Enlisted (2014) (seriál)

Skvěle odlehčený seriál, který válkami vyčerpaná Amerika potřebuje. Ukazuje životy osazenstva jedné malé základny se všemi výstředními postavičkami, snaživostí, snahou o zdokonalování a zejména vztahy mezi trojicí bratrů.

Švadlena (2015)

Ty absurdní momenty (jako když návštěvnice přijede do vesničky a uvidí tam všechny ženy v nejluxusnějších modelech) v úvodu jsou parádní, vztah mezi Hemsworthem a Winsletovou (kdyby to člověk nevěděl, ani by neřekl, že je mezi nimi 15 let věkový rozdíl) taky ujde, ale ta závěrečná třetina je prostě špatná - ne vinou filmařů, ale kvůli předloze, která se zřejmě za každou cenu chtěla vydat jednodušší cestou patetičnosti a kýče.

Byla to divoká noc (2015)

"Nechtěla jsem, aby si Miley Cyrusová myslela, že nenávidím lásku," je asi nejgeniálnější a nejabsurdnější věta desetiletí. A za tu - a za jako vždy sexuálně ambivalentního Jamese Franca si tenhle film zaslouží hvězdičku. Zbytek nestojí za komentář.

Ave, Caesar! (2016)

Dejte prosím někdo Channingu Tatumovi peníze na taneční muzikál o námořnících! Ta scéna byla - spolu se Scarlett Johansson coby mořskou akvabelou - naprostým vrcholem filmu. Bohužel jinak mě zklamaly dlouhatánské scény, zbytečné dialogy a podivná absence hudby - to ticho bylo místy až rušivé! Vadilo mi, že zápletka s kovbojem zůstala nedořešená (asi jako jediná - proč?!). Atmosféra filmového studia dobrá, ale šlo ji využít líp - Zpívání v dešti zůstává v tomhle nepřekonané.

Kosti a skalp (2015)

Působivý westernový horor, z kterého od samého začátku cítíte přítomnost prastarých přírodních duchů - a taky prastarého zla. Krásně natočené záběry krajiny - a oproti tomu brutální scény interiérů (mluvím hlavně o tom, co se dělo v té jeskyni - to z hlavy asi jen tak nedostanu). Byl jsem celou dobu v napětí, ve strachu a spolu s hrdiny jsem prožíval hodně nepříjemné pocity. Hodně zajímavý film, který ukazuje, že i s nevelkou výpravou (postavy by šly spočítat na jedné ruce) se dá natočit velká podívaná - řekněte to prosím někdo českým filmařům s megalomanskými vizemi.

Naomi and Ely's No Kiss List (2014)

Hipsteřina! Ona je bláznivá dcera rozvedených rodičů, on je její gay soused a syn dvou leseb (to jako že je homosexualita dědičná?). Žijí v New Yorku v alternativní čtvrti plné sekáčů, obchodů s cupcakes (organickými, samozřejmě!) a všechno je jako z kytarové písničky od nějaké garážové kapely, kterou ještě nikdo neobjevil. Jenže pak on políbí jejího přítele a všechno je rázem vzhůru nohama. Ten námět je podle mě geniální, ale provedení značně slabé - v anotaci je např. uvedeno, že Naomin přítel se líbí i Elymu, ale v samotném filmu nic takového není ani naznačeno, natož nějak přímo zobrazeno. Žádné jiskření, žádné pochyby, žádné dilema - kamarádka vs láska. Prostě se políbí (celkem nečekaně, musím podotknout, protože chemie mezi herci prakticky žádná nebyla, nebyl na ni prostor) a je to. Film od tohoto ústředního motivu naprosto zbytečně sleduje vztah Naomi a dveřníka, místo toho, aby důkladněji rozebral to, co slibuje. Stejně tak ten "No Kiss List" má pouze štěk na začátku filmu a pak už není ani zmíněn. Celé to působí dojmem nedodělanosti, jako by scenárista režisérovi mailem omylem poslal první nepropracovanou verzi scénáře a režisér si toho nevšiml.

Deadpool (2016)

Nejlepší jsou interakce Deadpoola a stařenky, u které bydlí. Jejich konverzace o výrobcích IKEA je skutečně boží. Zbytek filmu mi splývá do šňůry bitek, puberťáckých narážek na sex a explicitního násilí. Ne že bych se při sledování vůbec nesmál, ale nenechalo to ve mně větší dojem. Obávám se, že superhrdinské filmy už nemají čím překvapit, protože podobnou parodii už před pár lety představil Kick-Ass a podle mě mnohem líp.

Trumbo (2015)

Nevím. Myšlenka, že komunisti jsou vlastně hodní, mi pořád nepřijde v pořádku. Líbilo se mi dobové zasazení i to, že se tam mihli John Wayne, Kirk Douglas nebo Otto Preminger, ale stejně jsem spíš byl na straně Heddy Hopper. Zobrazovat komunisty jako chudáky, kteří trpěli v kapitalistické Americe (večírky, vily s bazénem, nebetyčné honoráře - jak to mohli vydržet?), je nebezpečné.

V.I.P. vraždy (2016) (seriál)

Ten námět je dobrý a ústřední dvojice je sympatická, bohužel jsem vraha odhalil už asi tak v polovině epizody a zbytek filmu jsem tak jenom musel čekat, než to dojde i vyšetřovatelům. Což je chyba scénáře, který mimochodem obviňuji i z nepřirozených dialogů. Prostředí "pražské smetánky" je zajímavé, pokud budu mít čas, možná mrknu i na další díly.

Sázka na nejistotu (2015)

Celkem vtipný způsob vyprávění ("Co to jsou subprimes vám vysvětlí Margot Robbie ve vaně!"), který člověka úplně nutí k zamyšlení, jestli se krize z roku 2008 nemůže opakovat. Zajímavý střih, řada hereckých es (Brada Pitta jsem poznal jenom po hlase - vypadá teď jako George Lucas) a zápletka, která nutí škodolibě sledovat beznaděj bankéřů i regulátorů, kteří se hlavním hrdinům jenom vysmívali.