Tahle země není pro starý (2007)

Plný počet hvězdiček ani ne tak za příběh, ale za postavy: zejména pohled na Brolina s Bardemem stojí za to. Z Bardema mrazí, vypadá fakt hnusně, Brolin je zase takovej správnej samorostlej kovboj, který se hned tak něčeho nelekne. Je to tradičně mírně coenovsky zmatené, zejména v závěru. Celkový pochmurný dojem trochu kazí (bohužel tradiční rys) příliš chytré zlo, kterému všechno projde. Bardem, i vzhledem k tomu, že je psychouš, toho prostě ví příliš - občas mu musí někde v zákulisí pomáhat křišťálová koule. Také si zcela nerealisticky hrozně dovoluje - přijde vraždit do mrakodrapu, do hotelu vejde už s připravenou puškou v ruce (všichni v pohodě), na stanici zabije policajta a žádnej problém atd. Zkrátka s tímhle stylem komunikace s lidma by nám do konce filmu realisticky nevydržel. Trochu perplex jsem byl z postavy Harrelsona - chytrej a blbej zároveň. Ale celkově asi nejlepší coenovka mimo Fargo.

Trainspotting (1996)

Bombastická záležitost. Ničím nezkažený (čímž myslím neobroušený) pohled na život feťáka heroinu. McGregor fakt vypadá, jako by měl za sebou pár let závislosti, jeho kamarádi ale nejsou o nic lepší. Do toho skvělý černý britský humor. Nikdo nikomu nevěří, všichni v tom jedou (někteří v drogách, jiní v lidech). A nelze opomenout ani hudbu. Klidně by to mohlo být o půlhodinu delší a rozhodně bych se nenudil.

Milionář z chatrče (2008)

Co si o tomto filmu myslet? Je to dobře promyšlené, to nepopírám. Fakt se u toho nenudíte. No, přece jen ale dost a v závěru ještě mnohem víc ždíme z diváka emoce. Nešlo ten milostný příběh zpracovat podobně jako film? Tam je totiž dost drsný předěl - film je o nijak radostném životě chudého kluka, vztah obou hlavních protagonistů, to už je spíš taková bolywoodská...romance:-) Takže v závěru filmu už fakt nevíte, na čem jste, jestli na dobrém dramatu (thrilleru), nebo na nejnovějším trháku z Bombaye. A ten tanec v samotném konci - tak ten to celé dobře shodil...nechávám hodnocení na čtyřech hvězdičkách, i když se jedná o snímek, který už pravděpodobně podruhé sledovat nebudu.

Čelisti (1975)

První díl je podle mě nesrovnatelný s ostatními a v určitých fázích vynikající. Celý lov na žraloka, jakkoli nelogický (tupá a instinkty ovládaná paryba je výrazně chytřejší než všichni lovci dohromady, na lov sedmimetrového žraloka vyjíždíme zásadně se starou desetimetrovou bárkou apod.) má vynikající tempo a nade všemi vládne Robert Shaw coby mořský vlk - snadno uvěřitelný. Zbylé díly už jsou opravdu někde jinde, tento má své kouzlo.

Jurský park (1993)

Buďme k sobě upřímní - Jurský park je film se snad nejhorším příběhem mezi kasovními trháky. Příběhově je tak o ničem, že to až bolí. Animace jsou perfektní a na svou dobu neuvěřitelné, ale zbytek je prostě deep shit. Včetně Jeffa Goldbluma (v US snad ještě nevznikl film, kde by šíleného, ale zároveň geniálního přírodovědce, fyzika, chemika, astronoma nehrál tento pán, jehož charakteristickým znakem je nezbytná kostkovaná košile). Pokud se tedy dostatečně vynadíváte na velociraptory, je načase vypnout TV.

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Tři hvězdičky za letušky. Nulu za "charismatického" DiCapria, řekl bych vizuálně i chováním v takové té nejméně příjemné, tj. "suverénní" podobě. Příběh je docela pěkný, ale bez Lea bych se obešel.

Válka světů (2005)

Něco se nepovedlo. Asi ve scénáři. Možná to byl záměr, v každém případě skončit film v momentě, kdy skutečně začlo o něco jít, je trochu zvláštní. Až při závěrečných titulcích si uvědomíte, co mělo být hlavní myšlenkou snímku, a to je trochu pozdě. OK, je to pěkně zpracované, celkem napínavé, ale proč se to na začátku tak rozjede a na závěr vyprchá? Proč se hlavní problém, ve filmu vytyčený, vyřeší v podstatě sám? Proč se většina filmu odehrává ve sklepě? Spíš už asi podruhé nekoukatelné.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Ten film je tak rozmáchlý, že je těžké hodnotit nízko, co? Začátek je bombastický, to už možná nikdo nepřekoná kromě nějaké potenciální 3D totálně skutečné záležitosti. Prostě to fakt lítá. Jinak příběh nehodnotím moc vysoko, je to prostě řežba, ale moc pěkně zpracovaná. Nevýhoda je přílišná délka filmu.

Roming (2007)

Já si to vlastně dějove vůbec nepamatuju:-) Co se dá dělat, tak aspoň dojem. A ten byl dobrý. Povedeně byla vybrána dvojice hlavních hrdinů (Labuda je skvělý a Polívka zahraje cokoli), jsou tu i nějaké vtipné scény. Taková netypická road-movie. Rozhodně to není prvoplánově mířený na divácký úspěch a plné sály, což mi bylo a je sympatické.

Účastníci zájezdu (2006)

Příjemný nenáročný film, který od knihy pochytil jen o něco málo víc než název a některé klasické scény. Někdy těžko uvěřitelný, někdy umělý a neživý, celkově v podstatě taková slátanina:-), ale byl jsem na tom v kině rád. A řeknu to naplno, i Kraus je přece jen zpěvák, ta písnička je fakt pěkná.