• Pohádka

Počátek (2010)

Velké zklamání. Přes všechnu Nolanovu preciznost je tenhle film nafouknutá bublina. Přijde mi, že vystaví gigantický svět, za kterým nic není. Masturbace bez ducha. Možná tu duch byl, ale pro mě se každopádně někde vytratil... Ale oceňuju, že se vůbec pouští do těhle oblastí a že hledá nové cesty, jak se zamyslet nad láskou a respektem ve vztahu dvou lidí. Asi bych dal jen tři hvězdičky, ale přeci jenom, Nolan je podle mě v rámci Hollywoodu o třídu výš než zbylá parta filmařů, protože ke všem těm akčním cingrlátkům přidá vždycky kopec myšlenek. Tady to pro mě nebyl dost velký kopec na to, abych ho pochválil, ale pořád je to mistr svého řemesla. Jinak skalní uctívači, zase to s tím vystřelováním do TOP TEN nepřehánějte! Tohle bylo slabší než Temný rytíř.

Oběť (1986)

Myslím, že tohle dílo by se nemělo nijak hvězdičkovat nebo komentovat, prostě se na to koukněte. Ale zaujal mě komentář Shadwella a tímto mu za něj děkuju.

Slunce v síti (1962)

Skvělý poetický kousek s prvky dramatu a duchem doby. Jakoby z toho dýchalo něco vyššího, když Szomolányiho kamera švenkuje po obilných lánech a voice-over hlavního hrdiny pronáší své myšlenky . Po formální stránce brilantně natočeno - obraz v několika plánech, skvělé jízdy. Navíc je tu úžasná ta hra se zvukem - jsou tu asynchrony, voiceovery, občas uslyšíme významový ruch nebo melodii. Nejsem znalec přes slovenskou kinematografii, ale pro mě prozatím nejlepší slovensky kus.

A-Team: Poslední mise (2010)

Nezažil jsem slavný béčkový seriál a nechal jsem se zlákat kamarádem-fandou. No ale musím říct, že to stálo za to. Je to samozřejmě strašná ptákovina, ale až na výjimky si nehraje na nic vážného, takže vás celou dobu baví všemi těmi nadhvězdnými eskapádami, které by se v reálném světě mohly jen těžko udát. Jen mě trochu zamrzelo, že se v jednom místě film pustí do filozofování o Gándhím, čímž na chvíli celou tu nadsazenost potápí směrem k apelu na diváka-pacifistu. No ale zatímco mě to přišlo jako další nadsázka, lidi v kině v ten moment ani nedýchali. Jinak co musím velmi ocenit je práce střihače. Tady se musel příšerně zapotit, aby se vlezl do dvou hodin a ještě aby film zůstal smysluplný. No a vydařilo se a A-team frčí jako slušně namazaný hodinový strojek. Nečekejte žádného Godarda, ale na letní vyblbnutí je to fakt dobré.

Užívej si, co to jde (2009)

Je to prostě starý dobrý Allen. Vkusná konverzačka, u které se pobaví snad jakýkoliv divák. Líbí se mi, jak Allen dovede být nepředvídatelný v tom, co se stane v příští chvíli. Nastaví si hromadu klišé, které celou dobu boří a boří, ale stejně to všechno dospěje do happyendu. I přes dva pokusy o sebevraždu, u nichž jsem se opravdu hodně pobavil :-)

Elektra a její pravda (1975)

Bez toho apelu na permanentní revoluci a vrtulník v závěru jsem si to opravdu užil

Kuky se vrací (2010)

Kdyby ten Honza Svěrák nechtěl mermomocí překročit otcovský stín a nenapsal si ten scénář sám, tak to mohl být světový (a to nepřeháním) biják! Po výtvarné stránce nemám co vytknout, určitě to byla děsná piplačka. ale ten scénář... to je galymatyáš, nemluvě o dabingu hlavních postav, které režisér svěřil otci Zdeňkovi a synu Ondřejovi. Prostě přijde mi škoda, že tak skvělý projekt dojede na špatném scénáři

Dobrodružství (1960)

Tenhle film miluju. Myslím, že se mi podařilo dešifrovat v něm všechny symboly a náznaky, které tu Antonioni naskládal, takže si to prostě vychutnávám naplno, když to sleduju. Ale třeba se pletu, kdo ví :-) každopádně skvělý zážitek

Paraplíčka ze Cherbourgu (1964)

Jacques Demy tímhel bijákem asi fakt skrytě bojoval proti válce v Alžíru, ale tahle maskovací barva mě spíš nadzvedávala ze židle. Prostě všechny ty zpívané dialogy včetně pošťákovských "paní, vaše psaní" jsou spíš trapné než zábavné... Ale tak navléct protiválečný film do hávu romantického muzikálu, to chce odvahu a ta se cení

Zloději kol (1948)

Prostě výkladní skříň neorealismu