Neporazitelný (2021) (seriál)

Animovaný Invincible pomyslně převzal štafetu dospěláckých adaptací od hraných The Boys, kterým bohužel v druhé serii došel dech a dobré nápady.

Neporazitelný - Série 1 (2021) (série)

Zakázané ovoce (1998)

Soderberg stále ještě nepřekonal - a možná nikdy nepřekoná - svoji prvotinu, Sex lži a video. Zakázané ovoce je sice místy roztomilý film, převážnou většinu času jsem se ale u něj nudil. Moc tomu nepomohlo, že i samotný scénář (námět?) na mě udělal dojem hloupého nesmyslu.

Šingeki no kjodžin (2013) (seriál)

Anime věrně se držící Paretova principu 80/20. V tomto případě je to bohužel 80% odpadu a 20% zajímavé mytologie a bezvadné akce. Ačkoli mě seriál místy hodně nudil a část z něj jsem i přeskákal, stejně se nemůžu ubránit jistému obdivu při pohledu na kultovní status, který si tato bizarnost vydobila. Bizarnost s ohledem na to, kolik narativních pravidel se tomuto seriálu povedlo porušit a přesto si zachovat zájem publika. Abych byl konkrétní, míním tím především 1. Zbytečně mnoho postav a s tím spojený roztříštěný úhel pohledu, 2. Odtažitého, jednodimenzionálního hlavního hrdinu, 3. Nutnost verbalizovat myšlenky téměř každé postavy, která vede rozmělnění akce a naprosto zabíjí napětí, 4. S tím spojenou extrémní délku (podle mého by si první řada zasloužila maximálně polovinu, spíše však třetinu epizod), 5. Ohyzdné použití cliffhangerů, 6. Neochotu zodpovědět ani jednu z otázek nastolených za oněch pětadvacet epizod první sezóny 7. Minimálně nastíněné a nahodile působící finále řady. Pro mě osobně seriál s velkým potenciálem a zajímavým, i když ne top vizuálem ztracený v haldě zbytečného balastu.

Falcon a Winter Soldier (2021) (seriál)

Sokol bojující po boku studenýho čumáka proti pihovaté pomýlené Gretě Thunberg v marvelovské agitace po vzoru nového Hollywoodu. Bylo jasné, že nepůjde o žádnou intelektuální zábavu, ale takový paskvil jaký nám scenáristé naservírovali jsem skutečně nečekal. Celé to dostává pel nadreálna, díky tomu že hlavními záporáky jsou dvacetiletá aktivistka, prodavač kebabu a čtyřicetiletá svobodná matka dvou dětí. Škoda, škoda peněz.

Festival v Cannes (2001)

Opět další hodina a půl mé meditace nad tím, jak moc si Jaglom uvědomuje hloubku své misogynie a primitivitu svých postav. Spíš slabší kousek, ale jako satira Hollywoodu a jeho vztahu k ženám funguje pěkně.

Boku dake ga inai mači (2016) (seriál)

Trochu pedofilní podívaná pro stárnoucí japonské oligofreniky, kteří fantazírují o tom, jaké by to bylo dát si opáčko základky. Formát přeskakování z jedné časové roviny do druhé mě asi po pěti epizodách unudil. Pokud není hlavním vošoustem učitel, tak fakt nevím, jelikož nikdo jiný nedostal do poloviny seriálu dostatečnou expozici. Edit: Internet říká, že je hlavním vošoustem učitel. Ztráta času.

Diova krev (2020) (seriál)

Krom slabšího hlavního hrdiny po všech stránkách vyváženější než Catlevania. Dost dynamické, přiměřeně gore a dospělé, s bezvadnou animací bohů, titánů a gigantů. Skvělé využití animované formy.

Přežijí jen milenci (2013)

Nuda, nuda, pompézní kulturní a historické reference, latinské názvy, šeď, šeď. Dobrá hudba, ale jako celek mě to příliš sralo.

Mělas to vědět (2020) (seriál)

Velmi dobře napsané charaktery (nejen Grant a Kidman) a umně dávkované napětí. Postavy mají uvěřitelnou psychologickou hloubku, a smysluplné motivace. Úhel pohledu udělal z tohoto v kontextu krimi všedního a nepřekomplikovaného případu záležitost hodnou sledování. Trochu jsem měl obavu ze závěru, že se zvrhne v nesmyslný akční nebo emociálně-vydírající salát, ale nestalo se. Kidmanové bohužel museli kapat do očí kapsaicin, aby rozšířili její emoční restřík, vzhledem k tomu, že její mimické svaly jsou tak trochu ze hry. První třetina trochu vázne, dokázal bych si celý seriál představit jako čtyřhodinový. Vtip nakonec: Poté co asi čtyři hodiny sledujeme přebotoxovanou a mimicky paralyzovanou Kidman ji řekne právnička před soudem: "musíte se tvářit neutrálně, nesmíte na sobě nechat znát emoce"... well, you got a right gurl for this job!