Pojďte pane, budeme si hrát - Potkali se u Kolína (1965) (epizoda)

Tomu říkám skvěle vytěžené vzpomínky na dětství se starším bratrem. Malej a velkej a jejich hravý svět, kde je možné úplně všechno mě dostali hned napoprvé jako malého kloučka natahujícím krk nad hlavy přede mnou v našem dávno zaniklém kině Svět a fascinují mě stále. Díky pane Pojare za tuhle kouzelnou vzpomínku na dětství.

Red (2010)

Povedená taškařice o agentech ve výslužbě, které jejich nástupci vyruší z poklidného dožívání a senioři jim za to pak pěkně zatopí.. Tihle tři mušketýři v akci válejí jak zamlada a evidentně si role akčňáků na stará kolena užívají. Willis and Co. v parodii na sebe sama ani poprvé a asi ani naposled.Hodnotím ji chvalitebně.

Goyovy přízraky (2006)

Hvězdné obsazení, námět i slovutný režisér se zákonitě nerovná skvělý film.To jak to Forman uchopil na mě zkrátka nefungovalo.Příliš doslovné, bez nadhledu a bohužel často i emocí, i když asi o to větší byla snaha, aby tam byly.Úžasní herci v úžasných dekoracích a kulisách působí místy sešněrovaně, utrápěně až uměle jakoby neměli co hrát.Méně je někdy více, Mistře Miloši.Tohle zůstalo někde napůl cesty.

Šunka, šunka (1992)

Tak touhle drsnou, šunkovou, milostnou a hlavně ulítlou romancí mi jedna nejmenovaná komerční tv udělala nečekanou radost.Jedna z prvních větších rolí Bardema coby vesnického řezníka-balíka a zároveň gigola a k tomu mladičká Penelop v odvážných pózách - rajcovní a příjemně ujeté.Závěrečná spíš komická než tragická šunková bitva na život a na smrt nemá chybu.Příjemné zpestření večera nejen pro masožravce:)

Počátek (2010)

Film, který mě po dlouhé době vytáhl zase do multikina a určitě nebylo čeho litovat. Opět jako už v případě předchozích Nolanových děl smekám před jeho úžasnou režií. Ukočírovat tak velkolepou podívanou pojatou v tak velkém stylu bez zjevných kompromisů mi přijde fakt z říše snů. Stejně jako námět celého filmu. Musím ale říct, že tohle je film, který toho nabízí tolik, že ho opravdu docením a najdu si v něm to svoje asi až se na něj podívám znovu.Šla mi z toho místy trochu hlava kolem.Lidé sněme, ale hlavně z toho nezblbněme..:)

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Vzpomínám si, že jsem byl v tom roce už občas vypruzený z toho, jak byl každý koho jsem potkal z toho filmu vydřený. A to až tak, že jsem na něj ani původně nechtěl jít.. Nakonec jsem rád, že jsem šel a pak ještě znovu a znovu,.. Je to zkrátka Kult a masterpiece své doby, který ji přesahuje. Díky za ty dary, ó Magore z videopůjčovny:)

Habermannův mlýn (2010)

Silné a bolavé téma poválečných odsunů na motivy skutečných událostí, slibné obsazení ani režisér velkého jména se nemusí zákonitě rovnat silný film. Asi to vše ve mě vyvolalo příliš velké očekávání, které se nenaplnilo. Ve mě tenhle smutný spíš televizně natočený příběh,zanechal spíš rozporuplné pocity a víc otázek než odpovědí, co tím chtěl básník říct.To, že se z lidí můžou stát arcisvině, když k tomu dostanou příležitost a naopak hrdinové, kteří na to nakonec dojedou, jsem ale veděl už předtím.

Cemetery Junction (2010)

Kdo by v partě někdy nevedl ty silácké řeči o tom, že vypadne někam jinam?Variací na tohle téma se dá natočit spousta a mnozí už se o to více nebo méně úspěšně pokusili.Tenhle pokus osobně řadím do té první skupiny hlavně atmosférou té doby a pro mě silné momenty, které mi dost připomněli moje telecí léta.Tam, kde příběh trochu škobrtá to zachraňuje skvělá muzika. Tři hvězdičky si tahle hřbitovní křižovatka zaslouží.

Juno (2007)

Sympaticky vtipný i když tématem vážný příběh špatně načasovaného mateřství očima šestnáctileté holky, která nechce na potrat a přitom ví, že ještě nechce být mámou. Vyprávění o nechtěném jináči a zásadních životních rozhodnutích postrádá patos, který se nabízí, ale přitom mu nechybí emoce a nadhled. Dobrou tečkou - hepáčem je závěrečná druhá rovina filmu - začátek vztahu v opačném gardu - napřed dítě a pak láska.

Jak vycvičit draka (2010)

Drak je asi nejznámější pohádková postava a je dobře, že si to uvědomili i pánové z továrny na sny. A v duchu dalšího pohádkového hesla fištrón je někdy víc jak síla vznikl neotřelý příběh, který nenudí a baví, což je u pohádek asi to hlavní. K tomu přispívají povedené gagy, lítací a ochočovací scény "skoro" jak z Avataru a závěrečný boj s tím opravdu zlým drakem ala titánovský souboj s krakenem. Jen možná, že těch motivů se dalo využít vtipněji a trochu víc si zaparodovat jako se to podařilo ve Shrekovi.Třeba ale Škyťák ještě neřekl poslední slovo a drakiáda bude pokračovat. Těším se!