• Krátkometrážní
  • Hudební

"X" - Nestvůra z vesmíru (1967)

Takešiovia opäť zachraňujú svet, pričom im pri tom sekunduje exkluzívne krásna árijka a jeden caucasský mudrc. Kaiju monštrum je podobne vyhúkané, ako samotný hrdinovia a chová sa takisto podobne. Teda štýlom - ,,kde to vlastne som,, ale už keď som tu, tak vám rozmašírujem polovicu japonských ostrovov. Slabé tokusatsu, ktoré godzillovským, či gameráckym šlágrom nesiaha ani po päty.

Mělčiny (2016)

Bolo krásne dívať sa na spomalené zábery na vlny obíjajúce sa nielen o špičkové telo Blake Lively, ale aj o ten ostatný zvyšok ( útesy, pláž ). Kamera je v tomto prípade až príliš dokonalá. Problém je ale v tom, že sa v tom objektíve nedeje nič tak napínavé, ako by si divák prial. Záverečné akčné minúty sú dobrým, ale dosť neskorým zadosťučinením za ostatný nudný dej. Nechcel som po premiérových zlých kritikách veriť, že ide naozaj o nedotiahnutý film. Teraz tomu verím.

Star Trek: Do neznáma (2016)

Prečo som ´´trekkie´´? To by sme si museli vyhradiť aspoň deň na popis celej tej mojej ,,situácie,, aby som to pekne krásne vysvetlil. Ocitli by sme sa v roku 1991, keď som tento fenomén začal spoznávať a zamiloval sa. A to doslova. Prečo začínam recenziu takto? Má to svoj zmysel. STAR TREK : DO NEZNÁMA je oproti svojim predchodcom o poznanie slabší, ak by som ho mal hodnotiť objektívne, s pohľadu laika, idem na 3. A tu je koreň celého prípadu. Som ´´trekkie´´, jednoducho sa to nedá a tým naznačujem, že ,,ostatným,, sa film bude pozdávať dosť zdĺhavý, neoriginálny, ospalý. Justin Lin je dobrý akčný režisér, STAR TREK mu ale asi veľa nehovorí. Kecy o tom, že to má dosť blízko atmosfére pôvodného seriálu, sú proste len kecy. Práve sa ozvala moja obyčajná nezaujatá polovička. Lenže ja som aj zaujatý ´´trekkie´´. Žite dlho a blahobytne!

Pád Londýna (2016)

Ak nieje po ruke John McClane, musí zachraňovať ( slávu Rkového akčného masakru ) Mike Banning. Síce od posledného pádu ( Bieleho domu ) občas stráca kondičku ( myslené jeho režijné vedenie ), má v rukách ( a to doslova ) zopár dobrých hračiek a hlášok, ktorými likviduje teroristické padavky. Bola by z toho vynikajúca akčná séria ( a ja verím, že po niekoľkých ďalších rokoch sa k tomu niekto vráti ), len keby sa po remeselne vynikajúcom akčnom rejžovi, produkcia nerozhodla pre nováčika, ktorý svoj profil príliš nevylepšil. Dať to do rúk profíkom...A keďže sú dnes v Hollywoode moderné všelijaké ,,univerzá,, ( Marvel, DC, Universal Monsters atď ), čo takto nahnať do jednej bandy veľkých akčných machrov ( Banning, McClane, Riggs, Murtaugh, (John)Matrix, Rambo, inšpektor Chan Ka-Kui...)? Bláznivé? Dnes nie.

Železný muž (1983)

Netrvalo dlho ( u talianských flákoch hlavne ) a prišla ( ako u iných významných filmoch ) odpoveď na kultový BOJ O OHEŇ. Tentoraz sa dostávame viac do budúcnosti, do vzniku prvých zárodkov imperialisticko-kapitalistickej spoločnosti. Ľudia sa tu nestarajú iba o prežívanie, ale ( poniektorí ) aj o mocenské chúťky. Charizma Georga Eastmana je neskutočná, z hereckého tímu je to jediný herec, ktorý za niečo stojí ( samozrejme nepočítam dve ústredné šukoidné herečky ). To, čo robí z filmu nadpriemerné dielo je remeselná stránka - výprava, kamera, masky a nepoľavujúci rytmus. Čiže niečo, čo sa u Umberta Lenziho nie vždy vidí.

Jeden proti celému impériu (1983)

Nikto netočil lepší over-the-top trash, ako taliani v renesančných 80.rokoch. Naprostá ignorácia akejkoľvek logiky, originality, zmysluplnosti, či citu pre umenie ( teda oni si určite mysleli, že točia minimálne oscarovo ). YOR je kúsok, ktorý potvrdí všetko vyššie zmienené.

Pán jeskyně (1984)

Charles Band sa jedného krásneho rána zobudil ( možno po fláme ) a povedal si, že natočí niečo, čo prekoná všetko dovtedajšie vo fantastickom žánri. Z kvantitatívneho hľadiska sa dá povedať, že sa mu to podarilo. Narvať toľko, do niečo vyše hodiny, na to treba odvahu ( rozum je v tomto prípade nepodstatný ). Zábavnosťou snímok doslova srší aj keď príbeh tu nieje takmer žiadny, všetko obstaráva akcia a vizuálna stránka, kde triky sú...proste iba triky ( ale milo old schoolové ), zato masky sú na profesionálne vysokej úrovni a výprava bola zrejme najdrahšou položkou v rozpočte. Takéto dielo má však jeden podstatný problém. A to ten, že je to iba pre jednu divácku skupinu. Či ste v nej, zistíte pri sledovaní.

Hrůza pod zemí (1994)

Maskéri položili do filmu všetok svoj talent a úsilie, aby nakoniec zistili, že to celé prišlo navnivoč. Nuda jak des, gore som skoro ani nepostrehol a ani ten cinťák položený do tmy a dažďa nemal charizmu. FULL MOON ENTERTAINMENT v tomto prípade sklamalo.

Slepičí úlet (2000)

AArdmanovky mi nikdy veľmi nechutili. Nikdy som netušil, čo je na nich také výnimočné. Nápadov plno, ale bez atmosféry a drajvu. CHICKEN RUN má podobnú úvodnú trištvrtehodinku. To znamená, že situáciu tomuto štúdiu to veľmi nevylepšovalo. Potom, to ale prišlo. Všetko čo mi na tých parkslordovských snímečkov chybovalo, sa zrazu objavilo v plnej poľnej. Akcia dostala dynamiku, prišlo na emócie a všetko zrazu získalo chuť. Jedno je ale mínus, keďže je filmu dnes už 16 rokov ( a filmové veci staršieho dáta sú vo väčšine prípadoch o level lepšie ) predpokladám, že sa AArdman už nikdy neprekoná.

Přestřelka u O.K. Corralu (1957)

Životný príbeh Wyatta Earpa má nespočet filmových spracovaní. Tento je o niečo krotkejší, ako moderné variácie, rovnako sa však môže pochváliť náležite hviezdnym obsadením a remeselne výborne spracovanou titulnou prestrelkou.

Časové pásmo bylo změněno