• Fantasy

Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

Najslabšia séria, mnoho-spektrálny, očarujúci kultový seriál okresali na fantazmagorický horor, bohužiaľ. To sa nedá porovnať s čarom najlepšej 1. série. Ale taký je život.

Stranger Things - Kapitola devátá: Hon na Vecnu (2022) (epizoda)

Ach... zbytočne rozťahané. U mňa táto celá 4. séria je kvalitatívne o stupeň až dva nižšie ako predošlé a čo je ešte horšie je, že to nevedia včas a pokorne ukončiť... škoda.

Stranger Things - Kapitola druhá: Vecnova kletba (2022) (epizoda)

Po prvej časti prišlo to, čo sa dalo tušiť. Seriál sa ozaj zmenil na dominantný explicitný horor. Škoda. Radšej som mal náznakový typ strašenia, mysteriózny. Ale čo už, väčšine divákov sa to asi páči a tvorcovia to s predstihom aj naznačovali.

Zrodila se hvězda (2018)

Prvá časť filmu nastoľuje hodnoty, ktoré vyústia v druhej časti do typickej premeny na "superstar", ktorá ničím neprekvapuje - pozitívne... stále tie isté úpadky. Priemer.

Duna (2021)

Čítal som aj knihu. Film vsadil viac na audio-vizuálny zážitok v umeleckom podaní. To znamená menej vysvetľovania, dialógov - viacej náznakov, vizuálnej epickosti, pomalší prístup, snaha o maximalizovanie atmosféry. Najväčším mínusom filmu je jeho nedokončenosť v celistvosti deja.  Nevytvára to komplexný, ucelený zážitok. Je vysoká pravdepodobnosť, že s druhou časťou to môže dosiahnuť maximum. V knihe sa buduje viacej paranoidná atmosféra, veľký dôraz sa kladie na vnútorné prežívanie, psychické stavy a rafinované myšlienkové pochody a intrigy. Takisto má kniha trochu inú atmosféru - menej epickú, viacej komornú s množstvom myšlienok, komplexne vykreslené postavy a náboženský mysticizmus, aby som spomenul z najdôležitejších.

Perníkový táta (2008) (seriál)

Okrem toho, že je to výborne napísaný a zrežírovaný seriál, mimoriadne dokáže pracovať s postavami a ich vývojom. Ďalší dôležitý kvalitatívny prvok je, že seriál s ďalšími sériami, nielen že neupadá (ako väčšina iných), ale ešte aj stúpa. Pri piatich sériách je to neskutočný úspech.

Death Note - Zápisník smrti (2006) (seriál)

Asi od 16. časti sa toto geniálne anime nepochopiteľne pretavuje do úplne inej atmosféry ľahšieho žánru so zreteľným poklesom v scenáristickej kvalite a preneseným z komornej do globálnej sféry. A to je dosť silná zrada pre diváka, pretože toto malo pokračovať a skončiť ako masterpiece.

Cesta do pravěku (1955)

Fenomenálne natočené na svoju dobu, toto muselo neskutočne pôsobiť na divákov v r. 1955!

Tenet (2020)

Ešte si to pozriem minimálne druhýkrát, ale ide o jeden z Nolanových vrcholov. Precíznosť, komplikovanosť bez vysvetlení a množstvo detailov, ktoré do seba zapadajú nemožno obsiahnuť iba jednou projekciou, čo bude tomuto filmu uberať na hodnotení a prístupnosti. Zatiaľ 4* ale je to na pol ceste k 5*.

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Výborný, vizionársky, epizodicky na seba nenadväzujúci seriál, ktorý nastavuje zrkadlo negatívnemu vplyvu technológií na náš život. Hodnotenie sérií: 1 *****, 2 ****, 3 ****, 4 ***(*), 5***(*). Celkovo tomu dávam 4*, pretože v zatiaľ poslednej 4. sérií už badať mierny pokles v kvalite, vyčerpanosť, menej inovácie a istú predvídateľnosť. V 5. sérii je opäť značný pocit vyčerpania v poslednej časti. Napriek tomu prvé tri série sú bravúrne, v niektorých častiach ponúkli mimoriadny, scenáristicky aj emocionálny zážitok. Moje top epizódy sú: S01E03, S02E04, S03E01, S03E04.