Blade Runner (1982)

Nechápem ako dokázal Ridley Scott v 80tich rokoch to čo dokázal. Keď som pozerala v roku 2012 prvý krát "Blade Runner", tak som mala pocit, že tento film by mohol kludne ísť v tejto vizuálnej podobe do kín a človek by ani nepobadal menšiu kvalitu čo do efektov. Obdobne som to vnímala i u prvého Votrelca. No schválne: Votrelci od Camerona pôsobia už zastaralo, mnohe efekty sú priam smiešne, ale Scottova práca u prvého dielu (obdobne aj u Blade Runnera) je skvostná. Blade Runner je také komorné, depresívne dielo, ktoré ma svojou atmosférou a HLAVNE hudbou privádzalo do hypnotického tranzu. Neustále prítomný dášť a tma na hutnej atmosfére iba pridávalo. Práca osvetlovačov a kameramanov je abnormálne bravúrna a takmer každý jeden záber akoby bol premeriavaný na milimetrovú presnosť. Skrátka vizuálna stránka je 101 %ná. Jediní mínus vidím v príbehu a jeho filmovom podaní. Sprvu som doslova nechápala očom príbeh pojednáva nakoľko Ridley Scott príbeh podáva tak-nejak až moc úvahovo a filozoficky (preto odporúčam prečítať si pred zhliadnutím aspoň základnú dejovú kostru). V konečnom závere dávam 4 hviezdičky ;)

Hugo a jeho velký objev (2011)

Hugo, ach ten Hugo :D "Hugo a jeho veľký objav", je darčekom pre filmového fanúšika. Nemyslím teraz filmového fanúšika, ktorý si raz za čas pozrie nejaký ten film z miestnej káblovky, ale nadšenca, ktorý už vo svojom útlom veku s nadšením čakal v rade na lístky pred kinom. Hugo krásne poohreje pri srdiečku, lebo práve filmové zážitky z detstva nám pripomína s čírou eleganciou. Hugo je pocta filmu ako takému, Hugo príjemne "vysvetľuje" prečo film nie je iba film, ale umenie. Ľudia sa radi uchyľujú k činnostiam, ktoré nás odvádzajú ďalej od každodenných starostí a jednou z týchto činností je i pozeranie sa na pohyblivé obrázky na filmovom plátne. Film "Hugo a jeho veľký objav" so sympatickou úprimnosťou poukazuje práve na túto vlastnosť filmu a ja mu dávam za pravdu. Ak by som mala charakterizovať tento film jednou vetou zrejme by znela takto: "Hugo vnáša do srdiečok pravých filmových fanúšikov istotu a sebavedomé presvedčenie v to, že vášen z pozerania filmov nie je iba lacné hobby, ale je to číro-číra láska k umeniu. Moje hodnotenie je 100 %

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Recenziu skutočne zhrniem, lebo v podstate niet očom obsiahlo písať :) Prvá polka filmu stojí iba na Zimmerovej hudbe (to jediné ma tu zaujalo a ešte celkom svieža akcia vo vlaku), čiže za prvú polku filmu dávam tak jeden a pol hviezdičky. V druhej polke filmu obdobne Zimmerova hudba, ALE sto-krát lepšia akcia. Akčná scéna v lese (množstvo bullet-time akcie) je skutočne EXCELENTNÁ. Ak by takto nejak natočil Spielberg svojho Ryana, tak by muselo ČSFD pridať šesť-hviezdičkové bodovanie :D čiže v konečnom dôsledku dávam 3 hviezdičky.

Prometheus (2012)

Tak končne som si ten film pozrela a konečne môžem napísať svoj názor. Napíšem i zopár spoilerov, ale vždy nato riadne upozorním !!! Atmosfericky sa mi Prometheus páčil i keď podstatne menej ako Votrelec. Prometheus NEponúka tak ťaživú a temnú vesmírnu kulisu ako Votrelec. Ale nechcem porovnávať tak idem priamo rozoberať Promethea: Film ako taký postráda kompaktnosť a ucelenosť, ja osobne by som niekoľko postáv zo scenára rovno vyhodila - nakoľko väčšie množstvo postáv dodáva filmu už spomenutú nekompaktnosť. Jedna skupinka ľudí je tam a druhá hentam a skutočne to je potom také mierne ubehané a neprehľadné. Sklamalo ma i to, že planéta na ktorej sa dej odohrával nebola dostatočne predstavená a nadobúdala som pocit, že ak by nebol vo filme u kamier použitý ten zatemnovací filter, tak by bolo naprosto jasné, že sa to natáča na planéte Zem. Ak tu niekto písal, že trailer zavádza tak mal pravdu, začiatok SPOILERa: vo filme sa nenachádzalo niekoľko záberov, ktoré som považovala za dosť žiadúce: napr. scéna ako Noomi Rapace spojí ruky k modlitbe, vo filme bola nechutne strihnutá. Obdobne mi tam chýbala "hláška" : Prometheus has landed !!! To bola čistá podpásovka. Prometheus pristáva, začína odpočítavanie 5, 4, 3 ... a KONEC !!!, žiadne 2, 1, Prometheus has landed. Skrátka to tam nedali a vážne ma sklamali :((( koniec SPOILERa. Hudobne to bolo pekné, ale ešte by som pridala na plyne. Niektoré scény skutočne potrebovali poriady hudobný podmas, nuž ale žial ho nemali. V tomto je frajer tuším vážne iba Nolan. Prometheus obdobne ponúka celé hrste otázok, ale žiadne odpovede. začiatok SPOILERa: SpaceJockey doposial neviem kto je, ako tam prišiel, ako vznikol, odkial pochádza, skrátka neviem nič, zarážajúce bolo, že nebol sám, ale že ich tam je niekoľko. koniec SPOILERa. Ale aby som dala aj nejaké pozitívne reakcie, tak filozofia toho filmu pôsobí inteligentne, akcia je šikovná a pútavá, efekty sú abnormálne dokonalé, prostredie na veľkom plátne pôsobí naprosto okúzlujúco. Ja osobne by som tomuto filmu dala 70%, padnúť pod červené čísla si nezaslúži, ale obdobne si nezaslúži ani mať viac ako 70% už len preto, že to bolo tak neférovo zosrihané :(

Love (2011)

Mňa tento film úplne dostal. Aby bolo jasné, voči slovenskej tvorbe (aj seriálovej) mám naprostú averziu a odpor. Preto som k filmu "Lóve" pristupovala skôr s pocitom, že to bude trapas. Že to budú znovu tie isté preafektované herecké tváre, ktoré nám ponúka snáď každý jeden slovenský seriál. ALE svete dif se !!! :) ono tento film vážne funguje !!! Herci hrajú tak autenticky, že som mala pocit, že pozerám na reality show. Svarinská a Nemtuda sa k sebe skutočne hodia a Cinkota zrejme zocelený skutočným kriminálom taktiež podáva vierohodný výkon. Bratislava ako mesto je celkom pekná kulisa a hudobný doprovod tomu všetkému dodáva fajnovú "šťavu". P.S.: tak trošku mi tento snímok pripomenul film "Mesto" od Afflecka. Ak by mladý Kroner mal v rukách obdobný rozpočet, tak by mohol snáď i konkurovať. Každopádne "Lóve" by si červené hodnotenie zaslúžilo ;)

Super 8 (2011)

Nemôžem si pomôcť, ale pri pozeraní na SUPER 8 som mala pocit, že pozerám na "rodinný horor". Zvláštne, že som zistila, že i tento žáner v podstate dokáže existovať :) Prečo rodinný? Nuž, hlavne preto, lebo to emocionálne pôsobí doslova ako E.T., možno práve kamera ktorá je pre film použitá tomu dáva tento šat. Nehovoriac o partii detí, ktoré obdobne v človeku asociujú predstavu z filmu E.T., ale dosť už bolo porovnávačiek. Zhrniem to: HUDBA je úúúchvatná, strih obdobne perfektný a kamera (mno, nechápem, prečo Abrams všade tlačí tie jeho modro-fialové flaky zo svetla). Prvá kratšia tretina filmu pôsobí ako rodinná záležitosť (so scifi to v základe nemá nič spoločné), druhá tretina šlape ako hodinky, z filmu sa stáva horové-scifi ktoré nič neprezrádza (všetko utajené ako v Cloverfield, alebo v LOSTe, kde-tu sa niečo šustne, niečo zahučí, je všadeprítomné monštrum, ktoré máme možnosť vidieť iba ak ako jeho tieň, či letmý odraz v mláke na ceste, atď.). No a potom príde posledná tretina filmu a teda záver. Nuž otras !!! Mala som rovnaký pocit sklamania, ako tomu bolo pri závere vo filme "Kovbojové a Vetrelci!. Nuž zo **** hviezd som to dala dole na ***.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Prv ako napíšem pár slov k samotnému filmu a porovnávaniu so Šwédskou verziou ;), tak chcem pochváliť vizuálne prevedenie disku DVD. DVD pôsobí ako pirátsky napalovaná kópia a skutočne sa mi tento nápad páči. Ale teraz k samotnému filmu: Americkú verziu som v skutku chcela vidieť len z dôvodu porovnania s verziou Európskou, resp. Šwédskou. Pocity sú zmiešané, ale rozhodne nepociťujem sklamanie. Ono spočiatku sa zdá, že Fincher nám ponúkne tak povediac vernú kópiu Šwédskej verzie, pričom pridal iba hutnejšiu a fajnovejšiu hudbu, ale ako film časovo postupuje, tak divák vníma i iné rozdiely. Samotný námet a hlavný obsah filmu je nemenný, ale tu a tam sa objaví nejedna scéna, ktorú nám Šwédi neponúkli (najväčší rozdiel je vidno v samom závere). Rada by som pochválila aj atmosféru prostredia. V americkej verzii sa viac prihliadalo na navodenie pocitu mrazu a chladu z okolia. Skrátka viac som vnímala pocit izolácie na ostrove vo Fincherovom prevedení. Každopádne v základe oba filmy sú skvelé a nedokážem ani len odhadnúť ako by som vnímala tento film, ak by nejestvoval európsky predchodca. Kiež by sa natočili i ďalšie dve pokračovania.

Kůže, kterou nosím (2011)

Španielska óda na filmový orgazmus. Film na ktorý budem myslieť ešte mnoho dní od prvého zhliadnutia. Šokujúci, bravúrny, prekvapujúci, erotický, zvrátený príbeh, ktorý sa Vám dostane v dvoj-hodinovej stopáži sakra hlboko pod kožu!!! Hudba excelentná !!! *****

Captain America: První Avenger (2011)

Hmm, čo povedať. Pustiť tento film ľudu v Avgánistánu a Iráku, tak sa ich nenávisť voči "úžasnej" amerike iba zdvojnásobí :D Dávam jednu hviezdičku a to len preto, že v druhej polke filmu bola pomerne svieža akcia. Ale inak sa mi to hnusilo od základu. Americký pátos v každej sekunde filmu, nič prekvapujúce, nič originálne (až na poslednú minútu v závere). Dôvod pre vznik pokračovania vidím iba v tom (okrem zárobkov), že sa to bude odohrávať v súčasnosti.

Tichý dům (2010)

Takto si predstavujem inteligentný horor !!!