Anglické královny (2012) (seriál)

Fascinující portrét 7 žen, které v anglické historii sahaly po nejvyšších příčkách politické moci. Skutečnost, že jejich ambice mnohdy tvrdě narazily na očekávání veřejnosti, vystihuje přezdívka, kterou jim vymyslel Shakespeare - byly to "vlčice" (viz originální název série). Samotné finále dokumentu zobrazuje současnou královnu při ceremonii otevírání parlamentu. Jak uzavírá Helen Castor, současná královna se může těšit takové popularitě snad i proto, že pouze "kraluje", ale už "nevládne".

Grace a Frankie (2015) (seriál)

Příjemný seriál k večeři, když chcete něco rychlejšího. Díl trvá pod 30 minut. Grace a Frankie, které rozhodně nejsou stejná krevní skupina, na sebe "zbydou" jako opuštěné manželky po coming outu svých mužů. Grace zprvu opovrhuje Frankie, ale pod jejím vlivem se začíná chovat svobodomyslněji. Je to milé a není to blbé. A to není samozřejmostí.

Lukostřelci (2011)

Příběh je spíš načrtnutý. "Hrdina" s nejasnou motivací, bojovník a ochránce. Patetický maskulinní archetyp. Vlastně jde o to, aby se kluci předvedli, jak se umí ohánět se zbraněmi. Pro mě to zachránily místy zajímavé korejské reálie.

Brendan a tajemství Kellsu (2009)

Pocta starým křesťanským iluminátorům, kteří žili ve strach před Vikingy a zároveň bohatě čerpali z jejich ornamentální kultury. Vytvořili nesmrtelné dílo, aktuální a inspirující do dnešních dnů. Nádherný film, který umí načrtnout krásu světa v obrazu jediného stromu. Fantazie se proplétá s realitou v naprosté samozřejmosti. Netradiční animátorské postupy a originální kresba, za kterou nezaostává příběh. Pohlcující.

Prada: Candy (2013)

Jacques Dutronc, je t´aime. Krásné.

Birdman (2014)

Kvalitně řemeslný film, který mě nechal zcela chladnou. Hlavní psychologickou zápletkou je existenční závislost herce (umělce) na hodnotícím soudu okolí. Snaha nezmizet v zapomnění vede hlavní postavu k šíleným výkonům a k prohloubení psychické lability, k nemožnosti se soustředit na základní lidské vztahy. Je to život na dluh, jehož vyvrcholením a ospravedlněním má být absolutní vydání se na jevišti. Rčení, že jeviště jsou prkna, která znamenají svět, je tady bráno doslova. Portrét sebestředného kariéristy.

Focus (2015)

Komedie? Krimi? Žánrově se Focus nejvíc blíží reklamě na auta, hodinky, plavky a luxusní zboží vůbec. Zápletka nejpřitaženější za vlasy, jakási adorace kapsářů, která se tváří jako psychologická věda. Scénárista očividně čerpal především z lifestylových časopisů.

Láska na kari (2014)

Kulinářský film v instantním balení. Zaplatíte lístek do kina a dostanete hezkou podívanou - hezké městečko, hezké jídlo, nakonec se všem zadaří, všichni se mají rádi a ohromně jim to sluší. Jednoduše jako ze života, ale alespoň to neuráží inteligenci diváka.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Filmu se nedá upřít svižné tempo, povedené odkazy na bondovky a vtipná parodie. Bohužel se to neobešlo bez schémat typu "kterak outsider z dělnického ghetta ke štěstí přišel" a "kterak měl, na kterou ukázal" a hlášek jako "XY by na Tebe byl pyšný" a "jestli jsi zachránil svět, můžeš mít víc než jen polibek" (s detailním záběrem na vylučovací ústrojí), za což pářu hvězdu dolů. Film, který na sebe rychle vydělá, ale za rok po něm pes neštěkne.

Jadoo (2013)

Dva bratři, dva kuchaři. Poté, co jeden prodal rodinný recept výrobci polotovarů, spolu nepromluví slova. Oba si otevřou vlastní restauraci. Akorát jeden umí dobře jen předrkmy, zatímco druhý hlavní jídla. Dcera toho, co prodal recept, se rozhodne je dát oba znovu dohrmady. Předvídatelné sladkobolné vyústění příběhu na sebe nechá čekat.