Super Mario Bros. (1993)

Sorry, ale tenhle vesměs nenáviděný film je prostě moje guilty pleasure číslo jedna. "Gumbááá!"

Holky z porcelánu (1974)

Milý, písničkami protkaný film o mladých a krásných "světluškách", z čehož jedna je zamilovaná do hudebníka, druhá se vdává, třetí se marně snaží ulovit chlapa, čtvrtá má v náručí nemanželské dítě a pátá se teprve učí dospělosti. Když do toho ještě přijde inventůra, paní Světla se rozčílí, a ještě k tomu praskne voda, je půda pro komické situace připravena. Sympatická Míla Myslíková, tradičně potrhlá Dáša Veškrnová, excelentní Marie Rosůlková, a také svůdná Eva Čeřovská, která o dva roky později bohužel tragicky zahynula. Zmínit ještě musím skvělého Jana Hartla a jeho "Jak dlouho TO nikdo ne-TO, dyť je TO celý TO!" 75%

Spalovač mrtvol (1968)

Film geniální absolutně ve všech směrech, ale zejména formou dalece převyšující nejen naše, ale i světové filmové klenoty. Způsob, jakým si Milota hraje s kamerou, a jak se téměř avantgardně stříhá, je vskutku fascinující. Střih, který považuji za vůbec nepreciznější složku filmu, hravě vybírá ty nejvýmluvnější detaily až makrodetaily a porušuje kontinuitu filmového času. Prolínání jednotlivých scén, kdy poslední záběr jedné scény vizuálně patří stále do ní, ale zvukově a obsahově startuje scénu další, je zase typickým odkazem nástupu nových vln do české kinematografie. Podobností s dalšími světovými formáty je samozřejmě mnohem více - kompozičně propracované záběry s mystickými nádechy (krematorium) mohou připomínat jak Bunuela, tak Bergmana. Také sugestivní hudba Zdeňka Lišky jen dopomáhá ponuré atmosféře, aby vyplula na povrch. Technická preciznost vrcholí použitím rybího oka, které perfektně dokresluje psychologický profil pana Kopfrkingla. Obsah si s formou v ničem nezadá: celý snímek je prošpikován černohumornými hláškami, přičemž většina z nich ladně vyplyne ze sametového monologu Rudolfa Hrušínského. Film je tedy mimojiné i komedií, z níž nejryzejšími ingrediencemi jsou dotvořené postavy pro film - dvojice Myslíková-Menšík, jež se nachomýtne při nejrůznějších situacích a funguje jako skvělý minimalistický oddech od koncentrované depky. Spalovač mrtvol je totiž bezpochyby hlavně silně morbidním hororem o rozkladu lidské duše až do nejmenších zrnek popela. Juraj Herz vytvořil precizní filmové dílo, které se dotýká také tématu nacismu, války, holocaustu a mnohých dalších hrůz tehdejší doby, a snad jen opravdoví znalci dokáží interpretovat Spalovače mrtvol záběr po záběru. Snímek totiž obsahuje o dost více než původní Fuksova předloha. Jeho největším bonusem je samozřejmě role famózního Rudolfa Hrušínského. 100% "Zinuško, když máme tak vzácnou návštěvu, nechtěla bys zahrát něco na klavír? Třeba Mahlerovy Písně o mrtvých dětech... a nebo něco úsměvnějšího - Saint-Saënův Tanec kostlivcův."

Putování s dinosaury (1999) (seriál)

Vizuálně poutavý, dobře natočený a místy dokonce napínavý BBC dokument, který nemá sice informativní hodnotu tak vysokou, jako mnohem starší a můj oblíbený dokument Planeta dinosaurů, avšak je o to více přístupný běžnému divákovi a dětem. 1. Nová krev (****) - velmi zábavný začátek seriálu pojednávající o prvních dinosauřích úspěších v Triasu. Minipříběh o kynodontech je příjemným překvapením - tímto chválím BBC, že se nezaměřili jen na přerostlé ještěrky, ale znázornili nám také vznik savců. 2. Doba titánů (**) - celkově nezajímavý díl. Mladí diplodoci jsou sice fajn, ale jurské období se netočí jen okolo nich. Radost jsem měl jen z malých pterosaurů. 3. Kruté moře (***) - výborný začátek, krásné azurové moře, avšak informativnost kolísá. Liopleurodon rozhodně nevážil 150 tun, jak se nám seriál snaží vtlouct do hlavy (tolik proboha nevážili ani největší sauropodi). Naopak potěšila zmínka o ostrorepech; lov vajíček na pláži plné Rhanforynchů byla moc pěkná scéna. 4. Giganti oblohy (*****) - fantasticky stylizovaná epizoda s výbornou hudbou, leteckými záběry a nádhernými ptakoještěry. Lov Utharaptorů je napínavý a konec dojemný - co víc si přát? 5. Duchové polárního lesa (****) - nejzajímavější díl ze všech, protože o polárních dinosaurech jsme toho zatím neměli možnost mnoho slyšet. Potěšili mě obojživelníci a záběry na polární záři :-) 6. Konec dynastie (****) - celkově lehce depresivní díl z Montany. Mrtvá ožraná mláďata na sopečných polích a udušení dinosauři u bahenních jezírek. Meteory na obloze, sopečné erupce a mezi tím vším jedna rozvášněná tyranosauří samice. Ocenil jsem také zvuk, který dinosauři vydávali - byl originální a věrný, narozdíl od mnoha ostatních filmů o těchto ještěrech, kde se používá často nahraný řev dnešních kočkovitých šelem. 80%