• Fantasy

Casino Royale (2006)

Nesuď knihu podle obalu. Tak by se daly vyjádřit reakce lidí, kteří Daniela Craiga doslova vypískali, ještě předtím, než se vůbec postavil před kameru. Pravda - i já jsem se k němu tvářil trochu skepticky, ale chtěl jsem plně soudit až po shlédnutí snímku. Konečným výsledkem bylo, že Daniel Craig jako Bond překvapil. A to tak, že hodně. Dokonale imitovaný ledově chladný klid a cit pouze pro vdané ženy zobrazilo agenta 007 přesně tak, jak by zobrazen být měl. Potěšilo mě, že z něj neudělali nějakého superhrdinu ve stylu Batmana v nějakém super vozítku, který si poradí se vším mávnutím prstu. Párkrát skutečně zachyboval a dost věcí mu nevyšlo podle jeho představ. Ale tak už to v tomto povolání bývá. Po stránce filmu samotného byly dokonalé jak scénář, tak triky a bossové skutečně naháněli hrůzu. Já plně doufám, že řadě lidí to přimělo změnit názor a také doufám, že hlavního představitele neuvidím s Walterem v ruce naposled.

Potomci lidí (2006)

Co dodat - mé hodnocení mluví samo za sebe. Zpracování je skutečně velkolepé a dá se srovnat minimálně se Spielbergovou Válkou světů, která byla před nějakým časem v kinech. Prostředí je ale o to mrazivější, že se něco takového opravdu může odehrát, ať už je příčinou neplodnost, globální oteplování či nedostatek zdrojů. Logických chyb je ve scénáři minimum, herecké výkony a kulisy dokonalé a za střílecí scény (obzvláště v závěru) by se nemusel stydět žádný naturalistický válečný film. Je to skutečně jeden z mála sci-fi filmů, které byly opravdu postavené na co největší realističnosti a zamyšlení diváka o tom, co by mohlo nastat, kdyby něco selhalo.

Super Mario Bros. (1993)

Musím říct, že narozdíl od jiných převodů her na filmové plátno jsem až tak zklamán nebyl - s ohledem na to, že v originální nintendovské hře se jen pohybujete s panáčkem po plošinách a skáčete na nepřátele. Pak zabijete draka a osbobodíte princeznu. Má to samozřejmě své kouzlo, ale jak k něčemu takovému udělat scénář? Nejlépe tak, že použijete jen hlavní postavy a nebudete se držet dějové linie (která je v herní předloze primitivní). Autoři správně zapojili fantazii, udělali z toho prima oddechovou sci-fi pohádku a nezklamali ani fanoušky. Rozhodně úspěch.

Poslední výsadek (2005)

Nečekejte válečný film srovnatelný s Band of Brothers nebo Vojínem Ryanem s realistickým zobrazením boje. Čekejte však skvělý výkon Karla Rodena a u nás ne příliš známé Agathe de La Boulaye (objevila se v Na plný plyn, Alien vs Predator) v roli coby Rodenovy ,,spolupracovnice" :-) Na tři body to stačí.

Nekonečný příběh 3 (1994)

Jedna hvězdička za to, že se mi to v jedenácti letech celkem líbilo a bral to spíš jako pohádkovou komedii. Pak jsem to viděl po letech znova a už mě to nezaujalo vůbec. Snad jen Julie Cox. A té patří ta druhá hvězdička :-)

Dobytí severního pólu (2006) (divadelní záznam)

Hra Dobytí severního pólu je podle mě nejpovedenější ze všech Cimrmanových her. Je sice trochu nefér dávat pětihvězdičkové hodnocení a tak srovnávat s perlami světové kinematografie, ale důležitý je pro mě obsah, takže zas není co řešit.

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005)

Nemohu si pomoct. Narnie je tak obsáhlý pojem, že to prostě nejde vyjádřit jen jedním filmem, což v případě Pána Prstenů režisér Peter Jackson moc dobře věděl. Kéž by to věděl i Andrew Adamson. Fandové musí být zklamaní, protože z toho vznikla jen průměrná fantasy pohádka, která rozhodně neosloví celý svět jako výše zmíněné tři díly LOTR. Ale třeba se to napraví někdy jindy.

Osudová přitažlivost (1987)

Tak na filmy tohoto typu se prostě Michael Douglas hodí. Výtečný thriller na téma manželský trojúhelník a z čeho všeho může vzniknout zdánlivě nevinný flirt s člověkem, který je psychicky narušený. Pár věcí mi tam nesedělo, ale na čtyři hvězdičky to bohatě stačí.

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Typický Svěrák a Smoljak. S velkým gustem vytvořili parodii na nám všem známé prostředí, jenže do lavic posadili dospělé lidi (včetně sebe samých) a ukázali, jak jim prostředí školy automaticky naordinuje ony klasické vlastnosti mladších žáků. (Neruš!, Století páry, Kroupo, půjč mi kružítko atd.) Prostě inteligentní dílo se spoustou skvělých hlášek a nezapomenutelných postav. Zkrátka - potřěšili jste mě a i já vás potěším! * * * * *

Akt (1997) (divadelní záznam)

Za výkon Miloně Čepelky v ženských šatech by si to zasloužilo 200%