• Krátkometrážní

Zlo přichází (2009) (TV film)

SPOILER Možná proto, že se jedná o kanadský film, tak všichni herci byli pro mě neznámí. Ale rád vidím nové herecké tváře. Zvláště když jejich výkony jsou celkem dobré. Příběh byl možná jednoduchý, ale dost zajímavý. Ve druhé půlce filmu jsem měl pocit, že se jedná trochu o psychothriller. Počet zabitých, kterých bylo 5, byl pro mě ideální - je to pak thriller, jak má být. Téměř od začátku bylo jasné, že film musí končit smrtí zabijáka Macklina. Zajímavé bylo, že zemřel hodně podobně jako 1. oběť - právník Edwin Vaster. Jen to bylo trochu velkolepější v bazénu místo vany. Zvláště konec filmu mě přesvědčil, že mám přidat ještě jednu *.

Texaský masakr motorovou pilou (2003)

Další film, který nemá s hororem nic společného. V některém dřívějším komentáři jsem možná uvedl něco v tomto smyslu: Horory jsou pro mě filmy, ve kterých je něco nadpřirozeného (film o člověku, který je masový vrah, pro mě horor rozhodně není, i když cílem hororu je vyvolat strach, případně napětí). Hranice mezi hororem a thrillerem je celkem tenká a podle mého osobního názoru spíš záleží na osobě režiséra, jak film pojme a za co ho bude vydávat. Texaský masakr není špatný film, ale opět je jen o masovém vrahovi. V tomto ohledu tedy nemohu být spokojen.

Definice lásky (2012) (TV film)

Byl jsem zvědavý na scénář Michala Viewegha. Jeho Román pro muže mě totiž dost zklamal. Ani v tomto případě jsem nebyl spokojen. Viewegh už asi neví, jak napsat dobře postavu. Jak si jinak vyložit, že postava v podání Jana Kolaříka zavře Katce (Barbora Poláková) kufr auta a Katka tam nechá ruce a pak má obě v sádře na 3 měsíce? Problém je, že se špatné vykreslení týká většiny postav. Výjimkou jsou snad jen postavy v podání Květy Fialové, Jana Skopečka nebo Marie Doležalové, ale u všech se jedná pouze o vedlejší postavy. A další výtkou je, že i když je film vykládán jako romantický, romantiky je v něm dost málo. Nápad to asi nebyl špatný, ale zůstal v mnohém jen na papíře a žádná zápletka nebyla pořádně dotažená do konce.

Příběh Pixaru (2007)

Tento dokument, ať už lze Příběh Pixaru za dokument považovat nebo ne, nešel asi jinak natočit. Celkem zajímavé, ale viděl jsem jen část, hvězdičkové hodnocení až po celém zhlédnutí.

Největší představení na světě (1952)

Celkem povedené, soupeření Sebastiana (Cornel Wilde) a Holly (Betty Huttonová) muselo skončit nějak špatně. Cirkusové výkony byly dobré, ale nepřesáhly dnešní výkony. Další * strhávám za neúměrnou délku a málo propracovaný konec, který je pro mě dost otevřený a nedokončený. A téměř nic nemůže jinak dobrý film zkazit tolik jako nezvládnutý konec.

Jak jsem potkal Izrael (2012) (TV film)

Celkem zajímavé, ale postrádal jsem něco o Tel Avivu, kam se v létě 2013 chystám.

Hop - a je tu lidoop (1977)

Podprůměrnosti přispívá především jednoduchá zápletka a také to, že se o komedii moc nejedná.

Přesný jako smrt (1983)

Kdysi dávno jsem tuto krátkou komedii viděl, ale uvědomil jsem si to až při závěrečné scéně. Nesouhlasím s textem distributora, že „některé rysy Mr.Beana, kterého Atkinson poprvé ztvárnil o šest let později, jsou již zcela zřetelné.“ Atkinson byl vždycky výborný komik, ale srovnávat cokoliv s Mr. Beanem je dost těžké a téměř nemožné. Mr. Bean je tak jedinečná a svérázná postava, že nějaká nápodoba třeba i jen v nějakých rysech není možná! Ale jinak celkové zpracování a herectví i ve vedlejších rolích je velmi povedené. Do 5* hvězdiček chybí především délka a také nějaký moment, který by se nedal tak snadno předvídat jako všechny zpracované.

18 je jen začátek (2012) (pořad)

Takovéto pořady vůbec nesleduji, ale někdy se kvůli atraktivním hostům chvilku podívám. Tentokrát to byly Veronika Kubařová, kterou jsem si oblíbil za výkon v letošní komedii Můj vysvlečenej deník, a bývalá herečka Divadla F. X. Šaldy Jana Stryková, která nyní působí v několika pražských divadlech (například Divadlo na Vinohradech, Divadlo Ungelt nebo A studio Rubín).

Hotel mezi dvěma světy (2008) (divadelní záznam)

Tato hra patřila v libereckém Malém divadle mezi velmi úspěšné, často bylo téměř vyprodáno. Je to dáno jednak samotným příběhem a jménem současného francouzského autora Erica-Emmanuela Schmitta a samozřejmě i hereckými výkony. Stejně dokonalá byla i režie Kateřiny Duškové (dcera herce Divadla F. X. Šaldy Ladislava Duška) a scéna. Prostě dokonalé divadlo, celkem hodně emoční. O výborném provedení svědčí i zdejší hodnocení přes 80%.