• Thriller

Enderova hra (2013)

Bez znalosti knižní předlohy je to jen vcelku ucházející sci-fi film. Ovšem spojí-li se obojí dohromady, pak je to docela zážitek. Film mi skvěle doplňoval ty části knihy, které jsem si dokázal jen velmi těžko nebo také vůbec přadstavit. Takže po zhlédnutí panovala velká spokojenost.

Zápisník jedné lásky (2004)

Navzdory vysokému hodnocení a dobrým recenzím považuji tento film za zcela obyčejný až podprůměrný, a to vůbec nejsem nijak zaujatý proti romanticklým filmům. Stokrát provařený námět chudý chlapec plus bohatá dívka absolutně nefunguje, naopak je spíš trapný, stejně jako herci, kteří to hrají. Druhá (časová) rovina filmu je zajímavá jen malou chvíli a úplný konec filmu, to už je katastrofa.

Komorník (2013)

Životopisný film o chlapíkovi, který to z plantáže dotáhl přes domácího negra až ke komorníkovi v Bílém domě. Vždy dobře upravený, dbalý etikety, přesně takový, jakého ho chtějí bílí mít. A kolem něj zuří boje za rovnoprávnost, tak trochu se mu rozpadá rodina, protože starší syn se navzdory otcovu přání k onomu boji přidává. Film plyne rok za rokem, jedním prezidentským obdobím za druhým. Jasně, je to všechno takové zjednodušené, po povrchu klouzající jak vodoměrka po hladině, ale mně se na to i přesto moc dobře dívalo. Snad proto, že jsem neměl zrovna chuť na něco hutnějšího na toto téma, jelikož to už znám z jiných filmů a dokumentů.

Zákon touhy (1987)

Ženy na pokraji nervového zhroucení pro mě byly až dosud nejslabším Almodóvarovým filmem. Ovšem Zákon touhy je několikanásobně překonal. Tenhle veskrze nudný film, bez špetky toho almodóvarovského nadhledu a vtipu absolutně nefunguje, herci jsou trapní, slova, která říkají ještě víc... Prostě dost špatný film.

Na dno vášně (1997)

Vášeň a touha jsou zde podány takovým způsobem, až to člověku někdy začíná lézt na nervy, a přesto drží Almodóvar režisérské otěže pořádně pevně v rukou, takže vznikl film, který má něco do sebe a ukazuje propletenec lidských osudů, jehož síle se jen těžko odolává.

Hra (1997)

Když má někdo tolik peněz, že může mít všechno, na co si vzpomene, je hodně těžké dát mu k narozeninám nějaký opravdu originální dárek. Fincherův film se odehrává v patřičně temné atmosféře, pěkně graduje až k velkému finále, kde to bohužel poněkud zaskřípá a tím se trochu zkazí dojem z celého filmu. Nicméně i tak je to film velmi dobrý, který jistě stojí za zhlédnutí. A já si říkám, ještě že mi stačí k narozeninám "jenom" popřát, popřípadě nějaká pěkná kniha.

Jen Bůh odpouští (2013)

Mám dojem, že tvůrci tohoto filmu často a rádi sledovali filmy Davida Lynche. Jenže pomalým tempem, těžko definovatelnou hudbou, podivnými prostřihy a rádoby temným prostředím lynchovskou atmosféru prostě nenavodíš. A tak tu máme hodinu a půl příšerně se vlekoucího filmu, v němž Ryan Gosling s rodinou narazí na pořádně vostrýho thajskýho poldu. Ve filmu Drive Goslingův smutný/vážný výraz málomluvného chlápka fungoval. Jenže dvakrát do stejné řeky nevstoupíš a tady prostě jen čuměl do blba na blba a je úplně jedno, kdo tím blbem zrovna byl, často totiž vůbec nikdo...jen čuměl.

Hluboký spánek (1946)

Filmová adaptace Chandlerovy detektivky je trošku krkolomná jako samotná předloha, ale stejně mám tenhle film noir se skvělými herci moc rád a urrčitě stojí za zhlédnutí.

Území mrazu (2013)

Podle skutečných událostí natočený film o sériovém vrahovi trpí sice jistou nedotažeností hlavně v závěru, ale i přesto jde o kvalitní snímek s dobrými hereckými výkony, který určitě stojí za pozornost.

Valkýra (2008)

Adolf Hitler přežil několik pokusů o atentát, ale žádný není tak známý a zdokumentovaný jako ten, který provedl Claus von Stauffenberg v rámci rozsáhlého spiknutí. Film o této události je natočen ve slušném tempu, s dobrými hereckými výkony a režijně skvěle zvládnutý.