Kocour (2003)

Monstrózní fantasmagorie nejhrubšího formátu s prověřením divákovy psychické síly a soudržnosti mozkových pochodů. LSD simulátor na obtížnost UNREAL. Testovací film pro nastavení barevného podání vašich TV a monitorů s přednastavenou škálou: hráškovo-pistáciovo zelená / fialově borůvková / paris-hilton růžová. Film pracující s postupy a dějem jaké vás nemohou napadnout ani v případě, že jste fanoušky moderní asijské kinematografie! Shlédnutí Kocoura je opravdu jen na vlastní nebezpečí a surrealní riziko, které hrozí střízlivému realistovi je značné! Film s nejostřejšími kritikami světových periodik a mnohonásobný aspirant na cenu kýče. Občas je potřeba se filmem nechat ulítnout a Kocour je velmi excentrický úlet...

Rocky IV (1985)

Síla tohoto filmu byla největší pochopitelně v době vzniku a trvala do začátku let 90.tých. V tomto období se jednalo o legendárně kultovní uctívaný opus, zejména pro nás mladé videomaniaky. Film totiž zaváněl protisovětskou agitací a to se líbilo. Tento díl má několik magických schopností a sil k ovlivnění. Následující řádky jsou směřovány k pamětníkům a fanouškům (mladší generace a odpůrci se klidně mohou nechápavě pobavit...) : ROCKY IV je film, který za jistých okolností způsobí v puberťákovi/mladém muži pocit být taky takovým bojovníkem se svaly a vůlí. Koncem 80.tých let šel tento film na rakouské TV (ORF), zrovna v době kdy naše škola měla týdenní lyžařský zájezd mimo domovy. Polovina mých spolužáků "omarodila" jen, aby tento film mohli vidět (...neměli video). Z tréningové sibiřské scény jsme měli nahranou pasáž (s německým dabingem .."keine schmerz, keine schmerz") na audio kazetě a tuto si pouštěli při posilování do zblbnutí. Spousta kluků začala tenkrát posilovat a melodie Heart's On Fire je tou nejvíce motivační melodií pro cvičení co znám a často zní v posilovnách. Tolik nostalgie. K filmu: Jednoduchý, přímočarý děj s typickou svalnatostí a ráznou tváří boxerů USA - CCCP. Stallone sebe pasuje do uvědomnělého bojovníka s cílem přemoci Zlo v ringu i v politické rozdělenosti světa. Do sovětského soupeře, po všech jiných rozzuřených býcích předchozích dílů, angažuje švédského obra s ruskou tváří. Lundgren je snímán nízkými záběry a jeho pohled směřuje k nebesům - tak jako v propagandistických plakátech. Stallone režisér využívá nově se prosazující klipovitost záběrů inspirovaných MTV a tvoří jednu z nejimpozantnějších filmových montáží. ROCKY IV tak disponuje nejlepší natočenou tréningovou scénou a je nejsilnějším Rockym z šesti.

Solomon Kane (2009)

Konečně si někdo uvědomil, že "potterovská generace" vyrůstá a dospělí se už nudí u všech těch růžových, veselých pohádkových fantasy příbězích a že by bylo fajn stvořit něco od krále drsné fantasy. A opravdu, největším kladem je zde dodržení Howardovského stylu - krev a meč, mezi které se připlete nějaká tá utnutá hlava. Plusem a v dnešní době téměř zázrakem je tu i absence rádoby vtipných postav a kazícího humoru v žánrech a ději kam nepatří. Bohužel mám-li hodnotit film, děj, výpravu a nějakou pamětihodnou scénu co by mě trošku probrala... nenacházím nic! Pokud bych byl velmi nekompromisní označil bych toto za televizní zpracování pohádky bratří Grimmů.

Parchanti (2010)

Rok 2010 se nese v duchu týmových skupin, jenž mají přinést "nový" styl do akčních tradic, které ovládají vesměs jednotlivci a nebo dvojice. S heslem víc postav - víc zábavné akce a různorodost profesí, charakterů a slovního škádlení mezi nimi přichází i Lůzři. Zatímco The A-Team byl budován jako velký kino "A" titul, jsou The Losers upozaděni spíše do domácích přehrávačů (a bluray jím skvěle sluší). Srovnání s A-Teamem se nabízí a já se tomu též nevyhnu: A-Team jsem viděl jako první a bohužel byl pro mě velkým zklamáním, zejména pro přílišnou americkou pohodovost a přiklonění se ke komedii, očekával jsem větší důraz na drsnotu a "špinavost" příběhu a postav. The Losers, ač povolaní z comicsových světů, mají v sobě právě o něco více toho mnou oblíbeného "dirty-hard" efektu. Příběh je absolutně stupidní a okoukaný, ale postavy mě přišly sympatické. Jako ve většině jiných filmů, kde se objevuje ostřelovač, tak i zde je sniper králem diváků. A styl jakým je tento film podán a vizualizován je pro mě koukatelnější o půl bodu, než měli kolegové z Týmu A.

Pan Nikdo (2009)

Jaco van Dormael si dal na čas s dalším filmem a od Osmého dne k Mr. Nobody hodně natrénoval a nakoukal a ve svém věku i pochopil. Velmi kladné ohlasy, které strhly "motýlím efektem" vlnu dalších uživatelů (včetně mě) k shlédnutí tohoto nově se rodícího "kultu", který má ambici usadit se v ČSFD TOPu a nahradit podobné existenční dramata okupující TOP již pár let... Pro zanícené filmové fanoušky je tento film dobrým studiem a naukou jak lze pracovat s veškerými možnostmi filmové techniky, postupy a styly. Snad bych i řek, že režisér si vybral toto téma jen proto, aby mohl předvést díky pohyblivým (efektovým) obrázkům jak mocný je ČAS a nechal ho i nás samotné vracet, při shlédnutí jeho filmu znovu v rámci neortodoxního diváckého přístupu - přehrát si tento film třeba i pozpátku... Rozhodně to, ale není film, který bych si pustil znovu kvůli hledání vyššího poslání.

Dračí války (2007)

Takhle nějak by vypadal film, kdyby se Michael Bay o dovolené nudil a zastesklo se mu po filmování a s pár přáteli natočil film digitálním foťákem a doladil po večerech na notebooku. Dragon Wars naplňují bezezbytku klukovskou představu o bitvách příšer s moderní armádou. Asijská ujetost toto téma miluje a po desítky let vypracovává filmy této kombinace. Což je vlastně dobře... Kde jinde se dá spatřit než prostřednictvím filmu, tak fantaskní scény jako střelba letky bojových vrtulníků Apache do gigantického drakoještěra či střet válečných palebných dinosaurů versus tanky Abrams. Film je sice na úrovni diváka s oslabeným vnímáním reality, ale proč se nedat unést do světů fantazie... "Takže vy jste viděl slona co žral pět obrovských hadů???" -- "Ne né!!! Obrovského hada co sežral pět slonů!!!"

Proroctví (2009)

Svou přítomností zničil Nicolas Cage již spoustu filmů. A vlastně nechápu proč je neustále obsazován. Nicméně zde se jeho skleslý, nepřítomný výraz docela hodil a mezi otřesnými "hereckými" výkony i vyčníval. Ve filmu na oblíbené americké téma zkázonosných katastrof a hrátek s osudy planety, nás Alex Proyas provádí mišmašem vesměs nudných scén, které se snaží mít logiku, ale blíží se spíš k romantické sci-fi. Světlé okamžiky nastávají ve scénách akčních záběrů katastrof, které jsou velmi dobře nasnímány a působí až nepříjemně živě. Posledních 15 minut je ovšem natolik bizarně stvořených, že mé zvrácené smysly pro vizualitu tento film podržely v optimálním ocenění propočtu hvězdných řad.

Odpočítávání (2010)

Hra s diváky jak mohou sympatie k hlavním postavám přerůstat k odporu a kdy Zlo je použito jako Dobro. Pohled na tento film se mění s oblastí kde žijete, jaké hodnoty vyznáváte, zda máte rodinu a zda chcete dožít stáří v klidu... Výslechový specialista pan "H" (Samuel L. Jackson) má poněkud svérázné metody, ale patří k nejlepším ve svém oboru a tak oprávnění z nejvyšších míst ho podporují v práci i když poněkud nečisté. Agentka FBI (C-A Moss) je zkušenou vedoucí týmu, ale v pár dnech zažije něco, co jí otevře oči o podstatě Bezpečí Státu... Zákulisní hra o metodách bezpečnostních složek USA s Nepřáteli státu, s napínavou dějovou skladbou, malou školu psychologie, jak diváckou, tak vnitřně osobní a hlavě vynikající thriller, který nebude asi pro každého.

Ip Man 2 (2010)

Výtečný první díl, který vzkřísil světu zapadlou legendu Mistra, pojednával velkolepě o jeho životě, bojové dokonalosti a jisté svěží originalitě v okoukanosti na žánr martial arts. V tomto pokračování se však vstoupilo do ringu všech typických kung-fu a fight movie klišé. Začátek filmu - krásná filmová práce a obdiv k charismu Yip Mana (fantasticky zhmotněného ultramegafighterem Donnie Yenem), jeho skromné začátky v bojové škole provozované na střeše, ruční malování každého náborového plakátu a prosazení se v konkurenci hongkongských bojových škol, zejména obstát před jejími "kmotry"... Pak ale následuje recyklace a nejtypičtější postup v kung-fu movie: Zlý Cizinec přijíždí dát na frak místnímu bojovému stylu. Odtud se film mění na obyčejnou vandammovku s křečovitými výhružnými obličeji všech rozzlobených bojovníků za své cíle. Stejně tak chabá reklama na konci filmu se spíše směšnou parodií na jiného Mistra. Donnie a Sammo vám se omlouvám - vy jste jako vždy ohromující!

A-Team: Poslední mise (2010)

Jako fanoušek akčního filmu a zárověň i animovaného jsem měl dilema. Na dnešní den připadla premiéra dvou očekávaných filmů: A-Team a Toy Story 3. Volba padla na akci a to týmovou. Multikino podezřele prázdné, no v době internetu nic podivného... Srovnávat s původním seriálem nelze, toto je asi jako srovnávat původní Charlieho Andílky s novou verzí od McG. Nový A-Team je standardní akční komedie s prostým a předvídatelným příběhem, pár dobrými akčními sekvencemi, které jsou prozrazeny v traileru, výborným Liamem Neesonem a jedinou scénou, která mě pohnula k úsměvu (3D projekce v blázinci jak živá..). Pokud preferujete reálnější akci, kde se i umírá, tak tady to nedostanete a pokud je vaším prototypem akce pohodová partička magorů, co bere bojové operace jako zábavu, jistě se u ní smíchy naplácáte do kolenou. Proto jsem měl jít radši na ty Hračky...