Kruh (2002)

Deštivé večery už nikdy nebudou to pravé ořechové bez téhle záhadné a geniálně zhotovené VHSky. Zdaleka nejde jen o hrůzu nahánějící pohyb Samary nebo strhující scénu s neklidným hřebcem. Kruh je skutečně mimořádný film. Verbinsky sice nezachoval apokapyptickou atmosféru Suzukiho předlohy a v podstatě jen okopíroval naraci japonské adaptace, ale přesto vytvořil jedinečně sofistikovanou detektivku plnou inteligentních interpretačních vodítek a mrazivých náznaků. Surrealistické vize videokazety se postupně přelévají do fyzické reality, takže z původně "zajímavé" nahrávky se stává skutečná a obzvláště děsivá hrozba. Pečlivě načasované detaily očí, záběry na hmyz, studnu, dětské malovánky, mrtvé koně či osamocený strom svádí diváka k vlastnímu pátrání a umožňují jeho identifikaci s postavou. Divák se tak sám stává lovnou zvěří - rozmázlým flekem na fotografii, kterému zbývá nanejvýš sedm dní. Neustálý déšť venkova a šeď a přítmí urbanizovaného života podtrhují neustálý srach z neznámého zla a hlavně beznadějnost celého příběhu, směřujícímu k nevyhnutelnému konci. Přežít? Nemožné. Smrt totiž přichází přímo z obrazovky... 90%

Letec (2004)

Letectví není moje hobby, ale mám rád film, a Letec je z velké části také o hollywoodském filmu třicátých a čtyřicátých let - věnuje se patřičně také dvěma filmům, které Howard Hughes natočil - tedy leteckému megafilmu Pekelní andělé a (velmi špatné) westernové erotice s názvem Psanec. Zároveň je film také o nástupu zvukové kinematografie, filmových hvězdách (především tedy o Katharine Hepburn, která měla údajně s Hughesem poměr), hollywoodské autocenzuře a dokonce také okrajově o činech Výboru pro neamerickou činnost. Postoj Hughese k ženám zase připomíná scény ze slavného Občana Kanea - tento film je zkrátka protkaný filmem. 80%

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Jediným a zároveň obrovským kladem těchto omalovánek jsou dlouhé záběry , které právě díky ateliérově-počítačové stylizaci mohly být realizovatelné. To dělá z akce efektní a přehlednou krvavou mňamku, na kterou je radost se dívat také díky uvěřitelné bojové technice (i když gravitace v době Řecko-Perských válek zřejmě nefungovala). Ostatní záležitosti, které dělají skutečný film filmem, jsou potlačeny na mikroskopickou úroveň, a proto není vyšší hodnocení v žádném případě adekvátní. 55%

Jak ukrást Venuši (1966)

Roztomilý a zábavný film mého oblíbeného režiséra. Velice chytrý scénář, sympatická ústřední dvojice i puntičkářský tatínek, krásná hudba a velmi lehký režisérský styl. 90%

Troja (2004)

Souboje jeden na jednoho, většinu herců a hudbu se Tróji prostě upřít nedá. A po každém srovnávání s naprosto průměrným Gladiátorem mám chuť hodnocení ještě zvednout. 70%

Gladiátor (2000)

Nominace na Oscara za scénář (který je neskutečně hloupý - cesta "Španěla - WTF?!" za svobodou - "haha") a dokonce zisk této prestižní ceny pro Crowea za nejlepšího herce v hlavní roli (měl ho jednoznačně dostat Hanks za Trosečníka) znovu dokazuje, že ani tato pocta neodpovídá skutečné kvalitě filmu. 87% , kterými se film honosí na tomto serveru, to je facka všem historickým i akčním filmům. Jediné, co je na Gladiátorovi skutečně skvělé, je hudba Gerrardové. Jako historický film se tento hollywoodský blockbuster neblýskne, protože obsahuje tolik nesmyslů, že tím uráží i okrajové zájemce o antický Řím, jako akční film vysoko nad průměrem zrovna nevyčnívá. Tvorba Ridleyho Scotta je jako na horské dráze - v případě Gladiátora by se žížaly měly mít na pozoru. 55%

A.I. Umělá inteligence (2001)

Výborný Spierberg, který staví a padá na neskutečně lidském herectví "robota" Davida (Haley Joel Osment). Ve skutečnosti je tento film spíše pohádkou než sci-fi - pohádkou o hledání sebe sama, což je zprostředkováno metaforicky prostřednictvím Modré víly z pohádky o Pinnociovi. Je paradoxem, že tak skvělý obraz dětství je znázorněn práve skrze bytost, která není člověkem. A kterému českému divákovi tento film nepřipomene Čapkovo RUR? :-) 75%

Šestý smysl (1999)

Šestý smysl je jeden z nejatmosféričtějších a nejemotivnějších filmů vůbec, s mnoha hlubokými i aktuálními tématy, skvělými hereckými výkony a perfektním, vypointovaným scénářem. 95%

Znamení (2002)

Jeden z nejpřeceňovanějších filmů desetiletí. Těžce nestíhající Gibson v podobě nejklišoidnějšího Otce, mimozemšťané, kteří se bojí vody, ale přiletí na planetu, kde voda tvoří dvě třetiny povrchu. A samozřejmě pohádkový závěr. 20% Návod na zabití mimožemšťana: Nejdříve polít pivem Duff, a pak dorazit tvrdým úderem baseballové pálky.

Titanic (1997)

Tragická událost zastíněná banální lovestorkou. Pak se není čemu divit, že zdaleka nejsilnější emoce vyvolá střihovka s Nearer, My God, to Thee, která se ústřední dvojice vůbec netýká. 60%