Lítám v tom (2009)

Pre mňa rozhodne bravúrne dielo, aspoň, čo sa scenáristickej stránky týka. Kto vymýšľal tie dialógy musí byť majster svojho oboru. Neviem si predstaviť už nič rafinovanejšie v scénkach ako, keď má Clooney ako zarytý staromládenec vysvetliť váhajucému ženíchovi, prečo ísť do manželstva, alebo keď obhajuje pred novou kolegyňou prečo nevyhadzovať ľudí cez sieť, ale priamo, tvárou v tvár. Áno, je to agitka na rodinné hodnoty, ale aká agitka! Ja som určite v tomto filme nepočul zaznieť nejaké klišé, ako to tu píšu iní.

96 hodin (2008)

Nuž viacej predvídateľný dej tu už hádam ani nemohol byť. Film je však silný v tom, že sa nepokrytecky vyjadruje k aktuálnym problémom, ktoré trápia najmä americkú verejnú mienku. Mučenie väzňov? Strieľanie do žien? To všetko je OK pokiaľ ide o moju vlastnú rodinu.

Sunshine (2007)

Slabé, slabé, strašne slabé. Toľko nelogizmov v jednom filme - "Nemáme dostatok kyslíku na cestu späť!" - a v ďalšom zábere vidíme hl. hrdinu v monštróznej hale s dobrým miliónom kubíkov vzduchu dýchať bez kyslíkovej masky. Navyše som mal pocit, že je tu komplet vykradnutý Horizont udalostí, čo je v porovnaní s týmto úplne iná liga.

16 bloků (2006)

Najväčší tvrďák Hollywoodu v úlohe trosky a slušný "gangsta" Def v moralizujúcej bájke tváriacej sa ako akčné krimi.

Babylon 5 (1993) (seriál)

Ako zarytý trekista som si za mlada zakazoval pozerať tento seriál, no vždy ma to premohlo. Nedosahuje ani zďaleka hĺbku Star Treku. Na triky je priam žalostný pohľad. Dokáže však upútať dejovou líniou, ktorá navzájom prepája všetky diely od začiatku do konca. Na rozdiel od Star Treku dôslednejšie rozvíja vzťahy medzi rasami a neprináša stále nové a nové rasy ľudí s pribudajúcimi epizódami. Posledné časti majú skutočne spád a sú výbornou kombináciou napätia, akcie a nečakaných dejových zvratov.

Dokonalý trik (2006)

A ja, že film o kúzelníkoch bude pekná nuda. Taký strhujúci dej som fakt nečakal. Ak niečo Nolan naozaj vie, tak je to určite udržiavať napätie od začiatku do konca. Trúfa si ísť nadrámec dejovej osnovy a kombinuje tri rôzne dramatické polohy - konšpiračnú, historickú a vedecko-fantastickú. Do toho pridáva výrazné tváre a ešte výraznejšie herecké postavy, ktoré navzájom súperia. Nolanov štýl by sa dal prirovnať ku knihe, ktorej téma nie je vôbec zaujímavá, no má taký spád, že čitateľ začína kapitolu po kapitole, aj keď je už unavený. Pravda, posledných 10 - 15 minút by mi tam vôbec nechýbalo. Dupľovaná pointa filmu trochu uberá zo šmrncu.

Sylvie (2003)

Ja som žiaden zápor nenašiel. Na rozdiel od iných súčasných filmov nežmýka z diváka zbytočné emócie ani nezachádza príliš hlboko do nepodstatných tém, ktoré nie sú dôležité pre príbeh. Všetkého je tu tak akurát. Páčilo sa mi ,že hoci človek musí súcitiť so Sylviou, ani jej manžel Ted nebol vykreslený klasicky čiernobielo, ako úplná beštia. Všetko ostáva iba na človeku, či bude plakať naozaj, alebo len vo vnútri.

Insomnie (2002)

Chcel som to vidieť hlavne kvôli Robinovi Wiliamsovi v úlohe psychopatického vraha neplnoletých dievčat. Mal by hrať viacej podobných typov. Na jeho výraze tváre s celým tým arzenálom rôznych grimás, s ktorými tak bodoval vo filmoch pre deti, je dačo falošného, ba priam deviantného. Presne taký ten typ dobrého uja, čo láka malé deti na cukríky do pivnice. Ja som mu ten dobrácky kukuč nikdy neveril.

Star Trek IX: Vzpoura (1998)

Pre mňa rozhodne najslabšie, čo som zo série Star Trek videl. Celé to pôsobí iba ako epizóda zo seriálu a pri tom by vôbec nemuselo. Film síce netrpí nedostatkami seriálového spracovania, ako napr.: nakrúcanie v štúdiu a absencia masových scén, ale i tak má slabiny, ktoré ho robia televíznym. Nachádzajú sa tu aj exteriéry, aj masové scény, ale herci sú bez masiek a je iba na divákoch, aby uverili komparzu, že sa jedná o cudziu rasu zo vzdialenej galaxie. Ďalším problémom, tentoraz už typicky star-trekovým je, že zápletka v rámci jednej dediny reprezentuje problém celej planéty. Nie som za to, aby sa nasledujúce diely robili atraktívnejšie pridaním zbytočnej akcie, ale mohli by sa aspoň pokúsiť o iný dôležitý prvok celovečerného filmu, ktorému sa hovorí veľkolepá výprava.

Star Trek VIII: První kontakt (1996)

Pripájam sa k názorom, že sa jedná o najlepší Star Trek film s Picardovou posádkou. U mňa zabrala hlavne temná atmosféra, podobná tej, v akej sa niesol aj šiesty diel, ešte s Kirkom. Myslím, že táto poloha celej sérii najviac svedčí. Navyše ju dopĺňa úžasná hudba, ktorá robí Prvý Kontakt aj málinko dojímavým. Určité výhrady mám iba k deju. Prišlo mi trošku pritiahnuté za vlasy, že warpový motor vynájde alkoholik Zefram Cochrane kdesi uprostred hôr, v starom jadrovom sile. Celkový dojem mi to však rozhodne nepokazilo.