Teorie všeho (2014)

Slušný životopis jedné z nejlepších myslí naší doby. Klobouk dolů před výkonem Redmayna, oscar jednoznačně zasloužený a z výběrů nejlepších filmů, bych radši viděl sošku u tohoto filmu, než u stupidního Birdmana. Na můj vkus se film, až moc zaobíral osobním životem, a kdyby se více zabýval jeho prací, dal bych i plné hodnocení. Hawkinga mám docela nastudovaného, takže žádné nové informace jsem nezískal, ale i tak byl film dobře a hezky natočen. 80%

Birdman (2014)

Nějak to nechápu, asi mi chybí dostatečná americká mentalita, abych takový film ocenil. Jen protože se děj odehrává na Broadwayi, jen protože se zde (uboze) rozebírá nitro hlavního hrdiny a jen protože se zde známí herci ukazují v situacích, v jakých byste je jinak neviděli, nevidím důvod proč by se mi tento film měl líbit a proč si zasloužil ty Oscary, které dostal. Dvě hodiny nudné slátaniny o trosce, která neúspěšně chytá druhou (třetí) mízu, víc k tomu nemám ani co dodat. Dvakrát jsem se přistihl jak myslím u filmu na něco jiného a na sílu jsem se nutil na něj dokoukat při plné pozornosti. Prostě nic, NIC mě na něm nezaujalo, aby si zasloužil můj obdiv. Pokud bych měl najít nějaká pozitiva, tak Edward Norton, posledních 10 minut filmu a Galifianakis, nehrající onanujícího burana. 30%

Forrest Gump (1994)

Film, který viděl, nebo o něm alespoň slyšel, snad každý. Tom Hanks v životní roli hraje věrně hlupáka, který měl víc štěstí a lepší, hezčí život, než ten nejchytřejší a "nejnormálnější" z nás. Krásnou formou natočený příběh, který musí oslovit snad každého. Právem má tento film tak vysoké hodnocení a rozhodně mi přijde lepší než přeceňovaný konkurent Shawshank. Nevinnost Forresta je tak hezká, že by mu ji člověk snad i věřil a tento, svým způsobem, americký Jára Cimrman je uvěřitelnější než kde jaká historická osoba. Musím pochválit i český dabing, který je (byl) výborný a přijde mi i lepší než originál. Zároveň chválím neskutečně moc soundtrack, vzhledem k tomu, že jej z větší části tvoří písničky, které běžné poslouchám. Má být natočená dvojka, no nebude to taková pecka to je jasné, ale rád se na ni přijdu podívat do kina a už se těším, jak si týden před ní pustím, už po sto milionté, jedničku. 97%

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Když se řekne Terminátor, každý dnes vidí akční film s nabušeným Švórcenegrem, Hasta La Vista baby a prostě akční střílečku. Nevím, možná ve filmu hledám (vidím) něco co tam není, ale já jedničku a dvojku Terminátora vnímám trochu jinak. Spíš v něm vidím psychologické drama o tom, jak se svět může změnit pod tíhou technologie. Ano, jako malý jsem jej vnímal jako akční bombu, ale když jsem jej někdy v 17ti letech viděl po dlouhé době znovu, nestačil jsem se divit jak na mě film působil. Z hudby mě až mrazelo v zádech a celkově jsem měl z filmu depresivní pocit vyvolaný beznadějným nádechem celého děje. Schwarzennegger se svým anti-hereckým, kamenným výrazem se perfektně hodil do této role, proměna Lindy Hamilton mezi prvním a druhým dílem by zasloužila Oskara a ledově klidný, soustředěný výraz Patricka mě děsí i do dnes. Prostě suma sumárům, mrazivá podívaná. Drama o tom, jak bychom (ne)měli zacházet s moderní technologií, a co vše hrozného se může stát. Tento kultovní film, který přinesl ve své době neskutečné efekty, které i dnes natřou frak spoustě filmům s vyšším rozpočtem, prostě žeru a vždycky pro mě bude víc než jen akční klasika. 95%

Rocky IV (1985)

Sylvester Stallone je můj nejoblíbenější herec a jeden z mých nej režisérů a scénáristů. Na sérii Rockyho jsem vyrostl a i když by bylo logické, že se mi během let změnil apetit, není tomu tak a s Rockym jsem i zůstal. 4. Díl je pro mě nejlepší ze všech a proto také reprezentuje celou sérii, kterou bych si dal do svých nejoblíbenějších filmů. Tato nesmrtelná klasika jednoduchého černo-bílého vidění mě nikdy neomrzela a vždy si ji velmi rád pustím znovu (nebo alespoň projedu nejlepší scény) Soundtrack běžně poslouchám i do teď a strašně rád vzpomínám na doby, kdy jsem jako malej 6ti letej boxoval vedle televize společně se Stallonem. 95%

Kmotr 1, 2, 3 (1992) (TV film)

Kmotr je naprosto kultovní film a tento skoro 10ti hodinový maraton, který jsem nikdy nedal na jeden zátah, si nikdy nemůžu dost vynachválit. Al Pacina zbožňuju, a proto ho v této, pro něj životní roli, vždy naprosto hltám. Způsob jakým Coppola film natočil se může někomu zdát nudný, vleklý a táhlý, ale mně naprosto sedl a kromě dlouhé svatební scény hned na začátku filmu, jsem se ani jednou nenudil. Film nehodnotím zvlášť na díly, ale jako jeden velký celek, stejně tak jak bylo zamýšleno jeho vytvoření. Proměna Michaela Corleona od začátku až dokonce je naprosto fascinující a vždy mám skoro orgasmus s jakým kamenným klidem ve tváři (a jak přesvědčivě) ho Al Pacino zahrál. Pohled do drsné, ale rodině věrné mafie, už nikdo nikdy nedokáže natočit lépe a já si jen přeju, aby se udělalo nějaké promítání v kině, na které bych si koupil lístky mezi prvníma. 95% Za všechny tři díly.

Svět podle Prota (2001)

Jeden z mých top filmů, který naprosto zbožňuju. Kevin Spacey v ( pro mě) nejlepší roli, mě naprosto dostal svým hereckým výkonem do kolen. Parádní scénář, ale i kamera a naprosto skvělá hudba, dělají z tohoto filmu příjemnou a krásnou podívanou. Styl, jakým je film natočen, ( V první polovině filmu dostáváte důkazy o tom, že Prot je mimozemšťan, v druhé části filmu zase, že je to blázen) je naprosto úžasný a moc si ho chválím, stejně tak jako otevřený konec, kde si divák musí vybrat čemu věří. (Oproti masovým "bé bé" jednoduchým, sladkým, hrdinským koncům, opravdu příjemná změna). Film jsem viděl strašně mockrát a vždycky si rád alespoň pustím soundtrack. I když mě absolutně nenapadá jak by měla vypadat, tak bych velmi rád uvítal dvojku, nebo alespoň film s podobným scénářem. 95%

Ďáblův advokát (1997)

Al Pacina naprosto žeru a tahle role mu naprosto padla. Ani nemám k filmu co dodat, herecké výkony jsou parádní, závěr je taky solidní, možná by filmu neuškodila kratší stopáž a rychlejší sled děje první poloviny. 85%

Minority Report (2002)

Asi po 7. zhlédnutí od jeho vzniku musím říct, že jsem dnes večer docela s pobavením sledoval jak se mění kinematografické pojetí "moderních" filmů, ty boom husté technologie už tak hustě nepůsobily a občas film působil i zvláštně komicky, prostě mentalita filmů se mění a dá se říct, že v dnešní CGI době jsme asi už moc "rozežraní". Snižuji původní hodnocení. 80%

Pod zemí (2014)

Film bych nehodnotil jako horor, ale jako dobrodružný fantasy thriller. Kameru z prvního pohledu nesnáším, ale v tomto případě, katakomb, jsem si na ni velmi rychle zvykl. Docela dobrý nápad s velkým, ale nevyužitým potenciálem. Konec filmu mě trošku zklamal a opět, budu se opakovat, nevyužitý potenciál. Kdyby se film soustředil více na to co se děje okolo (a ne na útěk osob), kdyby jsme se dočkali špatného konce ve smyslu, dostali se do pekla a zemřeli, tak bych dal i plné hodnocení. Suma sumárum, jestli dát horší čtyři nebo lepší tři, asi zvolím první možnost, ale s odřenýma ušima. 70%. PS: Filmu by neuškodil rozpočet +50 milionů € a udělat ho trochu ve stylu Devátá Brána, trochu Constantine a zápletku prohloubit více o dění okolo. Nebo kompletně překopat celý děj, zápletku nechat, ale jako hlavního hrdinu zvolit Nicolase Flammea a ukázat nám, jak získal Kámen Mudrců.