Ostrov (2005)

První půlhodina je docela v pohodě, dokud se film nerozhodne vytáhnout esa na stůl a nevyjde najevo, že fiksluje umem pětiletého dítěte. Vcelku normální medicínský projekt je naprosto nelogicky až samoúčelně vázán na neuvěřitelně komplexní iluzi reality. Film odůvodňuje tuhle nesmyslnou šaškárnu ještě nesmyslnější větou "bez duše selhávají orgány". To je tak, když na zásadní fail šoupneme rychlonáplast. Možná by mi to tak nevadilo, kdyby nešlo o samotnou podstatu filmu. Pak už je to klasika - epilepticky stříhaná akce je napěchovaná Bayovými trademarky, takže jen těžko najdeme nějaké překvapení. Vše kromě hrdinů je rozbitné či výbušné, chování postav není v souladu s jejich emocemi, ale skáče tak, jak to potřebuje děj, atd. Hudba Jablonského je stejně fádní jako v transformerech a předvede něco zajímavého až v úplném závěru. Že se jedná o vůbec největší emoční lapsus celého filmu, se pak už jeví jako drobný detail. 20%

Temný rytíř povstal (2012)

Stošedesátiminutový tum-dum-dum-dum koncert, materiál na tři filmy, ale sestříhaný tak necitlivě, že ani jeden z početné skupiny zvratů není vyždímán z poloviny, natož na maximum. Samozřejmě, scénář je asi stejně odfláknutý jako v předchozím Batmanovi, ale tentokrát je mnohem víc vidět jeho plochost. Kupodivu není problém v charakteristice postav ani v záporákovi. Mile mě překvapilo, že Bane při prvním setkání s Batmanem prohlásí ve stylu Franty Kocourka: "Ale kókám, že seš taková sušinka, čeče." Skutečný problém je způsob, jak Nolan s postavami zachází, a jak divákovi zprostředkovává jejich osudy, což je nejbolestněji vidět hlavně ve zvratech (do nichž jsou postavy velmi často záhadně teleportovány). Napětí, které by paralelní montáž měla vybudovat, se nekoná kvůli uspěchanému střihu a neschopnosti vybudovat konzistentní scénu (tady opravdu nepomůže "narvat tam Zimmera"). Naproti tomu zoufale předvídatelné momenty jsou nabubřele servírovány jako vrcholy sekvencí. Kde jsou ty časy, kdy Nolan ještě točil sofistikovaně a dokázal i v pomalém tempu diváka zblbnout a dopřát mu pocit dosud neviděného, a dokonce i emocionální zážitek. V případě TDKR nemůže být řeč ani o nepatrné chemii mezi postavami, ale to ostatně nefungovalo už v předchozím Batmanovi. Suma sumárum, poslední Batman se tak zoufale snaží být kulervoucí, až je vlastně trapný. Vrcholem všeho je netopýrova poslední věta o hrdinovi a kabátě, která už mě naprosto knokautovala smíchy. 40%

Moon (2009)

Příjemně inteligentní sci-fi s vynikající hudbou, herectvím i hlasovým výstupem Kevina Spaceyho. Bohužel největší trumf filmu je evidentní již po půlhodině (naštěstí se však film nesnaží o rádobyšokující twisty) a v závěru nabízí milou katarzi namísto finálního zásahu, kterému bych dal přednost. Je trochu škoda, že film nevytasil opravdové překvapení, protože na něj měl slušně našlápnuto. Tak jako tak příjemný a okouzlující výlet na Měsíc, ztrpčovaný jen několika nelogičnostmi (třeba těch rušiček by si každý všiml už dávno). 75%

Jumanji (1995)

Řemeslné nedostatky a ne zrovna ideální obsazení bohatě vynahrazuje nápad a svižné tempo. I Hornerova hudba funguje, jak má. Proti tomuto filmu nikdy nebudu nic mít. 75%

Happy Tree Friends (2006) (seriál)

A South Park byl považovaný za samoúčelně fekální a nebezpečný seriál. Svět je divný.

Dexterova laboratoř (1996) (seriál)

Překvapivě inteligentní seriál s nehorázně roztomilou animací. U epizody o kávě nebo muffinech vždycky nekontrolovatelně řvu smíchy. 85%

Simpsonovi (1989) (seriál)

Simpsonovi jsou animované shrnutí převážně americké popkultury. Tuny odkazů pak pobaví víc než gagy. 70%

Deset malých běloušků (1993) (TV film)

Vynikající parodie na detektivní brak, hraničící s neskutečně vtipnou vyvražďovačkou. Zároveň přehlídka scének našich nejlepších komiků, které si ve filmu pouštějí přeživší jako poslední rozloučení s nebožtíky. Každá smrt je dokonale absurdní, ale nejvíc mě vždycky rozseká Wimmer se sekerou v hlavě. 90% No, zemřel přirozenou smrtí. Ranila ho mozková mrtvice - Ježíš, a co ta sekera?! - No ranila mo mozková mrtvice a někdo ho dorazil sekerou - Jo, to má logiku, todle.../ A nikdo nesmí opustit zámek, venku je strašný vedro!

Avengers (2012)

Whedon, podobně jako Bay, nemá šajn, jak zacházet s akčními scénami, a pak se není čemu divit, že když to Scarlett natře partičce Rusů, zapůsobí to víc než půlhodinová bouchající řežba v závěru, kam by se ze všech hrdinů nejvíce hodil Serious Sam. Ale to zdaleka není jediný problém. Pokud měli Avengers rozšiřovat marvelovské universum, moc mi nedochází, kde k tomu došlo. Ani jeden z hrdinů není až na pár character moments nijak osobnostně rozvíjen, všichni se chovají jako parta testosteronových středoškolských blbů a navíc jsou všichni do jednoho nezničitelní, takže není sebemenší důvod mít strach o jejich život - nevím jak vy, ale já tohle pro napětí potřebuju, ani nemluvě o emocionálním prožitku. Záporák, který dostane snad ode všech dokonale přes hubu, taky moc atmosféře nepomůže. Vůbec Avengers jsou takoví machři, že je nerozhodí ani invaze z paralelního vesmíru, čemuž se moc nedivím, když klony vypadnuvší z Crysis 2 přišly ničit akorát automobily a zmrzlinové stánky (samozřejmě na Manhattan a samozřejmě v PG-13). Vlastně jediný důvod, proč Loki není poražen v prvních deseti minutách, jsou přešlapy, kterých se hrdinové dopouštějí. Přičtu-li spoustu lapsů způsobených hrou na efekt, mám jasno: Avengers jsou další nudná pakárna, která ještě má tu drzost předstírat, bůhvíjak není promyšlená (ta řada "odborných" dialogů mezi Starkem a Hulkem mě rozsekala). A polibte mi všichni, co zkusíte argumentovat, že Marvel má právo na zhovadilosti, protože se drží základního ducha komiksu. Watchmen nebo First Class jsou taky komiks a zůstávají jím, i když mají barvité postavy a mnohem chytřejší universum. 30% PS: Nakonec jsem byl i rád, že se do filmu dostalo vůbec nejdebilnější klišé, a to řešení jakéhokoliv neznámého problému atomovkou. Na úžasně děsivou scénu v Terminátorovi 2 už asi všichni zapomněli. We have to nuke Marvel!