The Good Lord Bird (2020) (seriál)

Po Underground Railroad příjemně odlehčená série, příběh Johna Browna a jeho božích pistolníků na výpravě zburcovat Ameriku, vymýtit otroctví na Jihu a pokrytectví na Severu. Osobně jsem našel kámen úrazu ve fiktivní hlavní postavě černošskýho děcka - mnohem radši bych ten fokus na samotného Browna, v jehož roli "starozákonně" zapálený Hawke je zábavný a super. Až moc často jsem si říkal sakra, tohle mě nezajímá, dejte mi radši dění jinde. To a ještě něco málo mi chybělo ke čtvrté hvězdě... ♪♫

Tulsa: The Fire and the Forgotten (2021)

Strašidelně zametený masakr v Tulse 1921 dnes stejně plave na povrch (mj. HBO Watchmen), zde však není ve středu zájmu ani tak samotný incident, jako spíš jeho sociální/ emocionální dopad na tamní černošskou komunitu. A já chápu potřebu znát osud obětí a zachovat památku na tak odstrašující událost, říkám si ale, zda 100 let po incidentu volat po reparacích, topit se ve stesku a zášti za dávná bezpráví, hledat údajné masové hroby atd., zda to všechno "rasový rozkol" přemostí, anebo spíše ještě více prohloubí... Méně upínat a honit se za duchy minulosti, více soustředit se na budoucí prosperitu, úroveň vzdělání a všeobecný progress. Toť můj pohled na věc, potažmo tento dokument.

Aguirre, hněv Boží (1972)

Kinskiho proradný skřetí zjev, zesílené zvuky neprostupné amazonské džungle, hloubavý feel a vtahující dokumentární kamera, neviditelný nepřítel a zoufalá zlatá horečka dobyvatelských chamtivců - Herzog hezky na pomezí odvahy a šílenství, rád si zopakuji v kině když to vyjde. Fitzcarraldo je umístěn na sklonku, zatímco Aguirre na vrcholu věku velkých zámořských objevů a kolonizací, výstup je však zhruba stejný.

Lekce temnoty (1992)

Přesahová symfonie hořících ropných polí. Poválečná země, těžká těžařská technika, gejzíry ohně, černý kouř až do nebes - skvělá atmosféra a scéna jak na jiné planetě. To umocňuje klasický doprovod, zajímavý sci-fi koncept a sám Herzog jako velmi charismatický vypravěč. Snad jen, vynechal bych těch pár utrápených maminek.

Boratův amerikánský lokdaun & Borat vyvrací (2021) (seriál)

Bylo by v pohodě někde mezi bonusy na Borat 2 DVD. Posadíš dva dobrácký chudáky před noťas, spojíš je s experty a použiješ za osvětu ohledně mýtů a nebezpečí konspiračních teorií. Jako OK, ale jako samostatný titul to nemá žádný větší appeal. Nehledě na to, že ta osvěta je velmi banální a místy zavání otravnou levicovou agitací :)

Fitzcarraldo (1982)

Oslava podnikavosti a snílkovství na sklonku věku dobrodružných výprav a staré koloniální exploatace, aneb jak si udělat z natáčení co nejsložitější a bláznivý počin - výjimečně jsem podíval na film o filmu (x) jako první, abych už měl rovnou dobrý kontext. Byť jsem si dokázal představit i artističtější pojetí a ještě lepší využití muziky, Herzog & Kinski tu baví, roztomilá hlavní postava vás okouzlí, táhne sexy amazonský svět. "If I abandon this project, I would be a man without dreams and I don’t want to live like that."

Rozhněvaný muž (2021)

Ritchie vynechal srandičky a je tu s dokonale temnou, drsnou revenge akcí. Nepřetržitý magnet na pozornost, Statham bez špetky pozitivních emocí, krásně mrazivý ambientní soundtrack, dobře funguje rozdělení do kapitol a časových rovin, cením přímý tah na bránu, tj. absenci hluchých míst a jakýchkoli otravných p*čovin kolem. Souhlasím s popisem: Den of Thieves x Heat x Dragged Across Concrete. Logicky, vločky odsuzují jako zbytečně krvavý, černočerný, prázdný, toxicky maskulinní atd - znáte to. Nejsi cílovka, tak na to nedívej :) Za mě spokojený úsměv a zatím nej letošní film, co skvěle sedne do aktuálních nálad a těch sta vteřin před půlnocí (x)...

Bio Ráj (1988)

Pocta staré kinematografii, respektive době, kdy kina často znamenala největší možnou zábavu a místo pro společně sdílený zážitek. Morriconeho motiv, postava starého promítače, síla vzpomínek, hluboký smutek z pomíjivosti a magie sicilského městečka, jehož biograf dá jako čarovný portál zažít celý svět — přesto, že mi lehce nesedla milostná linka, potvrzuji doják.

Armáda mrtvých (2021)

Není to tak dotažený, ani tak úplně "snyderovský nářez" jak jsem čekal/ doufal, připomíná Ayera a jeho drsný krimi béčka. Měl bych asi deset dílčích námitek (pár slabších postav v týmu, zbytečných 20 minut stopáže, nepřesvědčivý kmen alfa zombíků, divná fokus práce s kamerou...), ale v pohodě - pořád cool otevírací titulková sekvence, pěkný mix oldies písniček a vůbec fajn nenáročná zábava, co je mi sympatičtější než většina dnešní piččí produkce. ♪♫

Oni (2021) (seriál)

Zlákal mě sem pach hromádky hovnonázorů. Stranou ale poplašený white pride čecháčci a pravo-levo politika, a byla to jen průměrná série. Hezky natočená, sem tam zábavná (šikana v hoodu), nijak extra přesvědčivá, vyústila v pátý přes devátý a byla zbytečně roztažená přes sedm hodin. Až příliš nuda složená z vypjatých rodinných emocí, bublající zlosti a pletich sousedů, přeludů a slabých strašáků. V tomto případě jednoznačně lepší by byl film... 60%