• Fantasy

Komando (1985)

Komando je nekrounovaný král všech akčňáků 80. let, ve kterých jde jen o hromadu mrtvol a tunu vystřílených nábojnic. Pobobně jako Rambo II (který je ovšem brán s malinko větší vážností) se jedná o přehlídku zbraní a pádů zasažených vojáků na sto způsobů. I když sláva tohoto žánru už dávno zašla, dávám plný počet.

Ptáci (1963)

Alfred Hitchcock nikdy nepřekročil své hranice a nenatočil nic, co by se nějakým způsobem nemohlo odehrát ve skutečnosti. Zvířecí instinkty úplně neprokoukl nikdo a i když se Ptáci jeví jako apokalyptický horor, trochu tajemna reality obsahuje. Dobové triky nemají chybu a vše ostatní jakbysmet. Jako většina jeho filmů i tohle zaslouží plný počet.

Zamilovaný profesor (1996)

Tahle komedie mě celkem zaujala - a to hlavně po stránce kostýmů. Člověku se nechce věřit, že Eddie Murphy zahrál snad polovinu charakterů a přitom ho ve valných případech vůbec nepoznáte. Sem tam nuda, sem tam dobré scény, ale nejvíc mě pobavila scénka s komediantem v klubu Řev, kterého skvěle nadaboval Martin Dejdar. :-)

Takoví normální zabijáci (1994)

Kdybych tento film viděl bez závěrečných titulků, bez rozmýšlení bych řekl, že ho natočil Quentin Tarantino. I tak jsem nebyl daleko od pravdy, ve filmu tohohle stylu prostě QT musí mít prsty a i když ,,jen" napsal scénář, Oliver Stone dotáhl zbytek se slušným výsledkem. Prvky nedotažení tam jsou, místy přímo nekvalitní a kdyby v křesle režiséra seděl onen scénárista, mohlo by být i o dvě hvězdičky víc.

Kill Bill (2003)

Člověk by řekl, že tradičním béčkovým akčním filmům s hromadou mrtvol už odzvonilo začátkem 90. let. To ovšem neplatí pro Quentina Tarantina, který dokáže překvapit a vyrýt se do paměti takovým způsobem, že to musíte vidět znovu a znovu, zamilujete si to, ale stejně to úplně nepochopíte. A podobně jako Pulp Fiction, nedá se tento film prostě kategorizovat a proto by se vedle kategorií Akční, Komedie, Krimi, Drama měla dát speciální kategorie - Tarantino.

Deuce Bigalow: Dobrej striptér (1999)

Film je koukám velmi rozporuplný, záleží zkrátka na tom, jak si ho kdo vyloží. Mě osobně tato komedie velmi pobavila, zlepšila mi náladu a ještě dlouho jsem vzpomínal na ty ,,sexy" zákaznice :-) A ono vyznání lásky s umrtveným ksichtem je prostě třešnička na dortu. Viděl jsem sice mnohem lepší komedie, ale tohle patří do nadprůměru.

Ace Ventura: Zvířecí detektiv (1994)

Už to samotné povolání vyjadřuje, o čem film zhruba bude. Jakási parodie na Colomba a jemu podobným, ve které hlavní postava vypadá, jako by každou minutu potřebovala sedativa pro uklidnění. Ostatní postavy působí zcela normálně (místy až dramaticky) a tak se nemůžu ubránit dojmu, že je Jim Carry čistokrevný šílenec. Na druhou stranu by si na takovou roli nemohl troufnout nikdo jiný a dvě hvězdičky je v poměru vtipnost / nuda málo, a tak dávám tři. Na tom mají zásluhu hlavně ty jeho domácí zvířátka.

Bláznivá škola (1996)

Nadsazená parodie na množství filmů (tak trochu ve stylu Žhavých výstřelů). Když pominu tu největší (skutečně přehnaou) nadsázku, kdy učitel Clark udělal ze špinavého ghetta téměř romantickou čtvrť, nemůžu zapomenout na hlášky a image ,,středoškoláků" z jeho třídy. Je zde i památná věta ze sborovny: ,,Co učíte?" ,,Ani nevím, něco ve třetím patře". Na zcela plný počet to není, ale nemá k tomu daleko.

Návštěvníci (1993)

Statečný a neústupný rytíř a jeho přitroublý sluha se vlivem špatně zamíchaného kouzelného lektvaru ocitnou ve 20. století. Ačkoliv upoutávají jednou pozornost za druhou, snažíc se protlouct zcela neznámým prostředím, nelze upřít, že by takoví skuteční ,,návštěvníci" reagovali přinejmenším podobně. Vyšla z toho absolutně dokonalá komedie s originálním nápadem, kde se člověk nenudí ani vteřinu a právem si zaslouží plný počet.

Kód Navajo (2002)

Napřed netradičně vysvětlení. Jedna hvězdička automaticky pro to, že mám rád válečné filmy. Druhá za kostýmy a kulisy. Ale nic víc. Tak příšerné představení bojů jsem snad v životě neviděl, což bych tedy od Johna Woo nečekal. Nicholas Cage se hodí do válečných filmů asi tak jako Petr Novotný. Zkrátka a dobře - udělat z válečného filmu akční je mi zkrátka proti srsti a od odpadu ho dělí jen prvně zmíněné věci.....a můj oblíbený Peter Stormare.