• Krátkometrážní

Diktátor (2012)

Tak Dictator u mě zabodoval více než Borat a Bruno. Sasha Baron Cohen je kvalitní komik. Líbí se mi, že předvádí sortu humoru, kterou popichuje typický amerikanismus, na druhou stranu nevím jestli to ohodnotit pěti *, čímž bych vyvšoval jaksi nemorální nádech fórků v tomto filmu (většina vtipů se týkala sexu, vražd, mučení apod. prostě věcí, co normálně vtipné nejsou). Nejsem žádný moralista, řehtal jsem se jako kůň, ale mít dítě, tak ho na takový film prostě nepustím, než mu bude 18. Je to prostě kvalitní komedie, s uejtým humorem, kde není nouze o velmi sprosté vtipy.

Akta X (1993) (seriál)

Akta X jsou naprosto geniální seriál a jeden z nejlepších na TV obrazovkách. Hlavní představitelé jsou bravúrní herci a na place mezi nimi jiskří jakási chemie, sluší jim to. Vedlejší postavy jsou taky skvělé, např. bez zástupce ředitele Skinnera bych si Akty X představit nedokázal. Seriál míchá žánry (Sci-Fi, drama, akce) a zdroje inspirací (skutečnost, legendy, filmy, knihy). Míra napětí a strachu je v některých dílech na absolutním vrcholu žánru. Seriál se zabývá paranormálními jevy a vyšetřováním záhadných úmrtí (tato tématika zajímá obrovský okruh lidí, včetně mě) a leckdy lidé umírají přímo během vyšteřování Muldera a Scullyové. Akta X mají za 9 sezón svojí vlastní mytologii a vývoj postav a mnohá rozuzlení ohledně mimozemšťanů, vládních konspirací a záhad. Jako bonbónky jsou k dispozici i dva filmy (1997 a 2008). Ne všechny díly mají stejnou kvalitu, ale seriál jako takový hodnotím pěti hvězdami. Sledoval jsem ho občasně jako malý během 90. let a milénia, ale letos jsem konečně sjel všechny řady. Byl to maratón, ale stál za to. Potom, co jsem viděl seriál mám úspěšně zdolanou paranormální základní školu.

Avengers (2012)

Dlouhé roky čekání stály za to! Věděl jsem, že to bude pecka, proto jsem naverboval na 3D projekci i rodiče, kteří nevěděli co čekat, avšak potom, co jsem jim prozradil jména jako Iron Man, Hulk apod. už jim toršku docházelo, že to bude opět jízda. Komiksy čtu 15 let a Avengers mám přelouskané samozřejmě taky, proto jsem u filmu brečel dojetím a to hned 2x. Poprvé, když se po úvodní scéně objevil nápis Marvel´s the Avengers spolu s mocnou hudbou a mě došlo, že moje dětské sny jsou na plátně v době, kdy už existuje 3D! Po druhé jsem brečel dojetím, když se celý tým seskupil a začal bojovat jako jeden tým! Až tak to na mé komiksové srdíčko zapůsobilo, vážení! Měl jsem radost, že se film drží reálií z komiksu z 60. let a to do posledního detailu. Zároveň se drží i nově vzniklé filmové mytologie společnosti Marvel. Herecké výkony, práce s triky, hudba, střih.. Všechno naprosto excelentní a svěží! Scénář odsejpal a byl plný napětí! Dále mě potěšilo, že se ve filmu neobjevovaly cigarety, sex, ani sprostá slova a kupodivu to ani nevadilo! Film je tedy i přes svou nabušenost a komiksově nadsazené násilí stále přístupný dětem a mladším divákům, což je jedině dobře! Stručně řečeno, moje dětské retro postavy ožili na plátně a byla to dobrá filmařská práce! Takto má vypadat blockbuster!

Spiderman (1994) (seriál)

The Amazing Spider-Man je dlouhá skoro pěti set číselná série započnutá geniálním mistrem komiksového žánru Stan Leem a dnes se řadí mezi klenoty světové populární kultury, protože dala vzniknout jednomu z nejnadčasovějších hrdinů - Spider-Manovi a dalším tunám postav. Tento seriál vznikl v roce 1994 a i když je původně dělán jako dětský, má svoje kouzlo i pro starší, stejně jako pro fanoušky komiksu. Seriál je inspirován původními příběhy z 60. až 90. let, které se objevily právě v The Amazing Spider-Man a je převyprávěn téměř identicky, až na některé detaily a celkově je to pojato moderně a velmi inovativně. Např. zde úplně chybí Gwen Stacy, ale toho si ani nevšimnete, protože jinak se seriál pevně drží původní mytologie a přináší v pěti řadách kvantum záporáků (Venom, Carnage, Green Goblin, Dr. Octopus, Lizard, Morbius...), vedlejších postav (MJ, Tetička May, JJJ, Madame Web, Black Cat) a jiných hostujících hrdinů (Punisher, Blade, Daredevil, Dr. Strange, Iron Man, War Machine, X-Meni, F4...). Seriál má mnoho zvratů, vedlejších dějů a celkově od začátku spěje kupředu. Velmi povedené jsou uzavřené minisérie během samotných řad, např. Neogenetická noční můra, kde během asi 13ti dílů vznikne sága, která vystaví Spider-Mana opravdovému problému, jeho vlastní přeměně na monstrum a ke všemu po něm půjde několik lovců a bude obviněn z činů spáchaných upírem - Morbiem. Dávám pět hvězdiček, protože tento seriál jsem si zamiloval jako malé dítě a všechny díly jsem si dokola protáčel na VHS. Mimoto šlo o mojí první zkušenost s "komiksem" a jeho odvětími, což mi zůstalo až do dospělosti, kdy jsem ve svých dvaceti letech pořád fanouškem komiksu jako takového. Z nostalgie jsem si nedávno tento seriál projel znovu a čekal jsem, že se budu nudit a bude to naivní, ale kdepak.. Ono to má docela grády i když nejste dítě. Akorát si všímáte jiných věcí než hi-tech udělátek a pavoučích schopností.

Hotel Paradise (2012) (pořad) odpad!

Hosté Hotelu Paradise dostanou na uvítání na postelích balíčky kondomů místo čokolády. "Jé čepičky." Zní z úst potetovaného svalouše, který poté předvádí svými pohyby snad celou kamasutru. Vrchol televizního braku, ale taky luxusní sranda.

Akta X: Chci uvěřit (2008)

Zde nejde o paranormální jevy (i když se o ně film malinko opře, to ano), ale jde o napínavý krimi thriller o vyšetřování masových únosů a vražd s Mulderem a Scullyovou... Dost mě potěšila i účast Xzibita, v roli agenta FBI mu to sedlo. Pro fanoušky Akt X povinnost, pro ostatní výborný thriller.

Tropická bouře (2008)

Shlédl jsem Tropickou bouři na DVD a posléze coby premiéru na televizi Nova. Mezitím ještě proběhly nejspíš tak dvě zkouknutí s přáteli u posezení. Je mi velkou ctí dát tomuto filmu pět hvězdiček za jeho názorové vybočení ze všední nudy hollywodské většinové produkce. Ben Stiller, Jack Black, Tom Cruise předvádějí výborné výkony, scénář je -ač občas- dost bizarní a ošemetný, zůstává naladěn na správné komediální vlně. Některé fórky jsem při prvním sledování přehlédl a až při druhém, nebo třetím mi došly. Nádherně spracované falešné trailery na parodie oscarových filmů získaly můj obdiv a smích. Díky Bene stillere, parádní pohodovka.

Zkažená úča (2011)

Pohodový filmek na zabité nedělní odpoledne. Postava kterou hrála C. Diaz je sprostá, kouří trávu, lže a je naprosto sexy ! Segel a Timberlake ve skvělých vedlejších rolích..

Jay-Z: Americký raper (2004)

Super dokument popisující dění kolem The Black Album, což je klasické album hip hopového žánru z roku 2003, kdy Jay chtěl odejít z rapové hry.. No nakonec se stejně vrátil s albem Kingdom Come z roku 2006..