• Fantasy

Hon na myš (1997)

Povedená rodinná komedie, tak trochu ve stylu Sám doma (i když je otázkou, která strana má na obranu domu větší právo). Triky autoři rozhodně neodflákli a herecké výkony jsou uspokojivé ke komedii tohoto typu. Christopher Walken zde má snad svou nejpodivnější roli v historii jeho herectví, ale zahrál jí nadmíru dobře. Celkově k filmu - tento styl humoru není příliš originální, ale vše nadzvedávají triky, množství hlášek - a hlavně - superchytrá myška.

Gladiátor (2000)

Tento film se u mě drží mezi TOP 5. Dokonalý, výpravný snímek se skvělým scénářem, hudbou a hereckými výkony. Obzvláště ony legendární souboje v arénách a bouřlivý dav jsou zobrazeny nezapomenutelně. A i když Gladiátor není autentickým historickým snímkem v pravém slova smyslu, představuje nám jednu z možností, kam až může člověka zavést osud.

Dějiny násilí (2005)

Ve svém žánru thrilleru nadprůměrný film s napínavým průběhem a nečekaným rozuzlením, ve kterém Viggo Mortensen jako herec přímo exceluje. Celý film provází otázka, která trápí všechny hlavní aktéry: ,,Jak to, že je tak dobrý v zabíjení lidí?"

Troja (2004)

V této verzi se autoři pokusili představit Trojskou válku v maximálně realistické podobě, bez sebemenšího máchnutí nějakou kouzelnou hůlkou. Žádné zásahy bohů, Achilles nebyl nesmrtelný (pouze zkušený válečník, který byl jen smolně zasažen šípem do oné šlachy) a dokonce ani samotná válka netrvala deset let. Když pominu některé další detaily (např. údajná délka Hektorova kopí), musím přejít i ke skvěle provedeným částem, které se držely knihy - tisíciloďové řecké loďstvo, trojský kůň a onen legendární duel Achillea a Hektora před hradbami Tróje, který byl podle mě představen jako jeden z nejlépe provedených filmových soubojů vůbec. Celkově se jedná o skvěle udělaný film, kde se na prostředcích nešetřilo a možná jen díky nedostatečné kampani se nestal megafilmem typu Gladiátor.

Muž z Acapulca (1973)

Muž z Acapulca je natolik skvělá parodie na Bondovky, že se stal sám klasikou. Belmondo hraje dvojroli, jejíchž obě půlky představil dokonale. Z jedné strany nejchytřejší, nejšaramantnější, nejzkušenější a nejnebezpečnější agent a z druhé strany pološílený smolařský spisovatel ve věčně zahuleném bytě. A když se tohle zkombinuje s dovedností filmařů a skvěle zvolenými lokalitami, vznikne opravdové veledílo.

Čelisti (1975)

Tohle byl jeden z hororů, které se natočily podle stylu ,,něco takového se může opravdu stát". Skvělé efekty a děsivá atmosféra tomu dodaly nejen skvělou sledovanost ale i obavy, které v mnozích divácích vyvolaly panický strach z vody. Mimoto byly Čelisti předlohou pro desítky béčových hororů, které z nich vycházely. Dávám plný počet.

Jezero (1999)

Další z béčkových děl ve stylu Čelisti, které ale není až tak špatné, jak jsem původně před shlédnutím tušil. Spíše než za thriller bych to považoval za oddechový film, na který si ovšem musíte udělat náladu.

Etiketa (2004) (seriál)

Jeden z mála pořadů (možná jedinný), kterému se nedá vytknout absolutně nic. Tady se dá naprosto oprávněně použít ono slavné rčení ,,škola hrou". Vše je profesionálně vysvětlené a humorně podané - tím pádem je každé pravidlo skvěle zapamatovatelné. Čím častěji na to člověk kouká, tím více se baví a tím víc se vzdělává. Dávám pět hvězdiček, protože víc nemám.

Sedm statečných (1960)

Sedm statečných je nejen klasikou, ale i poněkud netradičním westernem v tom smyslu, že se hrdinové nehoní za zlatem, za pomstou nebo za nějakým chamtivým magnátem, který si s pomocí prachů dělá, co se mu zlíbí. Oni pomáhají bojovat chudým vesničanům proti mocnému zloději, který je utlačuje. A i když této skupince nemají za jejich námahu dohromady čím zaplatit, tak z celého filmu přímo vyzařuje vzájemná čistá solidarita a vděčnost. Jako doplněk skvělá hudba a herecké výkony (obzvláště kliďas Yul Brynner a zbrklý Horst Buchholz) Nemohu zapomenout ani na ty skvělé kostýmy, kulisy a vesnické chýše. A když se vezme v úvahu i rok natočení, nelze dát jinak než plný počet.

Nekonečný příběh (1984)

Tento film je zhmotněním výrazu ,,fantazie". I když je s pár scénami kombinován s dvacátým stoletím (což u jiných filmů tohoto typu způsobilo katastrofu), je skvěle provedený po všech stránkách. Zachovává si nejen pohádkový motiv, ale i vážnost a napětí. Musím dát 5