Lovci duchů (2005) (seriál)

Stručně. Vynikající seriál, ve kterém se mírně řečeno "nevinný" road trip mění na realisticko- i filosoficko- existenciální drama dvou (?) bratrů. Nadprůměrné epizody narážející na filmové, seriálové i televizní klasiky, které potěší pravého filmového a seriálového příznivce. Herecké výkony si drží vysokou úroveň (protagonisté působí skutečně jako bratři), soundtracková složka seriálu je přímo prvoligová. Rockové skladby dodávající scénám další rozměr. Seriál lze chápat buďto uzavřeně - do páté série, kde se můžete seknout, vystoupit z Impaly a dál už se nedostat, nebo pokračovat dál a objevovat, do jaké hloubky se lze ještě s postavami podívat. V podstatě je to na vás. Pro kompletní spolier-alert recenzi: Níže na mém profilu "Because I got to believe that I can choose what I do with my unimportant little life." Dean Winchester

50/50 (2011)

Film o závažné nemoci, kterou už zjevně vlastní závažnost tak vyčerpala, že se otevřela další linie jejího směřování - a sice její humorné pojetí. I přes celkem krátkou délku trvání působí film uceleně a nabízí protagonistovi a jeho parťákovi dostatek prostoru na to, abyste se s oběma postavami (nebo alespoň s jedním) dokázali sžít. Sledujete jejich přátelství, usmíváte se při ničení malby, řešíte typickou rodičovskou starostlivost, ale ve skutečnosti víte, že pravé jádro je ukryté ještě trochu hlouběji. Film, který vnáší i do pochmurných témat trochu úsměvu a odlehčení. Gordon-Levitt výborný - při scéně s nervovým kolapsem mi naběhla husí kůže. Jako by vás cosi vytrhlo z toho pocitu: I´m fine, it´s gonna be ok - skutečně stojíte na prahu uvědomění si konečnosti lidského bytí v rámci fyzických možností, což se zkrátka musí projevit. Zajímavý snímek, netradiční přístup a černý humor - takhle se na to musí!

Legendární parta (2012)

Okouzlující animace na svou stranu strhává vysokou část mého hodnocení. (Neviděl jsem ve 3D, takže nemohu posoudit.) Zato jsem však zhlédl v originále, tudíž jsem byl zbaven nevždy povedeného českého dabingu:D Partička spolu funguje skvěle, takoví Avengers pro menší diváky. Humorné sekvence byly vcelku příjemné, nejvíce mě asi dostal Easter bunny - jeho "divošské" vzezření má určitě co do sebe a jeho věrní "vaječní bodygardi" na mě se svými obličeji také v rámci originálního pojetí kraslic udělali dojem. Ale i Santa alá Rasputinosandokan překvapil. Záporák rozhodně potěšil, vůbec bych se nebránil tomu, kdyby atmosféra byla ještě temnější, ale chápu, že ne všem to sedne. Nesmím zapomenout zmínit epickou hudbu A. Desplata - ta rozhodně dodává filmu osobité kouzlo. Nicméně krátká stopáž je opravdu krátká, a tak děj plyne neuvěřitelně rychle - asi jako skoky výše zmiňovaného Bunnyho. Škoda, rozhodně by se dalo z uskupení tak silných postav vyždímat ještě trochu víc. Ale pro mě milé překvapení a spolu s Hotelem Transylvania povedený animák loňského roku ;-)

Varieté (2010)

Typický romantický film s mnoha klišé, ale i tak se jedná o vcelku povedené dílko. Největším plusem jsou jednoznačně hudební čísla (vysoce nadprůměrné taneční i pěvecké výkony), Cher se taky blýskla, Christina hraje taky líp, než jsem čekal. Ale nad tři hvězdičky jít nehodlám a zkrátka ani nemůžu. Právě ona typickost a jednoduchost filmu je místy zarážející a kvalitu filmu to výrazně strhává. Co se ale žánru filmového muzikálu týče, určitě nadprůměr. A už pro ty svůdné křivky tanečnic a prostředí kabaretu si Burlesque zaslouží (alespoň částečně) pozornost.

American Horror Story - Murder House (2011) (série)

Po druhé sérii a stále nechávám za skvostných 5* s přehledem. Buď je to mou naprostou omezeností (což není nevyloučeno, moc seriálů v poslední době nekoukám), nebo prostě holým faktem, že AHS má sakra vysokou úroveň. Po dnešním zhlédnutí závěru druhé řady si prostě nemůžu pomoct. První řada je samozřejmě od té druhé dost odlišná, za což má u mě taky jedno velké plus. Byla to správná duchařina s perfektními herci, perfektním scénářem a překvapivými zvraty. Druhá řada šla odlišnou cestou - co se příběhové linie týče, neboť ostatní kvality zůstávají. Příběh z blázince, do kterého by mě nedonutil vkročit absolutně nikdo na světě. A nevím, co vychvalovat víc: herce -Jessica Lange mi opět ukázala, že je naprostou hvězdou! Sarah Paulson se vyšvihla mezi "first class =D ". Lily Rabe a její "druhá stránka" neskutečná. James dr. Arden Cromwell a Zachary Quinto - smekám. A Frances Conroy - úžasná vize "Anděla". -, scénář, příběh, zvraty - to už jsem zmínil. Tak co třeba skvělou stylizaci, super soundtrack (doteď mi v hlavě při vzpomínce na druhou řadu bude znít ♫Dominique, nique, nique...♫), svým způsobem i smysl pro humor - ne vždy to bylo pouze "serious" (jukebox!). Uvidíme se u třetí řady ;-) ***SPOILERY!...A po třetí řadě jdu s chválou dolů. Začněme počátkem, který jsem si vyloženě užíval - skvělé postavy, neohraná zápletka a mimo jiné i úžasné úvodní titulky. Co se rýsovalo jako věčný problém zla uvnitř lidí se vyšvihlo až ke zlu spirituálnímu, nesmrtelnému a bohužel zlu seriálovému. Začněme "dobrým" zlem uvnitř - máme tu Fionu a její charakter, madame LaLaurie se svými kousky, dále Madison apod. To jsou samozřejmě hlavní linie, jež se proplétaly skrze celou řadu a bylo zajímavé vidět vývoj některých postav, popř. pouze zatvrzení a konstatování zla definitivního. Napětí se drží obzvláště velmi dobře v boji voodoo královny s čarodějnicemi. Zlo druhé - duchovní - myšleno duchy, kteří jsou přítomni a polapeni ve světě živých. Zde už ale skutečně hovořím spíše o zlu - je velmi inovativní osvobodit ducha? Ne. Co ho osvobodit a dát mu tělo, nechat s ním kopulovat Fionu a zase ho odrovnat? Inovativní, ujeté, nedomyšlené...Nemluvě o upozadění dalšího ducha - komorníka Spaldinga. Poslední zla, která zmiňuji, jsou zlo nesmrtelnosti a zlo seriálové - myšleno scénáristické. Neustálé twisty mi přestaly lahodit zhruba od poloviny, konec pro mě byl jen těžko stravitelní a úplný závěr jsem doslova prospal. Oživování, které se tu praktikuje zhruba v každém dílu, ppř. nesmrtelnost některých postav, mi překvapivě také začalo vadit, ačkoli již v prvních epizodách je nastíněno, že se vše bude odehrávat v rámci honby za nesmrtelností. Nicméně konec nabral natolik nelogický charakter, že z lovu za nesmrtelností se stala soutěž o miss krásy, neboť o schopnostech by tu vůbec neměla být řeč. Frekvence těch nově získaných přerostla míru únosnou a zatímco cca 3/4 série umí čarodějky jedno/dvě kouzla, v poslední epizodě prokazují prakticky průvodce světem kouzel. Závěrečná scéna propagace Covenu a rekrutace alá Bradavice také chutnaly velmi trpce. Upozadění některých charakterů, nesmyslné scénáristické tahy, špatná dějová linie - to vše podlomilo v závěru Covenu nohy. Na druhou stranu je nutno uznat, že u některých dílů jsem se vyloženě bavil, neboť Coven dost často pasoval do škatulky černý humor. A pochvalu zaslouží i kamera!!... Třetí řada tak u mě pouze za dvě hvězdy a z hlavního hodnocení jednu hvězdu ubírám.

Hotel Transylvánie (2012)

Možná je to hodnocení poněkud přestřelenější, ale pod tíhou všech škrobených Madagaskarů, Tučňáků z Madagaskaru, Shreků a Shrekoled, Dob ledových, které se v kinech střídají jak na běžícím pásu a v podstatě nemáme ani žádný interglaciál na rozmrznutí, přináší Hotel Transylvania čerstvý vánek. Příběh je samozřejmě otřepané klišé, nicméně způsob pojetí, úchvatná animace, povedené hlášky a semtam nějaká vtipná aluze náladu určitě spraví. Výběr dabérů také super (zhlédnuto v AJ!). Musím prostě ocenit i snahu konečně opustit ty stokrát propluté vody "zaručených animáků". Obyčejně za 3 *, ale vzhledem k době stopadesátých pokračování všeho možného mu tu hvězdu navíc klidně dám.

Taková normální rodinka (1971) (seriál)

Můj nejoblíbenější československý seriál, pravděpodobně na dlouhou dobu nejlepší sitcom z našeho prostředí a hlavně herecká allstars show! Dámy Rosůlková a Medřická si pro sebe (v dobrém!) kradou všechny scény, ve kterých se objeví. "Mám trochu nakřáplou hlavu, tak abych nechytila průvan..."*"Ticho v soudní síni! Nebo ti napařim pokutu..."*"Ticho! Jo to je kafe!"*"Pavlínku vodnes čáp do porodnice!"... no a na závěr malé zamyšlení: dírkovaný inženýrky asi stále čekaj na svou příležitost =D

Batman: Návrat Temného rytíře, část 1. (2012)

Skvěle navnadí na pokračování. Film jako takový je takřka bezchybný, jen bych možná o trochu víc zdůraznil hudbu. Neustálé hašteření mezi zastánci a odpůrci Batmana jen podporuje tíživou atmosféru Gothamu, toho stále zlotřilého města...Jak říkám, příští díl bude (doufám a modlím se) úžasný..Přeci jen je Joker poněkud charismatičtější... :D

Amélie z Montmartru (2001)

Nejkouzelnější z kouzelných filmů - film přímo překypuje svým kouzlem. A učarovává nejen Amélie svýma očima, ale film jako takový. Dobrá nálada mi díky tomuto filmu jednoznačně vydrží na dalších několik dní...nehledě na některé citáty, které jsem si musel během filmu zkrátka zapsat. (I artyčok má srdce!) Pět hvězdiček se mi ještě nikdy nedávalo s takovou lehkostí a upřímností!

Sherlock Holmes (2009)

Milé překvapení - upřímně řečeno jsem očekával rádoby napínavý film, ale nakonec se ukázalo, že toho napětí tam přeci jen trochu bylo. Robert Downey Jr. je prostě sympaťák a spolu s Dr. Watsonem jsou jednoznačnými tahouny filmu. Závěr povedený a padouchova smrt více než zasloužená. Každopádně mi přišlo, že se film snaží zaujmout širší masu, a tak občas nasazuje vtípky, které jsou ne vždy na místě, jindy se zase bere příliš vážně a místy může někoho i nudit. Osobně bych se nebál a brnknul na mnohem temnější strunu. Film je to ale vcelku povedený a na takových cca 65-70% určitě je...