30. Český lev - Ceny České filmové a televizní akademie za rok 2022 (2023) (pořad)

K večeru: Nápad, že ceny budou předávat bývalí moderátoři, byl super, rád jsem si zavzpomínal. Bohužel na historicky prvního moderátora Romana Holého beze slova vysvětlení nedošlo. Nominované filmy nebyly kromě hlavní pětice nijak představeny, z vítězných hereckých výkonů nebyla puštěná žádná ukázka, takže člověk, který nezná filmy jako Buko či Banger (tj. 99% diváků u TV), vůbec nepochopí, za co dostali Issová a ten divnej cikán tu cenu. No a pak samozřejmě tradiční nešvar - přepísknutá délka (režisér to absolutně nezvládl). Vlastně je s podivem, jak to mohli natáhnout skoro na 3 hodiny, když tam nebyly ani ukázky z filmů, ani medailonky nominovaných. A vystoupení Irglové (kromě toho, že bylo mizerně nazvučené) bylo úplně zbytečné, nijak nesouvisející s obsahem pořadu, a působilo dojmem, že ji pozvali jen proto, že byla ten den náhodou v ČR. ____K cenám: Nejvíc jsem rád, že hlavní cenu nevyhrál Arvéd (musíme se radovat i z maličkostí). Il Boemo teda není žádná výhra, ale zase nemůžeme chtít moc, výhru Bangera u "akademiků" moc čekat nešlo, buďme rádi za dvě ceny.

Avatar: The Way of Water (2022)

Sice je to nastavovaná kaše, ve které ožívají mrtvé postavy a znovu se rozjíždí stejná zápletka, ale co naplat, Cameron je prostě borec, který umí natočit strhující podívanou a opět předběhl dobu. Takhle vizuálně nabušený film tu nebyl od...od Avataru. Viděno v Imaxu a půjdu ještě jednou na HFR....EDIT: HFR je o ničem, neviděl jsem žádný rozdíl, ale film jsem si užil i podruhé.

FIFA: Pod povrchem (2022) (seriál)

Měl to být normální 90 minutový film, takhle se to strašně natahuje a opakují se tam do zblbnutí stejné věci...

Prezidentka (2022)

Still better love story than ostatní filmy Rudolfa Havlíka.

Zkouška umění (2022)

Nejvtipnější český film roku. Pokud netušíte, jak to vypadá u přijímaček na umělecké obory, budete zírat. Do filmu nevybrali ty největší exoty, ale jde skutečně o reprezentativní vzorek toho, co se tam hlásí (mám z hodnověrného zdroje). Na obor se typicky přihlásí třeba 100 uchazečů, cca 90 je vyhozeno v prvním kole na základě domácích prací (znáte to, rodiče a tetičky děcko chválí, jak umí dobře kreslit, takže děcko pak zkusí podat přihlášku na AVU), zbylých 10 projde do druhého kola (které uvidíte ve filmu), no a nakonec přijmou... třeba dva. Sestava, kterou uvidíte ve filmu, je skutečně výživná (provokatéři, exhibicionisti, ňoumové a psychicky labilní děti včetně jednoho nebinárního Alžbětka, kteří všichni mají společného to, že si myslí, že jsou borci, na jejichž tvorbu bude zvědavý celý svět). Škoda, že u přijímaček není kamera každý rok, byla by z toho dobrá reality show. Nutno ale říci, že někteří pedagogové nepůsobí o mnoho serióznějším dojmem. Dobrý kontrast k tomuto panoptiku tvoří dvě báby na vrátnici, které zde zastupují hlas "normálního" lidu a jejichž hlášky jsou neméně vtipné. Tleskám. Co tento film udělá s počty a skladbou uchazečů v příštích letech, si netroufám odhadovat.

O nekonečnu (2019)

Oproti Holubovi žádná změna. Andersson se stal karikaturou sebe sama, obzvlášť když si s hrůzou uvědomíte, že všechny obrazy byly pravděpodobně postavené v ateliéru z papundeklu, včetně těch velkých a exteriérových jako nádraží, čili celý film byl asi tak 100x dražší než bylo potřeba.

Velká voda (2022) (seriál)

Na seriál jsem narazil náhodou, protože jsem byl počátkem października ve Warszawě, kde byla reklamou na Wielkou wodu polepená snad každá zastávka. Jméno Jana Holoubka slibovalo kvalitní zážitek, a nezklamal, jen se připravte na to, že je to stejnou měrou katastrofický film a zároveň rodinné drama. Záběrů zaplavených ulic Wrocławi (strašně hnusné město, to zaplavení mu esteticky jen prospělo) si ale užijete jen pár minut celkem (pochopitelně, seriál neměl hollywoodský rozpočet), po většinu seriálu se ke katastrofě teprve schyluje a seriál slušně buduje napětí. Když už dojde konečně k zaplavení, seriálu trochu dojde dech a v posledním díle se už jen řeší rodinná pouta a velmi křehké vztahy a je nejslabší. A dost se nepovedl velice trapný a samoúčelný cliffhanger mezi pátým a šestým dílem (něco podobného předvedla před lety Pustina). Přesto doporučuji. ____LIVINGDEAD: dej sem fotku své holky, ať můžem porovnat.______ EDIT 2023: Ve Wrocławi jsem byl a ve skutečnosti vypadá mnohem lépe než v seriálu!

Pět let (2022) (seriál)

Hodně realisticky a sympaticky natočený seriál o ožehavých tématech, o kterých se moc nemluví. Hlavní postavy jsou poněkud natvrdlý kluk, který ani neví, jak má vypadat milování, aby to nebylo znásilnění, a holka, která se snaží vyrovnat se svým traumatem, ale nechá se manipulovat knižní redaktorkou, která dělá všechno jen horší. Plus rodiče obou protagonistů a klukova snoubenka. Vše skvěla napsáno a zahráno. Skvěle vybraní neznámí herci (a Vodochodský, ten je teď všude).

Il Boemo (2022)

Jakkoliv jsem rád, že Petr Václav udělal otočku o 179° a natočil něco úplně jiného než dosud (i když toho Zdeňka Godlu si propašoval i sem (ale naštěstí tu nemluví (protože větu v italštině by se nedokázal naučit))), výsledek není o mnoho koukatelnější, a hlavně není jasné, pro koho je určen. Českého diváka film v italštině o zapomenutém českém skladateli zajímat nebude. Zahraničního diváka film o zapomenutém skladateli taky zajímat nebude. Oscarovou komisi tento pokus o kopii Amadea taky zajímat nebude. No, tak snad se aspoň vrátí náklady. K filmu samotnému: když si odmyslíme přehnaně dlouhé operní sekvence, tak už tam toho moc není. Vlastence může těšit úspěch českého skladatele v tehdejším centru hudebního světa, na film to ale nestačí, i když se Dyk, hudebníci a kostýmní výtvarníci snažili. Z nudy tak vytrhnou jen občasné cudné orgie, Dykova proměna v zombii, a roztomilý malý Mozart (ne Rosický, ale skutečný malý Mozart). Ze dvou nejambicióznějších českých filmů roku - IL BOEMO a BANGER, tak u mě s přehledem vede druhý jmenovaný, protože má poslouchatelnější hudbu. Viděno na VIP premiéře ve Slovanském domě.

Simulation Theory Film (2020)

Přestože je Simulation Theory asi jejich nejslabší album, ze kterého si ani po 17 posleších nepamatuji jedinou výraznou skladbu (natož hit), v živé verzi s povedeným neonovým retro vizuálem je to mnohem zábavnější. Ale zazní i starší skladby, nebojte. Oproti předchozím video albumům Absoluion Tour a Haarp je zde i cosi jako příběh a krátké hrané sekvence mezi skladbami, což většinou nesnáším, ale sem se to docela hodí._____fun fact: přestože se to odehrává v Londýně, voják v úvodní scéně se při pohledu na arkádový automat ptá, jestli někdo nemá čtvrťák! Chápete? Libra žádné čtvrťáky nemá. LOL.