Staré pověsti české (1952)

Z tohoto briliantu českého animovaného filmu (a vůbec filmu) , brilantně vybroušeném Jiřím Trnkou a doprovázeném hlasy těch nejlepších, co tu kdy chodili po prknech a před kamerou, jsem byl vždy tak konsternován, že jsem si nikdy nevšiml, že loutky NEMAJÍ mimiku tváře. Já ji v těch Trnkových asi vždycky viděl. Neviděl jsem lepší loutkový film. Jako oko v hlavě chovám knihu J. Bočka z roku 1963 o Jiřím Trnkovi, doporučuji nastudovat milovníkům animace ( tím nemyslím počítačové, ale poctivé mravenčí práci opravdového animátora).

Jako kníže Rohan (1983) (TV film)

Že Vladimír Menšík dokáže zahrát každou, jakoukoli roli, dokázal už o třináct let dříve v televizním seriálu Alexander Dumas starší. Čtyři hvězdy jsou pro něho, udělal z Raisova dílka skvostné drama...

Podivné dědictví (1972)

Nechce mi ten koš dát!? - Tak ji kopni do holeně! ... Co bys řekl, Opičáku, dvaceti ranám karabáčem? - Deset - Osmnáct - Dvanáct - Patnáct - Beru.... a teď vám, hoši, předvede dozorce Ligget svůj oblíbený trik - skok do vírů řeky.. a Opičák nasadivší si v hospodské rvačce na pravačku plechovku od fazolí, a to je jen slabý zlomek toho, co v tomhle filmu všechno je. Nemá chybu! Souhlasím s Malarkeyem - taky mi jsou někdy oduševnělí "znalci" filmového umění, určitě všichni nejlepší tvůrci světové kinematografie, zde pod přezdívkami, z duše protivní! 5*

M*A*S*H (1970)

Dost dlouho před seriálem jsem náhodou viděl tento fim. Jediná záznamová média v té době pro domácnost byly, bohužel, pouze lisované vinyly a cenově dostupný ( :-) 155 Kčs) magnetofonový pásek, takže pouze záznam slova a hudby. Nebylo možno ho zaznamenat. Seriál v TV byl pro mne utrpením, bylo toho tam moc - tý srandy. Alan Alda je pro mě spojený s luxusním filmem Příští rok ve stejnou dobu. V seriálu jsem ho neocenil. Ale - to je věc názoru. Zbytek za mne napsal dávno Radek 99

Svatby pana Voka (1970)

Bez debat jeden z největších klenotů československé kinematografie. Mimo spojek, předložek a vlastních zájmen je v textu samá inteligentní sranda. A mnoho poučného. " Svoboda bez peněz, milý Šimone, není svoboda". Není slabé postavy - když Karel Augusta hledá minutu kupku sena, je to minutový koncert. Jaroslav Moučka - nebyl jenom Pláteník z Okresu na severu. Životní role Václava Sloupa a Jana Schánilce. Všech.... Za toto dík všem včetně Karla Steklého.

Profesionálové (1966)

Lee Marvin, Burt Lancaster, Robert Ryan a Woody Strode - velice dobrá sešlost. Strode tu určitě dostal více prostoru, než o dva roky nato v TNZ :-). Což je dobře. Dobrý, vkusný, solidní film.

Občanský průkaz (2010)

Dobrá práce. A kapaly slzičky. Jako by to bylo včera. Poslední koncert Blue Effect v Rokoku. Koncert SBB v Karlíně. Tiché meditování u umakartového stolu v hospodě Na Kampě - s Panem Janem Werichem. Opilecké cesty od Krále Brabantského nebo od Tří zlatých trojek nahoru do Zlaté studně - ještě přes pavlače. Burzy vinylů v pasáži, za federálem a jinde. Nebyla to tak špatná doba. Máničky se znaly od Šumavy k Tatrám... Druhé shlédnutí s menší mírou nostalgie - s poznáním, že takovou smůlu na poliše, estébáky, bonzáky a jiné ne - existence než tato čtveřice jsem ani já, ani ve svém tehdejším okolí teda nezažil. Ale další pozitivum, díky filmu jsem si koupil album Sweet - Sweet Fanny Adans, které přinesli kluci učitelce Pivoňkové jako dárek. Jako teenager jsem ho měl na kotoučáku, dobré album, tam Sweet výrazně přitvrdili, takže jsem ho vstřebal i já, jinak absolutní vyznavač LedZep.

Sokolovo (1974)

Že je Otakar Vávra fenomenální režisér, o tom mluví a píše i Emir Kusturica. Kusturica dokonce tvrdí, že bez Vávry by on nebyl fenomenální a kvalitní režisér. Tak si to tady všichni nějak přeberme :-).

Modrá Electra Glide (1973)

Ve svém dlouhém životě jsem zapomněl spoustu věcí. Některé si ale dodnes pamatuji - že policista v podání Roberta Blakea se jmenoval Johny Wintergreen, že stál po kotníky ve sračkách, zmizely mu veškeré iluze a podobnou závěrečnou scénu nikdo předtím, ani potom nenatočil. Hlavně - asi to nechtělo konkurovat BJ - proč neustále srovnávat?

Velká země (1958)

Kopíruju Civala a golfistu - nic lepšího bych stejně nevymyslel :-). Snad jen, že poprvé jsem to viděl ve třetí třídě před prázdninami jako odpolední promítání pro děti a mládež. Pokud dobře počítám, bylo to v roce 1966 a už tenkrát mě ta kamera nadchla. Prostě - velká země.