Pravda a lež (1997)

Slušná krimi road-movie, kterou sráží dolů především tuctový scénář plný klišé a neskutečně nudných a mnohdy zbytečných dialogů. Z herců je nejvýraznější sám režisér, kterému role psychopata vyloženě sedla, a potom také v menší roličce uhlazený zabiják Martina Sheena. Naopak Vincent Gallo v hlavní úloze nezvládl především emocionálně náročné scény a je asi nejslabším článkem celého hereckého ansámblu. Výbornou si autoři naopak zaslouží za akční sekvence, které vás u obrazovky přece jen udrží. Obzvláště závěrečná přestřelka je docela slušné pokoukáníčko. Celkově nic světoborného, ale vyloženě špatný film tohle určitě není.

Prachy za nic (1993)

Námět je opravdu zajímavý. Kdo z nás by si nepřál najít na ulici milion (zde 1200000 dolarů). Jenže nějak smysluplně tu kupu označených bankovek využít - to není jen tak. Zvlášť když je na ně vypsaná odměna za vrácení, jde po nich mazaný policajt a kupě dalších lidí by se taky hodily. Jak vysvětlíte, že ještě včera jste neměli ani floka a dneska hostíte celou putyku? Kam ty peníze ukrýt? Komu se svěřit? Viděl vás někdo, jak ty peníze berete? Výchozí situace filmu nabízí hodně možností, ale autoři z ní po hříchu nevytěžili tolik, kolik by se dalo. A to měli k dispozici nadmíru zajímavou hereckou sestavu (Cusack, Del Toro, Gandolfini, Madsen....) a mohli se opřít o skutečné události. Škoda. Výsledkem jejich snažení je jen průměrná krimikomedie, která kromě ústřední myšlenky ničím zvláštním nezaujme. Za jedno podívání stojí, ale pak na ni asi rychle zapomenete.

Ozvěny mrtvých (1999)

Film, který stojí a padá s výkonem Kevina Bacona. Já tohohle chlapa moc rád nemám, ale tady si vede víc než zdatně. Závěr, kdy "musí kopat" prostě nemá chybu. Typově zajímaví jsou i ostatní herci - ať už se jedná o manželku, synka, souseda nebo sestru-hypnotizérku s krásnýma velkýma... očima. Film má zajímavou atmosféru, udržuje diváka v neustálém napětí a tváří se velmi nepředvídatelně, třebaže několik věcí už je jasných s předstihem. Na scénáři by se jistě našly nějaké mouchy, některé scény mi přišly trochu zbytečné nebo až příliš klišoidni, ale celkově solidní nadprůměr.

Jízda vysočinou (1962)

Tomuhle westernu jsem nijak zvlášť na chuť nepřišel. Na vině je hlavně celkově nepříliš zajímavý příběh a hodně slabá první půlka filmu. Herci jsou zajímaví, ale celé se to moc vleče. Víc šťávy, víc akce nebo alespoň o moc zajímavější dialogy.

Oáza (1972)

Velká škoda místy příšerného scénáře. Po úvodní vcelku zajímavé akční sekvenci příchází totální nuda, kdy se skupinka legionářů vleče pouští, aby konečně dosáhla oázy, kde se po setkání s Němci zase začne konečně cosi dít. Ale i potom má film po hříchu až příliš hluchých míst. Po několika desítkách minut snímku mi byl osud vojáků úplně lhostejný. Skoro jsem si i přál, aby už žízní dodělali a jejich utrpení (potažmo částečně i mé) skončilo. Několik zdařilých scén (Vinklářovo ponižování legionářů a obrácení role nebo písečná bouře) nevyváží celkovou nudu, kterou dokoná pro mě nepochopitelných posledních zhruba pět minut filmu a závěrečná přestřelka.

Tajemný let (2005)

Film vychází ze zajímavého nápadu. Jen si to zkusit představit, co by člověk dělal, kdyby se mu něco podobného stalo... Nastoupíte s dcerkou do letadla, zchrupnete si, proberete se a dcerka nikde. Projdete celé letadlo, posádka proleze celé letadlo, ale holčička nikde. Navíc, zdá se, nikdo z cestujících si nepamatuje, že by ji tu vůbec viděl. Týden beru prášky proti úzkosti po smrti manžela. Blázním? Všichni kolem mě si to alespoň myslí...První půlka filmu je vskutku brilantní a člověk s napětím očekává, jak se to všechno dál vyvine. Třebaže z mnoha náznaků už začíná tušit. Jodie Fosterová, pro kterou byl scénář napsán přímo na tělo, podává vynikající výkon a evidentně si s kamerou rozumí. Tohle je jednoznačně její film. Další odvádí spíše jen takový standard. Snad s výjimkou Seana Beana, jehož kapitán je alespoň zpočátku hodně nejednoznačnou postavou. Film ztrácí své kouzlo v okamžiku, kdy všechno "praskne", ale doklopýtá do konce se vztyčenou hlavou. Po řemeslné stránce nemám co vytknout (když nebudu rýpat v detailech). Zajímavá kamera, střih, zvuk a padnoucí hudba Jamese Hornera posunují tenhle snímek do nadprůměru.

Vesmírný lovec: Dobrodružství v Zakázané zóně (1983)

Tohle se mi kdysi hrozně líbilo. Po letech jsem to vyhrabal někde na videu a trochu jsem nechápal, cože jsem to na tom vlastně měl. Máme tu neohroženého hrdinu v sympatickém podání Petera Strausse, který se dostane na planetu jako vystřiženou z Mad Maxe. Atmosféra je výborná a modely nejrůznějších futuristických vozítek jakbysmet. Děj má slušně našlápnuto, ale už velmi brzy začne váznout. Nejsilnějšími momenty scénáře se nakonec ukáží vždy vděčné pošťuchování hlavních postav (které se naoko nemají rády, ale samozřejmě jeden by pro druhého vypustil duši) a potom závěrečné procházení smrtící dráhy za rozkošnického přihlížení hlavního padoucha v podání Michaela ironsida. Jinak nuda. Triky jsou často ubohé a potvory, které by měly nahánět strach, vyvolávají spíše úsměv (padající gumoví tlusťoši, papundeklový ještěr). Film má určitě své kouzlo, ale dneska už asi moc neosloví.

Riddick: Kronika temna (2004)

Vizuálně zajímavá podívaná, Riddick hláškuje ostošest a Thandie Newton je opravdu k nakousnutí, ale to je asi tak všechno. Námět je potenciálně zajímavý, ale přetavený do scénáře nuda. Tvůrci jakoby pro efekty zapomněli na to nejdůležitější - příběh. Místy zmatečné, místy překombinované, místy zas až příliš doslovné, chybí tomu řád. Film mě vůbec nevtáhl do děje a bylo mi nakonec úplně jedno, jak to celé dopadne. Atmosféra jedničky je tatam a třebaže je to určitě koukatelné, zaděláno bylo navíc.

Dnes neumírej (2002)

Jeden z nejslabších Bondů. Nějak jsem tu postrádal onu typickou "bondovskou" atmosféru, což by nemuselo být nutně na škodu, ale musel by tu být silnější příběh a méně se vlekoucí děj. Je tu pravda plno "cool" scén, které si může divák vychutnat, ale taky několik hluchých míst. Navíc mě hodně vadí Halle Berry, která možná nebyla zas až tak skvělou volbou a chraň bůh aby se ještě v nějaké bondovce objevila (jak bylo tvůrci několikrát naznačováno). Celkově trochu zklamání, ale co naplat. A bojím se, že bez Brosnana bude ještě hůř.

Rio Bravo (1959)

Klasické westerny mám rád, ale tenhle mě nějak nebere. Je to až přespříliš roztahané, moc ukecané, neškodilo by víc akce. Z postav je nejzajímavější napravený opilec Deana Martina, naopak prkenný Wayne nijak zvlášť neexceluje. Ve srovnání pro mě vítězí podobné El Dorádo. Přesto lepší ***.