nemusíte. Každopádně to bylo lepší než jsem se bál že to bude. 5/10.

Sliz (1988)

Sliz přistane na zemi a bere útokem městečko Arborville. Tomu místo aby se dostalo vládní pomoci, je na něj uvalena karanténa. Zrovna před týdnem jsem díval na starý BLOB (’58) a asi takhle; ano, je to zábavnější, ale originál měl větší duši. Efekty jsou parádní, sliz už není jen bobtnající hrouda, ale vypadá spíš jako obří kopa vnitřností, narůžovělá chapadlácká masa hnusu, která se s lidma dvakrát nesere. Navíc umí fungovat i jako kyselina. Ale postavy mě nějak nebavily. Hošové v tomhle filmu jsou zkrátka ztělesněním osmdesátkovosti tak jak ji nemám rád - no jen hl. hrdina je frajer s bujným mulletem a náušnici… Takže jo, nenudil jsem se (pár vtípků fakt dobrých) a uznávám, že hnusy vypadaly na svoji dobu perfektně, ale chybělo mi to ’něco víc’.

Nightmares in Red, White and Blue: The Evolution of the American Horror Film (2009)

Velmi pěkný dokument, stavící dějiny amerického hororu do kulturních, společenských a politických kontextů. Světové války, velká hospodářká krize, imigrace, Disneyho grotesky, atomová bomba, studená válka, Vietnam, drogy, politika státního zadlužování, 9/11, válka v Iráku... Většina z vás (včetně mě) kouká na horory bez většího zamýšlení se nad nějakou ’hlubší’ esencí a pojítky. A to mi na NIGHTMARES přišlo nejlepší - že se na věc dívá tímto rozšířeným a zajímavým pohledem. Nejde ani tak o náplň filmů samotných, ale co ze skutečného života (a doby) v sobě odrážejí... Prvním snímkem, který je tu zmíněn, je Edisonovou společností produkovaný FRANKENSTEIN (1910), posledním zase THE MIST (2007). Skutečně si myslím, že tu v rámci hodiny a půl padne řeč na vše podstatné, plus zazní zajímavosti typu: Hitlerův nejoblíbenější film byl údajně KING KONG, anebo že ve 30. letech Hollywood nařídil, že všechna monstra musí do konce filmu zemřít. Dojde také třeba na perfektní sestřih záběrů ze série FRIDAY THE 13th... A komentář od velkých tvůrců je samozřejmě parádní. "The only thing we have to fear is fear itself." - Franklin D. Roosevelt

Rob Zombie's Hellbilly Deluxe 2: Special Edition (2010)

Zombie si na tyhle sběratelský dárečky potrpí, a já si je vždycky rád seženu. Tak vyšla speciální edice a zároveň reedice (obohacený a přeskupený tracklist na hudebním CD) alba Hellbilly Deluxe 2, jen nějakých 7 měsíců po vydání originálu. Co se DVD týče, jeho hlavní náplní je 26-minutový dokument z turné 2010 - "Transylvanian Transmissions" - který zachycuje kapelu v sestavě Zombie, John 5, Piggy D a nově sklipknoťácký Joey Jordison. Je to takový překvapivě amatérský slepenec všeho možného, od záběrů na kolonu aut na silnici, přes nadšený fans až po zákulisní srandy s Alice Cooperem. Současně je to jakýsi teaser na Zombieho koncertní show, kterou tu mi chudáci evropané bohužel nemáme šanci vidět. Doprovodné projekce, roboti, ohně, kostlivci a různé další dekorace, no prostě HORROR SHOW. Když už sem Rob nepáchne, měl by aspoň vydat DVD s kompletním profi záznamem! No nic… krom dokumentu je zde ještě klip k "Mars Needs Women" a "School’s Out" živě s Cooperem. Moc toho není, ale peníze jsem za to nedal, takže spokojenost.

Oživlé zlo (1973)

Sakra. On je to celkem slušný horor, ale jakmile začal být o lidských vztazích (zhruba od půlky), tak mě přestal bavit. Kostra neznámého mega primáta z Nové Guiney, která po kontaktu s vodou začne obrůstat živou tkání. Bacily zla, hrůza vzbuzená 3000 let předtím než být měla... v Anglii konce 19. století. Cushing jako postarší profesor a domácí vědátor, Lee jeho protějšek - ředitel ústavu pro léčbu mentálních chorob. Oba hrají jak jinak než výborně, naopak Lorna Heilbron (dcera v ohrožení) směrem k závěru víc a víc přehrává. Když už jsem přestával doufat, [SPOILER] kostěj nakonec přeci jen povstal, ale změnil se v něco nemístně srandovního. [/SPOILER] Můj výsledný dojem nakonec není nijak extrovní, ale opakuji - špatný horor to není. "Evil is a disease… a disease which can be prevented or cured like many others."

Dr. Syn, Alias the Scarecrow (1963)

Robinhoodovsky šlechetný farář Dr. Syn se převléká za strašáka a pomáhá pašovat králem ožebračovaným lidem zboží do Anglie. Na místo ale přijede generál Pugh, aby vyčmuchal, kdo se skrývá za maskou Scarecrowa a jeho poskoků, a učinil celé hanebnosti přítrž. V prvé půlce filmu se jedna strana snaží přechytračit druhou, dochází k lámání a souzení obviněného nebožáka pašeráka, ve druhé se schýlí k operaci žalář. Pár dní před tímto jsem viděl známějšího ’příbuzného’ - CAPTAIN CLEGGa od Hammeru, což je vlastně podobná, ale hororovější a malinko méně odlehčená verze toho původně stejného příběhu. Toto (žánr tedy výhradně dobrodružný) mě bavilo o něco méně, ale stále slušně. Patrick McGoohan zvládl obě strany své postavy s naprostou noblesou, jeho Scarecrow ve mně zůstane. ♫ Scarecrow! Scarecrow! The soldiers of the king feared his name. / Scarecrow! Scarecrow! The country folk all loved him just the same.

American Grindhouse (2010)

Od Edisona po 70’s nazi násilnosti, fandové exploitation - vzdělávejte se! Tento bezchybně zmáklý dokument vás provede vyhradně starším materiálem, s názorem, že pravé explo. zřejmě skončilo ještě než započaly osmdesátky. Co zvláště oceňuji je, že dobrá polovina stopáže je věnována tomu opravdu starému, tedy 50. léta a níže. Jinak samozřejmě women-in-prison (BIG DOLL HOUSE), blaxploitation (SHAFT), roughies (LAST HOUSE ON THE LEFT), raný gore (BLOOD FEAST), atd. s komentářem často tvůrců samotných. Pojmy jako ’birth-of-a-baby films’ nebo ’beach movies’ mi byly dodneška úplně neznámé... Moc pěkný, naučný, inspirující (to zas mám chvilku co hromadit).

Must Love Death (2009)

Představte si... Osobitá německá černá romantická komedie, jejíž děj se odehrává zčásti v a zčásti u New Yorku. Není dobře tady spoilerovat, ale nemělo by uškodit když napíšu, že film začne lesní auto šukačkou, pokračuje příběhem (skoro) sebevražedného hrdiny a jeho nesmělou romancí, a vyvrcholí zábavní gameshow: "Torture or No Torture". Docela mi trvalo, než jsem se v tom zorientoval, ale jakmile, tak už to nemělo chybu. Komedie-romantika-horor, to vše nakonec kvalitka. Takže fakt docela unikát a příjemný překvápko.