• Thriller

Bezva ženská na krku (2016)

Eliška - po tom, co ji muž požádá o rozvod, odchází do malé vesničky, kde chce začít nový život jako učitelka v jednotřídce. Hned po příjezdu zde ale na ni čeká mnoho nečekaných překvapení... Pocity z filmu se ve mne strašně bijí. Příběh je neuvěřitelně nerealistický a spolu s postavami až absurdní, ale zároveň je milý a příjemný, s velice vtipnými dialogy, skvělou dvojicí Hřebíčková - Vetchý, a není zase až tak úplně hloupý.Takže - v konečném součtu musím konstatovat, že mne to vlastně bavilo a nebylo by správné film shodit. Proto uděluji slušných 65%.

Invictus: Neporažený (2009)

Nelson Mandela se po propuštění z vězená stává prezidentem JAR, která se stává svobodnou zemí. Národ však zůstává rasově a ekonomicky rozdělen a Mandela k jeho sjednocení využije (kromě jiného) všeobecného nadšení jihoafričanů pro rugby...Clint Eastwood odvedl opět výbornou práci, přesto mne snímek nijak více neoslovil. Příčinu vidím ve scénáři, který měl být poutavější a úspornější na situace, z nichž více či méně vykukovala naivita a klišé. Emoce ale i tak pracují, když si člověk uvědomí, jak silnou byl Nelson Mandela osobností a jak - po tom, co si vytrpěl - dokázal v sobě najít sílu k odpuštění a sjednocení totálně rozdělené a rozpolcené země a taky uvědomění si síly sportu, do kterého by sice politika patřit neměla, ale všichni víme, že do něj patří a pokud je sport tím spojovacím a sjednocovacím prvkem, může být toto spojení prospěšné a dokonce i krásné, což se projevilo i v naší nedávné historii vícekrát, především v slavných hokejových kláních s Rusy. 70%.

Špunti na vodě (2017)

Tři tátové se vydávají s jejich sedmi dětmi na dvoudenní plavbu na kánoích. Taková expedice Avazás...I Když bych se zcela oprostil od nabízejícího se srovnávání s legendární komedií Marie Poledňákové, vyjde mi ze snímku pánů Chlumského a Bystroně jen sotva průměrná podívaná s chabě propracovaným scénářem a dialogy, působící prvoplánovitě a uměle a postrádající nápad a bohužel - ve větší míře i humor. Také od hvězdného hereckého obsazení jsem očekával víc, i když - se špatným materiálem (scénář, dialogy) se pracuje těžce. Několik vtipných okamžiků, ani příjemná kamera a exteriéry, nedobrý pocit příliš nespraví. Jako předmět odreagování se od každodenních starostí, nebo kulisa před usnutím dobrý, ale nic víc. 50%.

Agora (2009)

4. století po Kristu je Egypt (zde konkrétně Alexandria) nucen bránit se nemilosrdnému a agresivnímu rozpínání křesťanství. Na pozadí těchto náboženských válek sledujeme příběh filozofky Hypatie, která svůj život a lásku zasvětila studiu astrologie. Velice zajímavý, poutavý a dobře natočený snímek s nádhernými historickými kulisami. Hezká podívaná, které ale přece jen chybělo ještě něco navíc - něco, co by ve mne zanechalo hlubší stopu. 75%.

Sláva (1989)

Americká občanská válka je v plném proudu a unijní kapitán Shaw dostává za úkol vytvořit, vycvičit a vést do boje první jednotku, tvořenou pouze černošskými vojáky...Edward Zwick natočil více skvělých filmů, ale tento byl jeho prvním z těch nej. Velice slušná výprava, výborná kamera a hezký příběh s dobře rozvinutými postavami, s jedinečnými, nezapomenutelnými momenty, s akorátní dávkou správného amerického patriotismu (ten se v takovém snímku očekává) a taky s trochou patosu, avšak podávaného v rozumných, přijatelných dávkách. V atmosféře příběhu je zřejmě cítit zlo, nenávist a krutost, které se během každé války projevují naplno. Skvělé herecké obsazení a herecké výkony zážitek z filmu ještě povýšily. Příjemně mne překvapil Matthew Broderick, který výtečně ztvárnil navenek trochu zakřiknutého a zdánlivě nerozhodného Shawa, který ale byl ve skutečnosti velmi silný muž a odhodlaný patriot. Denzel Washington sklidil za roli hrdého (bývalého) otroka velké (zasloužené) uznání a Oscara. Skvělá podívaná, která musí zaujmout a při některých pasážích, jako například v závěru, kdy jednotka odhodlaných barevných vojáků postupuje na pevnost, člověka mrazí po těle. Celé úžasné představení krásně podkresluje hudba Jamese Hornera. 90%.

Dům z písku a mlhy (2003)

Mladá žena je kvůli úřednímu omylu ze dne na den vystěhována ze svého domu a tím ztrácí jedinou životní jistotu - domov. Bojuje ze všech sil, aby ho dostala zpět, ale má proti sobě silného protivníka, který o dům usiluje rovněž... Zajímavě vystavěný příběh, který postupně graduje a divák se rozhodně nenudí. Přesto se nemohu zbavit pocitu jakési křečovitosti a neupřímnosti ve vyprávění a stejně tak i v projevu herců a jejich postav.Především u Jennifer Connelly mám problém (nejen v tomto snímku) s jejím hraním, v němž často vidím upjatost a přehrávání. Je to však jen subjektivní názor neznalce a možná je to objektivně zcela naopak a Jennifer je ta nejskvělejší herečka. Velikou pochvalu zaslouží výborná kamera a stejně výborná pomalá, ponurá, zádumčivá hudba. Zajímavý a hezký film, od kterého jsem však očekával ještě víc. 70%.

Šéfkuchař na grilu (2014)

Carl je skvělý kuchař, avšak po neshodách se svým šéfem přichází o práci a rozhodne se se svým kámošem provozovat pojízdné bistro.. Nijak světoborný, ale vcelku příjemný a pohodový příběh s několika hereckými esy, zastrčenými v nevýrazných vedlejších rolích, hezké záběry z příprav kulinářských specialit, po kterých se sbíhají sliny, příjemný soundtrack. Prostě pohodička. 65%.

Tenkrát v ráji (2016)

Příběh mladého nadějného horolezce, který odmítl nasazení v říši a skrýval se ve skalách... Chudý a prázdný příběh s příšerným scénářem i režií, který nenabízí žádný převratný zážitek. Jediné, co hezkého film nabízí, je kamera a částečně i hudba. Tyto dvě složky výrazně převýšily ty ostatní. Co se týče medailisty z OH a MS Vavřince Hradílka, jeho herecký počin snese vcelku příznivé hodnocení. 45%.

Room (2015)

Čtyřiadvacetiletá žena je již sedm let uvězněna v malém pokoji. Pět let ho sdílí i se svým synkem, který nikdy neviděl domy, stromy, auta, ani jiné lidi - jen svou mámu a jejich věznitele...O podobných příbězích se bohužel dozvídáme ze zpráv poměrně často a člověk žasne, jaká zvířata mezi námi žijí a jaká traumata si odnášejí na svobodu (pokud se jí dočkají) jejich oběti, které jsou (hlavně děti) poznamenané po zbytek života. Film Room toto velice dobře a realisticky popisuje. Je dobře napsaný a silně podpořený famózními hereckými výkony Brie Larson a Jacoba Tremblaye. Atmosféru skvěle doplňuje hudba Stephena Rennickse. Vynikající a zároveň smutné a mrazivé pokoukání. 80%.

Půlnoční slunce (2016) (seriál)

Francouzská policistka je vyslána do odlehlé části Švédska, aby zde vyšetřila vraždu francouzského občana. Francouz je však jen první ze série bizarních vražd...Základ příběhu - série vražd v prostředí hornického městečka na dalekém severu Švédska, v prostředí rozporů a neustálých konfliktů mezi Švédy a potomky původních laponských obyvatel - je zajímavý. Ne tolik už jeho zpracování. Tvůrci se až příliš podvolili komerčnímu trendu evropských a amerických krimi seriálů. Není zde moc cítit typická severská atmosféra a nálada, scénář je příliš rozháraný a nesoudržný, působí vyumělkovaně a postrádá - pro skandinávskou produkci typické, někdy pomalejší, ale hlavně krásně upřímně a opravdově působící vyprávění s drsným, ponurým a chladným pozadím, a to i přesto, že dostává značný prostor představení laponských obyvatel, jejich života a kultury. Ani herci mne příliš neupoutali. Občasné napínavé pasáže a dobře vygradovaný závěr určitě dokázali diváka zaujmout a vtáhnout, ale pro mne přesto celkově "jen" lepší průměr. 65%.