Krtek a autíčko (1963)

Pro mě naprosto kultovní nezapomenutelný díl. Poprvé jsem ho viděl, když mi bylo asi pět. Jak já jsem to auto Krtečkovi záviděl ! Vždyť který kluk by nechtěl mít a řídit vlastní auto... ?

Počátek (2010)

Docela dobré, koukatelné, originální myšlenka, režie, střih, herci... To je všechno OK a beru. Film se mi líbil. Ovšem na to, že se 80% z filmu odehrává ve snu, řekl bych, že tvůrci asi nikdy ve spánku nesnili. Připadalo mi, že se nějak málo rozmáchli a vysněné situace, děje a stavby mi připadaly až moc obyčejné. Ve snu je přece možné doslova cokoliv ! To že jede vlak po ulici není nic zvláštního. To máme v Brně o veletrhu taky - a v reálu.

Micimutr (2011) odpad!

Nevím proč ti, co nadávají na tuto slátaninu chodí kolem horké kaše. Jasný odpad. Je mi sice už "-cet" let, ale pohádky k Vánocům patří a občas se podívám. A když se na něco nevydržím dívat déle než čtvrt hodiny, nevím, proč bych měl vůbec dávat nějakou hvězdičku. Přepnul jsem na Pyšnou princeznu.

Zdrojový kód (2011)

Tak jen shrnu to, co bylo už napsáno: svěží sci-fi jednohubka. Trochu vadí příliš polopatický happy-end. Otevřený a dramatičtější závěr by filmu určitě ještě prospěl. Po "Moon" a tomhle dílku jsem velmi zvědav na další Duncanovy filmy. Řekl bych, že o něm bude ještě na poli filmové science fiction hodně slyšet. 75%

Já, robot (2004)

Není to až tak špatná sci-fi, dobrá akce, slušné triky, ale... bohužel jsem originál četl a patří k mým nejoblíbenějším titulům. Vlastně vůbec nevím, proč se film jmenuje podle knihy Isaaca Asimova. Kromě tématu existence samotných robotů a jména Susan Calvinové s ní nemá společného takřka nic. Hlavní myšlenka povídkové knihy, že doktorka Calvinová má roboty raději než lidi, protože ti se na rozdíl od nich řídí robotickými zákony, se z filmu zcela vytratila. Ač se to zdá jako maličkost, tomuhle filmu by rozhodně prospěl jiný název s podtitulem: "Volně na motivy knihy...".

Moon (2009)

Jednou takhle zaklepe Duncan Jones na skladiště kulis v Hollywoodu, pozdraví se se skladníkem a zeptá se: "Nemáte tu nějaké nepotřebné starší kulisy ze sci-fi" ? "Á ty seš ten Bowieho kluk, žejo ? Ale jo, mrkni se támhle vzadu, skoro čtyřicet let tam nikdo nebyl, jsou tam ňáký zbytky z Vesmírné Odyssey, Star Wars a Solaris, něco málo z Vetřelce a tak. Když si to oprášíš, tak to půjde ještě celkem použít. A ještě ti zaplatíme za uvolnění skladovacího prostoru, musíš nám pak dát potvrzení o ekologické likvidaci odpadu, OK ?" Návrat old school sci-fi. Zaplaťpánbu...

2012: Soudný den (2008)

Jedna hvězdička za jediný zajímavý moment (pilot Cessny, spolujezdec-maminka v 1:00). Jinak zde už bylo asi vše napsáno. Mizerný scénář a stejně špatné herecké výkony a přitom téma, ze kterého by se určitě dalo vytřískat něco mnohem zábavnějšího či napínavějšího.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Mám rád sci-fi a tohle je „povinná četba“ každého fandy. Fascinující je na tomhle díle mimo jiné to, že po více než čtyřiceti letech od natočení působí i jako sci-fi stále naprosto uvěřitelně a tím se jen potvrzuje genialita a vizionářství jeho tvůrců. Některé pasáže jsou možná torchu nudné, ale tím se opět vracím k oné uvěřitelnosti. Tak to nejspíš ve vesmíru opravdu vypadá. Je tam naprosté ticho a všechno je tam hrozně daleko, dál něž si dokážeme vůbec představit... Mnohoznačný závěr je tak trochu „Lynchovský“, ale myslím že celkem dobře z něj pak těží Druhá Vesmírná Odyssea 2010. Plný počet.

Přejezd Cassandra (1976)

Tento film jsem viděl už hodně dávno. Jenže ke smůle tvůrců se o železnici dost zajímám a viděl jsem ho právě v době, kdy jsem se učil na železničním učilišti. A tak mě teď možná budete považovat za příznivce Saturninova spolku pro odhalování nesmyslů v románech (tedy ve filmech). To, že Jablunkovským průsmykem se dostanete vlakem tak nanejvýš do Čadce nebo do Žiliny a nikoli do Polska, bych ještě filmařům odpustil. Neznají to tady a mapy na internetu v době natáčení ještě neexistovaly. Ale že je pod podlahou vagónu jakési zařízení, jehož odpálením se dá vlak rozpojit o tom opravdu nic nevím. A nejspíš ani neslyšeli nic o záchranné brzdě. A taky by se mohli pánové od výpravy rozhodnout, jestli tedy pojede vlak v elektrické nebo motorové trakci a ne střídat lokomotivy a sloupy kolem trati jak ponožky... Tímhle šťouralstvím jsem bohužel sám sebe připravil o zážitek z napětí akčního filmu. Takže mi zbyly na hodnocení již jen dvě hvězdičky, jaýsi náboj přece jen v tom filmu byl, hlavně v závěru.

Nostradamus: 2012 (2009) (TV film) odpad!

Tohle že je dokumentární film ? Já tento pojem chápu tak, že dokument je přímá reportáž z nějaké události nebo z přírody s ověřitelnými fakty a podobně, případně z nějakého probíhajícího experimetu a je podepřen měřitelnými a zdokumentovatelnými výsledky. Nic z toho jse zde nenašel. Jen jakési zmatené střídání zcela nesouvisejících záběrů na již proběhlé přírodní katastrofy bez jakéhokoliv komentáře (kdy a kde to bylo ? Zvýšil se významně počet katastrof za posledních pár let ?), na animace zvesmíru, na pyramidy, pak jakési prostřihy na knihu a její dekoraci s kolem od vozu na nějakou plastiku s podobným kolem od vozu neznámo kde... Autorství té knihy prý „mnozí přičítají Nostradamovi“. Kteří mnozí (jmenujte mi aspoň dva) ? A proč mu to přičítají ? A je tedy autor Nostradamos ? A co se v ní teda píše ? Až asi po dvaceti minutách se dozvídáme jakýs takýs fakt, že hladiny moří stoupají, ale nedozvíme se jak rychle a jaké jsou předpokládané následky dalšího stoupání... Déle jsem již toto pseudodílo sledovat nevydržel. Vzpomínky na budoucnost byly aspoň záživné a sem tam nějakou zajímavou otázku nastolily. Ale co je moc to je moc, tohle neobstojí ani jako sci-fi. Splachuji nemilosrdně do odpadu.