• Krátkometrážní
  • Hudební

Stranger Things - Kapitola první: Zmizení Willa Byerse (2016) (epizoda)

Úvodný diel pôsobí ako stroj času pre nostalgicky založených divákov, ktorí pred 25-30 rokmi ulietavali práve na takýchto dobrodružstvách. Zatiaľ síce necítiť to spielbergovské ,,teplo,, ale ešte je pred nami zvyšných 7 dielov.

Zathura: Vesmírné dobrodružství (2005)

Pre deti možné, neuveriteľné dobrodružstvo. Pokiaľ sa teda nevybláznili už pri JUMANJI. Pre nás ostatných ( a ostatných iných ) remeselne dobre spracovaná rozprávka, s povinnou dávkou detského bláznenia sa a bezbrehej fantázie. Ale opakujem, na to všetko treba neplnoletý pohľad.

Xia luo te fan nao (2015)

Tak isto, ako by sa čínsky diváci s otvorenými ústami dívali na naše (česko)slovenské filmové úlety, tak aj mi sa pozeráme na takéto spektákle medzi prsty. Zábavné, romantické, neoriginálne, ale hlavne v konečnom dôsledku, pre svetovú kinematografiu citlivého konzumenta kompaktné.

Skeleton Man (2004) (TV film)

Predátor v podobe jazdiaceho kostlivca, odeného v čisto novej pláštenke kúpenej v supermarkete. Chlapci, ktorí dnes posielajú do boja Postradateľních, či Mikea Banninga, boli pred nejakým tým desaťročím častými návštevníkmi východnej Európy, kde natáčali jednu nuimageovskú hovadinu za druhou. Dokázali lákať ( v tej dobe ) ešte nevyprchaných hercov ( Michael Rooker ) do filmovania úbohých cetiek, ktoré niesu luxusné ani pre naše československé komerčné TV stanice. Viď SKELETON MAN.

Záhrobní komando (1987)

80. roky priali coming-of-age peckám, na ktoré nikto z nás tridsiatnikov zrejme nikdy nezabudne. Spomeniem THE GOONIES, STAND BY ME či THE LOST BOYS. Toto komando, sa bez akýchkoľvek okolkov môže postaviť medzi nich bez toho, aby si vyčítalo nejaké slabosti, alebo nedostatky. Jeden zo snímkov, na ktoré sa v poslednom čase nadväzuje v nostalgicky podaných filmov či seriálov ( viď STRANGER THINGS ).

Ben Hur (2016)

Sadli si bossovia štúdia Paramount, spolu z režisérom a scenáristami a povedali si na jednom z vychytralích mítingov, že epický román Lew Wallaceho treba predstaviť dnešnej zdegenerovanej generácii divákov? Pretože takto zjednodušiť a zľahčiť majstrovské dielo svetovej literatúry, je doslova hriech kresťanských rozmerov. Mysleli pri tom na skupinu inteligentných ľudí, ktorých takéto zhanobenie viac ako uráža? Mysleli si, že všetci navštevovatelia kín sú naozaj tak dementní, že potrebujú tak infantilne previesť jeden z najslávnejších príbehov na celuloid? Očakávali, že hlavnou skupinou sediacou v sále budú decká urobené cez fejsbúk, permanentne klikajúci po mobiloch, tabletoch a iných, zdravému mozgu škodiacich prístrojov? Omyl, omyl, omyl! Ani ,,majstrovský,, závod štvorzáprahov nenasvedčuje, že ide o kvalitný film. A pri tom Timur je dobrý akčný režisér. Zrovnať túto sekvenciu s verziami B.C. 1925 - 1959, vychádza táto polodigitálna rúbanica s hanbou a so sklopenými ušami. A to sme v 21. storočí, v období nekonečných trikových možností. Radšej obnovenú premiéru tých dvoch starších pánov, ako tohto nového ( bezvládneho ) steroidového mladíka.

Netvorova výzva světu (1957)

Väčšinou sa stane, že všetky tie ,,monsterovky,, z rokov 50tych sú svojím konceptom zameniteľné. Objaví sa ohrozenie, vedci a armáda sú okamžite povolaný, pričom medzi tým všetkým sledujeme nejaký osobný príbeh, hlavného hrdinu a sličnej devy. Skončí sa to väčšinou efektne a väčšinou rýchlo. Aj tento biják neoplýva nejakou originalitou, za to však príliš nenudí a ako retro chuťovka poteší.

Monster on the Campus (1958)

Ešte, že to nedopadlo, ako podobné spektákle z tej doby, typu I WAS A TEENAGE WEREWOLF - FRANKENSTEIN. Arnoldovo meno značilo, že pôjde o dosť vážnejšiu vecičku a aj tomu tak je. Snímok nemá tendenciu nič odľahčovať a keby boli vraždy a útoky zrežírované tvrdšie, išlo by o čistokrvný horor. Na to sme ale veľmi v minulosti, kedy prekvitala síce paranoidná, ale nie až tak drsná atmosféra ako dnes.

El vampiro (1957)

Ej Vampiro, ale ceríš ceríš. No slabo slabo. Gothická atmoška super, zvyšok je latino špás. Možno by si herci lepšie zatrsali na flamenco.

Pýcha, předsudek a zombie (2016)

Wau! Sledovať modelky ( herečky ) oblečené v empíricky-viktoriánskych šatôčkach, je neskutočne erektoidné. Sledovať ako sa pohrávajú s plíživou smrťou, už tak efektné nieje. Rejža a scenárista ( na motívy iného úchyla ) nejako zaspal dobu, a hanbí sa za to, že vôbec točí horor. Dievčatá si v niektorých pasážach aj poplačú ( Benettová, Darcy ), ostatný si poplačú tiež, teda z toho strateného potenciálu.