Mank (2020)

Zákulisní starý Hollywood, Občan Kane, mediální magnát Hearst a guvernérský klání 1934, tedy žádná žhavá témata pro divácký mainstream - což tím spíš od Finchera cením. Do jisté míry platí, že to "oslní kritiky a cinefily, zbytek nijak příliš". Je to vizuální retro paráda, od začátku do finále poutavý a vyžaduje maximální pozornost, polovit si kontext kolem (x) (y) a něco mi říká, že bude ještě lepší na další přehrání.

Mistrovská úroveň (2020)

Asi nijak originální, zato velmi zábavný nápad s časovou smyčkou, který to posunuje za běžnou mačo střílečku. Energie vysoká, vyflexovaný Grillo střihá badass hláškaře s překvapivou lehkostí, dnes obzvlášť jsem vděčný za každý obsazení průseráře Mela. Výborně mi to sedlo jako půlnoční akční oddychovka.

Svět podle Dicka Cheneyho (2013)

Početným lidem je dnes Cheney ("most powerful Vice in history") vnímán pomalu za Satana, realita samozřejmě nebude tak jednoznačná a právě proto cením bio tady toho ražení - solidně obsáhlý, věcný a s jeho vlastní účastí, tedy možností se obhájit a popsat vše ze své vlastní perspektivy. Tím má divák k dispozici různé úhly pohledu a může si udělat vlastní obraz, než dát si podsunout už předem hotový. Dojde samozřejmě na provařené kontroverzní (a dalekosáhlé) body Bush/Cheneyho administrativy - praktiky mučení, tzv. doktrínu jednoho procenta, invazi do Iráku pod záminkou zbraní hromadného ničení, program masového sledování s cílem zabránit dalšímu 9/11. A musím říct ta podoba, se kterou ho zahrál Christian Bale, je vážně dokonalá :) "The way the history works, you don’t get a lot of credit for what didn’t happen..."

Frontline - United States of Conspiracy (2020) (epizoda)

Hodinový Frontline profil Alexe Jonese, jehož vliv na Trumpa a pozice dvorního superpřenašeče konspiračních kravin v hyper-online době je sice značně znepokojivá (viz tady ten dokument), na druhou stranu je to zábavná postavička, sem tam kápne i na real shit a nátlakový deplatforming, cenzurování a omezování svobod projevu prostě z principu odmítám. Ale můj názor stranou, určitě zajímavá osobnost a celý ten etický otazník kolem. Zase je to ve finále o tom, jak brutální změnou pro lidstvo jsou sociální sítě, co všechno s sebou nesou za negativní externality a jak se s tím má asi naložit.

Hon za pravdou: Dezinformace a cena falešných zpráv (2020)

To je těžký. Na jedné straně máte moře absurdních p*čovin (x), živení strachů a konspirací, ničím nepodložená špinění a snahy o nekalý zvrácení voleb, na druhý pak do určité mírý to samý ("if others are using it, I’m gonna use it") + levičácký breky a volání po deplatformování, cenzuře, omezení obsahu a svobod. Jak moc cením rozum, tak osobně se mi o něco víc protiví ten druhý tábor, jelikož osobní svoboda je #1, což ale neznamená, že bych schvaloval ten první... Jasně, dokument je celkem jasně vlevo, ale je dobře odvedený a nabízí fajn možnost o všem popřemýšlet, ukazuje reálné dopady fake news na pár lidských osudů. Máte-li svůj nadhled, netřeba se urážet a házet sem cokoli pod tři hvězdy. Ve finále je pro mě tahle post-faktická doba zajímavá, stejně jako značně frustrující. "Američani jsou vážně stupidní." Jasně, stejně jako třeba češi, buďte radši zticha než plácat sem debilní komenty ;) P.S. Ideální ke spárování s No Safe Spaces či Hoaxed, které jsou zase spíše vpravo.

Dobrou noc a hodně štěstí (2005)

Poučení z americké historie, pojďme si vážit výměny názorů a diskuze, než podlehnout jak ovce strachu, začít pomlouvat, odsuzovat a ničit životy bez důkladných právních procesů. Clooney si navíc posvítil na mediální rozměr a nutno říct, že tady ty záležitosti mrazí nejen při pohledu zpět, ale i do současnosti. Podnětný a sympaticky strohý snímek, kde přesně vyniknou ta podstatná sdělení. "We must remember always that accusation is not proof and that conviction depends upon evidence and due process of law."

The Ledge (2011)

Ukázkový případ, kdy pár skvělých herců táhne celý konverzační film. V závěru doják, Liv Tyler potvrzuje, že je jednou z nejpůvabnějších hereček (ever). Nenápadný a jsem rád, že jsem to úplnou náhodou objevil.

Trumpova show (2020) (seriál)

Jsem docela pevně přesvědčen, že tohle prezidentství byl hodně zlý “experiment”, na který Amerika (svět) dlouhodobě vzato velmi zle doplatí. Tady to je nadměrně záživný edit Trumpových čtyř let jako jedné velké shitshow, s plejádou významných komentátorů (je tu Bannon, Giuliani, Spicer například), dobrá práce z dílny BBC. Pořád vůbec těžko k uvěření...

Pravdivý příběh Neda Kellyho a jeho bandy (2019)

Story ze života cikánských psanců z prdele Austrálie, čím dál svéráznější, uřvanější a větší punk, až jsem vykolejil a finální zločinecká třetina už na mě příliš avantgarda. Sedne / nesedne. (dík @Rob Roy za echo)

The Dark and the Wicked (2020)

Výborný rurální zlohoror, který dostojí svému názvu a je přesně takový, jaký to chci mít - hřejivě temný, drsný, beznadějný, krvavý, syrový, heavy, smrtí nasáklý a nesvatý, bez nějaký výplně a píčovin. A to je přesně ten problém, tím lepší, čím vyvolá víc brrr pocity. Chceš natočit pořádný horor a nebo další zbytečnou šunku, user-friendly pro co nejširší ovčí publikum? Beru to první a pojďme víc takových, přitlačit na pilu a 666. Inspirace z Hereditary/ Martyrs.