The Sadness (2021)

Drsný gore, so scénami na aké by západná produkcia nemala gule, ktorý pokulháva na scenáristickej primitívnosti. Tempo je však solídne a 100 minút utečie ako voda. V rámci "zachráň sa kto môžeš" filmov zaujímavý nadpriemer. Slabšie 4 hviezdičky.

Úsměv (2022)

Myslím, že ani v Hustopeče nie sú takí hustí ako bola atmosféra v tomto filme. Niečo ako It follows, akurát desivejšie a vizuálne ešte zaujímavejšie. A záver filmu moju dilemu či dať štyri alebo päť hviezd hravo rozlúskol. Tak teda s úsmevom na to :).

Babadook (2014)

Zaujímavý alegorický horor, akých sa netočí veľa a ktorý mi ešte aj deň na to chodil po mysli. Za to palec hore. No mám aj zopár výhrad. Film primárne na diváka prenáša emóciu hnevu, no vzhľadom na látku, akú si zobral mi v ňom chýbalo väčšie stvárnenie smútku. V konečnom dôsledku tak z filmu cítim akési emociónalne nenaplnenie. A po technickej stránke by som uvítal trochu živšie spracovanie (USA nás holt v hororoch technicky rozmaznalo/aj keď dejovo unudilo).

Kůň (2022)

Byť za každú cenu iný a umeleckejší než ostatní ešte neznamená byť aj lepší. Bizár, ktorý síce v úvode zaujal, no potom len celý čas prešľapoval na mieste ako taký kôň. A aj tých 80 minút bolo nakoniec až veľa.

Nevyzpytatelné cesty Boží (2022)

Na Oriola mimoriadne slabé. Veľkosť jeho scenáristického umu a sofistikovanosti značných pre jeho predchádzajúce fimy sa tu odráža len v nepatrných odleskoch. Celý film od prvej minúty len čakáme na to, či to skončí možnosťou A alebo B. A to čakanie je proste nudné. Bez napätia a nejakých zaujímavých momentov či priebežných šokujúcejších zvratov. Strčiť to do 100 minút a vyšla by z toho aspoň priemerná detektívka na tri hviezdičky....Ako pozitívum, však, môžem hodnotiť hercov a prostredie.

Známí neznámí (2021)

Divákov, ktorí poznajú originál samozrejme žiadne prekvapenie nečaká (snáď len to, prečo dvaja zo štyroch slovenských hercov rozprávajú po česky). Ale musím povedať, že sa jedná o veľmi kvalitnú a podarenú verziu ako po hereckej, tak po obrazovej stránke a nevidím žiaden dôvod, prečo by mala mať o toľko horšie hodnotenie ako tá talianska verzia z roku 2016.

Dobrá sestra (2022)

Veľká škoda, že sa celý film neniesol na vlne poslednej tretiny. Film dával viac priestoru postave Jessicy Chastain a jej rodinno-osobnému životu, než samotnému aktérovi zla. Záverečná tretina sa to akoby snažila dohnať, ale aj tak neodstráni pocit premárneného potenciálu.

Annabelle (2014)

Úplne iný štýl hororu ako V zajatí démonov, z ktorého tento film vychádza. No mne sa tento štýl veľmi páčil a dokonca mi pripomenul starú Polanského klasiku Rosemaryino dieťa. Film sa nikde neponáhľa, spočiatku má pomalé ľahučké tempo zachytávajúce začiatky mladej sympatickej rodiny, len jemne okorenené hororovými prvkami. Postupne to však naberá na tempe, atmosféra sa zhusťuje a ku koncu je to už jeden solídne rozbehnutý desivý kolos. Pre súčasných pop-corn pubertiakov to zrejme po chuti nebude ale našťastie niektorí filmoví tvorcovia nemyslia len na nich. Ja som si to rozhodne užil.

Lesní duch (2013)

Nervydrásajúca jazda od začiatku do konca, ktorá maximálne efektívne využíva všetko, čo žáner horor dokáže ponúknuť. Od vysokej dávky gore brutality až po čarodejníctvo a démonizmus. Nakoľko drvivá väčšina hororov sa zameriava len na jednu stránku (t.j. buď máme brutálne horory alebo démonické horory), tak toto považujem za jedinečnú a vysoko výživnú dávku filmového strašenia. Veľká spokojnosť a najmä uznanie tvorcom, že sa nebáli toto vyprodukovať.