Deadpool (2016)

Marvelovka tak trochu úplne inak. Po prvom pokuse vo filme Wolverine, kde to ani tak úplne nebol Deadpool som si myslel, že to ani nie je možné, ho tak spackať. (Ale to nebol Marvel). O to mal ťažšiu úlohu ho opätovne predstaviť. A podarilo sa im to na 100%. Predstavili ho tak surového, hubatého, nechutného, hláškujúceho aký má byť. Spomalovačky dostali opäť nový rozmer, kde sa hlavný hrdina prihovára k fanúšikom a sledovateľom filmu. To v komiksovkách nenájdete, pretože je to rarita. Marvel vie vytiahnúť esá, keď je treba a dávkuje ich s gráciou a presne, ako to im vyhovuje a koniec koncov to vyhovuje aj nám. Trochu som sa bál, ako R-ko zapadne, keďže vieme, že ich tržby nie sú vysoké, ale tu sa to celé obrátilo a ukazuje, že aj dobre spravené R-ko dokáže zarobiť. (viď podobne aj Mad Max Fury Road). Film ponúkol presne to, čo trailer ukazoval a som rád, že sa tvorcovia na 70% držali pôvodného na net uniknutého scenára. Je to božie!. Je to iné. Je to Marvel.98% - 5*

Captain America: Občanská válka (2016)

Tak čo dodať. Marvel si ide svojou vydláždenou cestou, ktorú má zatiaľ naplánovanú do roku 2022 (platilo pri písaní tohto komentáru). A darí sa mu to na 100%. Bratia Russoovci opäť ukázali, že akcia a choreografia je u nich číslo jedna (bodaj by nie, keď mali choreografov od Johna Wicka a F&F). Dokázali to natočiť perfektne, kde každá postava má svoj účel a priestor a ani jedna z tích 12 postáv nie je navyše. Niektoré hrajú viac (Cap a Iron Man) a niektoré mene (Spidey a Hawk). Začnem netradične hudbou. Tá sa akosi trošku postrácala pri tom množstve akcie, to preto, že Henry použil vážne tóny aj v akcii a tým ju až tak nepodtrhol ako vo WS. Ale stále má svoju hĺbku, aj keď v repertoári nenájdeme nič tak výbušné ako boli skladby Lemurian Star alebo Winter Soldier či Fury v druhom diely Capa. Réžia a kamera sa predbiehali v tom, kto bude lepší a to sa mi páči. Pôvodné rozhovory a uistenia pred filmom na sľubovali politický thriller. Film má tieto hodnoty, ale viac sa sústredí na osobné dôvody dvoch postáv, ktoré su leadrami svojích skupín. Kde to ku koncu filmu vyústi všetko na svetlo. A to bola riadna pecka do tváre v závere, ktorú si Russoovci šetrili. To považujem za vrchol temnej stránky filmu, a scénky na letisku za vrchol humornej stránky filmu. Áno i humor sa tam nájde. Čo sa môže zdať divné v tak poňatom filme, ale to je Marvel, ktorý svoj humor neopustí nikdy. A to je to, čo im ide najlepšie. Cap je od dielu k dielu lepší a lepší a mám pocit, že za tú dobu najviac dospel. Tony je Tony a ním aj zostane. Wanda sa učí, Falcon nasleduje Capa, Winter Soldier uteká pred vlastnou minulosťou a ostatné postavy hrajú aby doplnili celý príbeh. A je ich dokopy 12. Z nových postáv sa najviac presadil Black Panther. Parádne zahraný herecky i choreograficky. Spider Man je presný obraz svojho veku. Dokonale ho vykreslili ako 15 ročného puberťáka. A to som rád. Ant-Man mi splnil moju túžbu, ktorú som mal pred filmom začo som veľmi rád. Je s tým spojená aj humorná scéna. Celkovo sa jedná už o druhý najlepší film od Marvelu (pre mňa osobne po Winter Solderovi). u WS nám hudba dodávala to, čo sme chceli, kde tu hudba hrala druhé husle. A o záporákovi sa ani nedá hovoriť, pretože všetko boli kladný hrdinovia. Teda, je tam Zemo, ktorý ťahá za nitky s pozadia ale to je asi tak všetko. Suma sumárum, Marvel ako ho poznáme s najlepšou bojovou choreografiou aká u nich bola. . 95% - 5*

Hitman: Agent 47 (2015)

Agent 47 po druhý krát. Ale nič extra. Rupert ho vie hrať veľmi dobre, kde mu stačí len jeden výraz a sem tam zdvihnúť jeho obočie. Ale Scenár bol taký slabý, že sa ani nedalo usúdiť, o čo tvorcom vlastne išlo. Tým pádom to pôsobilo len ako obyčajný akčný film, ktorý Vás ničím neupúta a ide len o slepú strielačku jednej postavy. Keď si porovnáte hry a filmy, tak hry vyhravajú na plnej čiare. Len aby aj táto séria nedopadla, ako séria Transportera so Stathamom. Čím ďalej to bolo horšie a potom sa to dočkalo zbytočného reštartu s ešte horším hercom a scenárom. Dúfam, že nie. 55% - 3*

Creed (2015)

Opätovný návrat (aj keď tak trochu polovičný) do sveta najznámejšieho filmového boxera Rockyho Balbou. A po druhý krát je to opäť prekrásna boxerská dráma, kde sa tentokrát bojuje na dvoch frontoch. Tentokrát Sly nechal režisérsku stoličku na inom ale musím pochváliť Cooglera sa veľmi vydarené dielo. Sly čoby "vedlajšia postava" a ako producent výborne dopĺňa film o Creedovi. Áno. Adonis Creed je hlavná hviezda, kde to dokázal Jordan pekne ukázať. A uchmatnúť si polovicu filmu pre seba. A Rocky mu výborne sekundoval. Chémia medzi nimi bola výborná a Sly hrá svoju dramatickú až osudovú postavu najlepšie. Sly dokázal svoj herecký výkon vytiahnuť o 100%, keďže väčšina ho pozná ako drsného akčného herca, ktorého hrá vždy dobre. Tak som sa potešil, že presedlal na pochmúrnejšiu postavu. A nemá s tým problém. Dokonca si dokáže robiť sám zo seba srandu, že je na také veci už starý. A vedie boj na inom fronte, ako sme uňho navyknutý. Každá postava prejde určitým vývojom a o každej sa niečo dozvieme. Takto pekne využitých 133min na plno som už dlho nevidel. Hudba sa držala klasických nástrojov ale nôty poletovali v nových sférach, kde to súbojom dodalo ich správnu atmosféru. Záverečný fight na výbornú a dopadol tak, ako som si ho predstavoval. Vo veľa sférach filmu je stále cítiť "pero" a "cit" produkcie od Stalloneho. Vidieť to hneď v úvodnom titule filmu, podľa dialógov a hlášok. Jednoducho Sly. Nebránim sa ani 8. pokračovaniu Rockyho/2. pokračovaniu Creeda. Naopak sa teším. 90% - 5*

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Tak a máme to za sebou. 10 rokov čakania a posledný rok a pol netrpezlivého očakávania sa skončilo. Najočakávanejší film poslednej dekády a J.J z toho spravil film pre nostalgikov (kde sa síce radím aj j, ale odtiaľ po tiaľ). Tešil som sa ako malý chlapec na zmrzlinu, keď som sa dozvedel, že to dostal do rúk J.J a scenár píše legenda danej série plus sám režisér. A nakoniec zo scenára vyliezlo iba hranie na nostalgiu a známe postavy, kde sa polovicu filmu ukazuje ako to dopadlo a čo sa stalo medzi sériami VI a VII. A namiesto toho aby sa posunuli vpred, nakoniec ostali stáť na spomínanej note. J.J vie perfektne pracovať s kamerou v akčných scénach, a preto som bol veľmi rád, že to bude robiť on. Ale opäť som dostal iba polovicu, ako som si žiadal. Letecké súboje je to najlepšie na celom filme. Minimum až takmer žiaden strih, kde sa pozeráte na Millenium Falcona, ako lieta sem a tam a za modrou prdelou mu ide nový model Sithskej stíhačky TN..čosi, tak som slintal blahom, až som frajerke oslintal ruku, keď mi podávala pukance. Ale to sklamanie bolo v tom, že súboje svetelným mečom, čo bolo gro práce novej trilógie (I-III. diel) a tam to bolo osudovo natočené do posledného detailu. (viď osudoví stretnutie Anakina a Obi-Wana na lávovej planéte, Yoda vs. Imperátor, čo považujem za choreografický top so svetelnými mečmi.) Tu sú súboje len dva a vyzerá to ako bitka dvoch detí na pieskovisku s paličkami zo zeme. Tu ma sklamal. Ďalším sklamaním boli aj neletecké akčné scény. Sem tam nejaký výbuch bez lepšieho nápadu či grácie a väčšinov sa len utekalo. Kde aj stará trilógia mala lepšie scény (naháňanie sa na strojoch v lesoch, bitva armád Klonov, a pod.). Sklamanie číslo 3 bol samotný Luke. To ako tvorcovia tajili až do vydania filmu, čo všetko vlastne Mark natočil, a keď som na konci filmu zistil, že skoro nič, tak som takmer rozbil premietačku. Nič. Veľké nič. A ešte raz nič. Čo na tom toľko tajili? Tešil som sa, že aspoň použije silu v danej scéne a on prdlajs. Pozitívom bol aspoň John Williams od ktorého som sklamanie nečakal. Legenda podobná Zimmerovi, kde použil staré tóny s úpravami. Ale to pre svet SW sedí v celej preďalekej galaxii. Aj v galaxi Otála, kde sídlia Azgardi. Keď zhrniem postavy, Han Solo najlepší so svojím chodiacim kobercom Chewiem a jeho hlášky čoby Smuglera boli super. A potešilo ma, že mu J.J splnil jeho želanie, ktoré mal na koniec filmu SW Episode VI - Return of the Jedi. A keď bola spomínaná scéna, hneď dopredu som vedel, že sa to stane. Takže J.J to mohol trošku lepšie obaliť, aby to nebolo na oko jasné, že sa to stane. Tak by to dostalo lepšiu tvár aj drámu aj čo ja vie čo ešte. Nová postava Rey v podaní Daisy Ridley asi najlepšia s nových a prešla najväčším vývojom. Za ňou nasleduje vtipný BB-8. Ostatné postavy boli do počtu. Čo ma ale sklamalo bol "hrôzostrašný" šašek Kylo Ren. Kurnik to už si nemohli dať viacej námahy s ním. A prepracovať ho lepšie. Zo začiatku budil rešpekt a silu. Ale čím to išlo ďalej, tím bol zúfalejší a slabší a horší. Na konci mi pripadal ako niekto, čo ani nevie, čo to je svetelný meč s bočným vedením paprsku. Ktorý bol taktiež využitý iba raz. A toľko sa o tom hovorilo, že na čo to vlastne je. Zistil som, že na nič. Slabý záporák ako ranný čaj od Tékané. Na jednu stranu chápem, že chceli opäť dosiahnuť staré známe a zahrať nám fanúšikom na city ale aj tie potrebujú svoj vývoj. Silno dúfam, že Epizóda VIII sa posunie ďalej a ukáže pravú silu Nového Rádu Sithov a lepšie predstaví Snooke-a. Preto to nie je za 5* ale verím, že sa zlepšia. 82% - 4*

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Ritchie po Sherlockovi Holmsovi neopúšťa svôj štýl a opäť nám servíruje akčnú zábavu s jeho typickým humorom, kamerou a scenárom, ktorý síce má pár stránok, ale to je Vám srdečne jedno, ako ostatné veci vo filme. Opäť ide o farebnú zábavu, dobovú hudbu a kostýmy, výborný casting, charizma, chémia medzi hercami a pod. Toto sú veci, ktoré Guy vie ako servírovať s viacobrázkovým snímkom. Samozrejme nezabudnuteľná Alicia Vikander, ktorá po filme Ex-machina dvíha svoje kvality opäť a ukazuje, že vie hrať čokoľvek. 77% - 4*.

Spectre (2015)

Ťažko hodnotiť po perfektnom Skyfall. To,v čom bol Skyfall iný (dráma, prvky thrilleru, pochmúrnosť, temnota), tak tuto to 2x násobne viac pridali ale akosi zabudli, že Bond je hlavne akčná postava, ktorá sa libuje v absurdných kaskadérskych scénach a naháňačkách. (stačí si spomenúť na Casino Royale v úvode, závod s DBS alebo Brosnan a tank). Tuto mi to prišlo ako prechádzanie sa romantickej dvojice po večeroch a sem tam sa pobijeme s nejakým záporákom. A to je práve to, čo sa mi páčilo najviac. Súboj Bonda a Bautistu. A druhou najlepšou časťou bol prekvapivo Bond a myš. Najdlhší a asi najviac "nudný" film na Bonda. Neviem, čo presne chceli týmto dosiahnúť, keď záporák na konci si kludne mohol vyšívať topánky a bol by viac hrozivejší ako tu. Finále nič moc extra nato, že to bola obávaná hlava Spectri. SIlno dúfam, že toto nebude posledná Bondovka s Craigom, pretože si určite zaslúži lepší koniec. Pevne verím, že keď má ešte zmluvu na jeden film, tak to zakončia riadne ako sa na Bonda patrí. Takmer 4 hviezdičky. Aspoň že prvky humoru sa podarili, keď už to ostatné kríva. 69% - 3*

Fantastická čtyřka (2015)

Fox už asi nevie čo by od dobroty robil, tak pos*** čo sa dá. Dlho som sa vyhýbal tomuto filmu a mal som sa do konca života. Nič horšie od čias Twilightu. Už keď ohlásili, že to bude točiť Trank tak som si trhal vlasy, že čo to prd***?? Ale takýto pokazený film a neskutočne premrhaný potenciál som už dlho nevidel. A škoda hercov. Kate Mara sa asi viacej zahrabe do tmy, Miles Teller to zobral asi len z dôvodu, že bude hrať Mr. Fantastic-a a B. Jordan bude kurevský rád, že si ho pod krídla momentálne zobral aj Stallone, ktorý mu napraví trošku renomé. I Rumunský "B" film je snáď lepší ako toto. A to sa divím Marvelu, že im to nezoberie zo stola, pretože takto przniť Marvel značku je snáď proti zákonné. Jedná veľká katastrofa, ktorej som dal jednu * len za odľahčenejší úvod. Inak sa len celý čas kecá a akože záporáka odpália jednou ranou. Ale predsa The Thing nie je The Hulk. A v tomto filme nefungovalo hádam nič. Ani hudba. Jedná veľká katastrofa. Takže Fox, ruky preč a radšej choďte točiť dokumenty o varení a nie blockbustery. 17% - 1*.

Já, padouch 2 (2013)

Podobné ale lepšie ako jednotka, kde zase opäť najviac dávajú mimoňi. 84% - 4*.

Já, padouch (2010)

Je pekné si spomenúť po 5 rokoch až pri pozeraní Minions, že som tu zabudol dať hodnotenie. Len to zhrniem. Žlté je to najlepšie. 80% - 4*.