Černobyl (2019) (seriál)

Akú cenu má pravda? Akú cenu majú klamstvá a popieranie reality? Jedno malé klamstvo za druhým, jeden malý krôčik za druhým na ceste do pekla. Cesta dláždená ideológiou ignorujúca fakta, premaľovaná do romantických predstáv aby bola ľudskej mysli príťažlivá. Čím bližšie je inferno tým je cena pravdy vyššia. Súdruhovia otvorili malé okno do sveta kam táto cesta vedie. Do sveta ľudskej mysli nepredstaviteľných hrôz, utrpenia a mizérie. Ako by vyzeral svet dnes keby súdruhovia spravili posledných par krôčikov na tejto ceste a došlo k termonukleárnemu výbuchu? Zamyslite sa pred tým ako sa rozhodnete nabudúce spraviť “len ten jeden malý krok”, to každodenne “malé klamstvo”. Jedno za druhým, pomaličky, krok po kroku bližšie k tomu čo na konci tej cesty číha v temnote.

Above Majestic (2018) odpad!

Tato zlátanina nie je dokument! Vytrhnuté fakta z kontextov, nezmysli, dohady, výmysli a klamstvá pozliepané do dvojhodinovej urážky inteligencie, rozhľadu a zdravého rozumu. Tvorci a účinkujúci by mali byť na základe tohto zbavený ľudských a občianských práv. Dôkaz o tom do akých rozmerov môže narásť ľudská hlúposť, popieranie reality, poruchy osobnosti a aby to bolo politicky korektné tak to spoločnosť príjme ako konšpiračné teórie.

BlacKkKlansman (2018)

Vkusné prilievanie oleja do ohňa už tak silne rozpoltenej spoločnosti.

Oko v oblacích (2015)

Zaujímavá téma, zle natočená. Politikov najviac zaujíma verejná mienka, videá na YouTube, ukričaní pacifisti, titulky v plátkoch a počet hlasov v dalších voľbách. Nič nové, to tu bolo vždy za každej vojny. Konflikt, vojna, volajte to ako chcete je drsná a často prináša obete. Minimalizácia civilných obetí je jedna vec, ale snažiť sa vniesť do nej ľudskosť alebo spravodlivosť je úplný nezmysel. K vojne a konfliktom dochádza práve vtedy, keď ľudskosť, spravodlivosť a morálne zásady zlyhajú. Vtedy nastupuje drsná matematika, jeden nevinný život za 150, aj keby to bola matka Tereza. Čokoľvek iné je len nekompetencia, politická vypočítavosť a zbabelosť. Verejnú mienku treba tvoriť, nenechať sa ňou manipulovať a zbabelo sa preď ňou triasť.

La La Land (2016)

Ísť za svojimi snami niekedy znamená stratiť lásku. Oba tieto dary nám osud zriedka dopraje. Má potom zmysel žiť svoj sen za cenu straty niekoho vďaka komu veríme, že sny sa môžu stať skutočnosťou? Obetovali by ste svoje sny pre lásku? Vydrží láska takúto obetu? Je ľahšie žiť sen bez lásky alebo milovať bez snov? Odpovede na tieto otázky nájde každý vo svojom srdci..

Marťan (2015)

Záber toho ako na veľkých obrazovkách sledujú ľudia na námestiach záchranu jedného astronauta mi prišiel doslova absurdný. Vynaloženie obrovského úsilia a prostriedkov na záchranu jednej ľudskej bytosti. Nechcem tým vyčíslovať hodnotu jedného života, ale celý koncept je týmto nelogický a pre mňa sa tým pádom míňa svojou podstatou. Koľko vojakov vo vojnách za slobodu alebo ľudí v prírodných katastrofách denne zahynie o samote a bez pomoci? A je to tu na Zemi, kde im vieme pomôcť a nepomôžeme. Trochu viac hĺbky by filmu neublížilo.

Krotitelé duchů (2016) odpad!

Feig by mal spáchať rituálnu samovraždu za tento film a stať sa duchom aby vedel ako ich krotiť. Povedal som si, že do toho pôjdem bez predsudkov, veľmi veľmi som sa snažil lebo pôvodné filmy mám rád, ale toto je číre zúfalstvo.

Warcraft: První střet (2016)

Ak neviete čo je Warcraft, môže sa vám zdať tento film, ako aj jeho hodnotenia nelogické. Je to v poriadku preto, že nie je primárne určený pre vás. Je určený pre desiatky miliónov fanúšikov online hry (podľa ktorej vznikol) po celom svete. Napriek tomu si myslím, že sa tvorcom podarilo nájsť rovnováhu pre nezainteresovaného diváka, ako aj zaritého fanúšika hry. Pre pochopenie, vo svete online hier je to niečo ako Simpsonovci medzi seriálmi. Hrával som ju ako tínedžer. Od roku 2004 bolo len na oficiálnych serveroch vytvorených viac ako 100 miliónov účtov! Na vlastnej Wikipédii je cca 100 tisíc strán obsahu Warcraftu. Opis fantasy sveta ma 64 miliónov slov čo je pre obraz 12 kópii celého Pána prsteňov. Mesačne je len na oficiálnych (platených) serveroch cca 10 miliónov aktívnych hráčov, 16 % z toho sú ženy. Hra sa hrá vo 244 krajinách. Ročne zarába Bizzardu hrubým odhadom 2 miliardy dolárov od hráčov len za kúpu hry a poplatkoch za servery. Predpokladá sa, že na neoficiálnych serveroch je základňa hráčov minimálne taká veľká ako na oficiálnych. To vám dáva veľmi malú predstavu o tom aký fenomén táto hra je a prečo vznikol tento film.

Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Výborne podaný príbeh skutočného hrdinu, ktorý musel obhajovať svoj počin a záchranu 155 ľudských životov. Eastwood za kamerou a Hanks pred ňou je dokonalé spojenie.