Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

První půlka filmu na čtyři hvězdy, pak se zábavnost postupně vytrácí a konec je docela nepřesvědčivý. Kromě absolutně nezajímavého či spíše neexistujícího záporáka zamrzí i velmi málo komplexnějších akčních scén, ze kterých se staly takové mikro akce na jednom místě a působí to někdy dost statickým dojmem. Chybí pořádné honičky a přestřelky. Na druhou stranu nelze motat páté přes deváté. Akce se spíše orientuje na týmovou spolupráci a dává vzniknout několika vtipným scénkám, kterým vévodí především Simon Pegg. Více se také dozvídáme o jednotlivých postavách a akce není vždy na první místě. Celkově trochu jiné Mission Impossible než jsem byl zvyklý, ale vůbec ne špatné. Škoda jen, že po akci v hotelu Burdž Dubai už filmu dochází dech i nápady.

Drive (2011)

Absolutní vykolejení ze zažitých...kolejí...dnešní filmové tvorby. Od dob Oldboye mě takhle žádný film nedostal. A tím myslím film jako celek, ne jenom nějakou jeho část, tak jako jinde. Růžové titulky? Retro disco hudba á la Annie Lennox 80-90 léta? Ambientní hudba, podle které zpětně identifikujete každičkou scénu. Hlavní hrdina co hraje jako Bůh a stačí mu říkat jenom "Ok"? Hlavní hrdina, co dřív než řekne "Ok", tak nechá diváka pořádně vycukat svojí nesmělostí až skromností? Scény, ve kterých máte čas nejenom užít si hudbu, prostředí, herce ale také ten klid, který paradoxně dělá atmosféru hutnější, než tisíce slov? Okázalá brutalita, která je brutální i tím, že hlavní hrdina není v podstatě násilnický typ, ale spíše Marlon Brando v nesprávnou dobu na nesprávném místě a dělá jen to, co by na jeho místě měl udělat každý (ale neduělal by to nikdo)? Láska mezi dvěma náhodnými lidmi, ve které nejsou třeba slova, ani sex? Příběh, který je nevtíravě podaný, že jeho jednoduchost ani nepostřehnete, protože není důvod? Drive už je teď pro mě kultovní film srovnatelný s Americkým psychem. Není v něm nic, nad čím by bylo třeba přemýšlet, není tam propojení se současností, není v něm naléhavé sdělení či nějaký odkaz. Je to film s velkým F, až umělecké dílo, kde vše pasuje 100% dohromady, ukazuje poctivou filmařinu ze staré školy, nic nekopíruje, na nic si nehraje, je svůj a díky tomu je jedinečný. Bravo!

Zrození Planety opic (2011)

Zrození Planety opic je přesně ten film, u kterýho si člověk přeje, aby neskončil. Žádná hluchá místa, skvělé herecky (i opičky), triky Avatar hadr. Akorát mi tam chyběla výraznější hudba. Doufám, že ten !pozor spoiler! 3..2..1.. otevřený konec je příslibem pro pokračování. 90%

Repo Man (1984)

Tohle kultovní béčko má své chvilky. Když přehlédnu chaoticky nesmyslný příběh, vidím docela zajímavé postavičky, které mezi sebou vedou osobní války na všech úrovních. Ve své podstatě je tohle jeden z mála filmů, kde nenajdete kladnou postavu. Všichni se honí za vlastním úspěchem a dokáží jít až přes mrtvoly. Vtip je v tom, že ani smrt se zde nebere příliš vážně. Jedna z postav ze svého chování obviňuje společnost, přičemž se zdá, že se chová nemorálně jenom kvůli tomu, aby se odlišil od ostatních. Do jisté míry je v tomhle filmu ukryto víc, než to na první pohled vypadá. Na druhou stranu absence jakéhokoliv řádu dává tušit, že je to spíše celé dílem náhody. Dialogy mě bavily, nebyly nucené a vyumělkované, ale zbytek je slátanina prvního stupně.

X-Men: První třída (2011)

Podle těch hodnocení to vypadá, že jsem asi byl na jiným filmu. Nebo jsem možná příliš kritický k sériím, ke kterým nemám skoro žádný vztah. Předchozí X-Meni se mi líbili převážně kvůli postavám Magneta, Profesora X a Wolverina. Vzhledem k tomu, že v prvních dílech už jsou tyto hlavní postavy takříkajíc hotové, soustředí se převážně na poměrně působivou akci a dospělejší podání příběhu. První třída jako "restart" série tak na mě působí jako jiný film. Vynikající začátek je přerušen hledáním a výcvikem nových rekrutů, což je neuvěřitelně nudné a v několika momentech mi to přišlo až trapné. Filmu chybí drsné scény, emoce, napětí, atmosféra, atraktivní souboje na blízko, lepší schopnosti postav a lepší efekty. Ty považuji v dnešní době za skoro podprůměrné a to především díky své ohyzdné digitálnosti. Nebýt Kevin Bacona a Michaela Fassbendera, šlo by hodnocení ještě níž. Jak už jsem na začátku řekl, nejsem fanda X-Menů (ani odpůrce), nic jsem od nich nečekal, ale tohle je jednoznačně nejhorší díl série. Když se 70% filmu nudím, nemohu hodnotit jinak. P.S. Po celý film jsem měl pocit, že tohle nemá s komiksem nic společného. Zlatý Iron Man, zlatý Batman, a dokonce i zlatá Fantastická čtyřka. Velmi trefný komentář od Kapitan Hovado (*).

Red (2010)

Nejhorší film s Bruce Willisem, to jako bez debat. Skoro všichni herci mi tady přišli jako zfetovaní . Bruce to nebavilo, Sáru to nebavilo, Freeman dobrej děda, Malkovich nejlepší role, prostě blázen, Dreyfuss přehrává, Helen Mirren je fajn, Karl Urban nevýrazný a Brian Cox je asi fakt Rus. Hlavně jakoby je to ani nebavilo, prostě nuda a zase nuda. Nakonec přeci jenom jak se postavy dávají dohromady to jakž tak koukatelné je, ale že by tohle muselo být podle komiksu, to se mi nezdá. Obyčejný akční film bez akčních scén, což je problém. Přesto suma sumárům se mi to líbilo o kousek víc než trapný Green Hornet, protože RED si na nic aspoň nehraje. 50%

Klub vyděračů (2007)

Sice je to ve skrze průměrný thriller, ale tak nějak mi připomínal fenomenální Hru. Ten konec mě docela překvapil. Filmu ale chybí typická thriller atmosféra, člověk to tak nějak sleduje a bere vše s klidem. Škoda, Butlera mám rád a Brosnan jako padouch není špatný. Přesto mi to jejich herectví nepřišlo stoprocentně přesvědčivé. Ale budiž.

2012 (2009)

Až po dlouhé době od premiéry jsem se k tomuto filmu dostal díky HBO. Lituju, že jsem na to nešel do kina, protože efekty jsou perfektní. Sice přehnané a možná až absurdní, ale kdo ví, jak by to na Zemi vypadalo, když by se začala "rozpadat". Jinak scénář je velmi ... americký. Konec mě nebavil, protože odporoval mému uvažování o chování lidí v takové situaci. Záchrana pár statečných lidí je zde brána jako absolutní vítězství a ta celosvětová zkáza jako by se nestala. Na pokoukání ale pěkné.

Zelený sršeň (2011)

Několik důvodů, proč tenhle film stojí za prd. Seth Rogen zahrál mizerně a nepřesvědčivě. Jeho Wow! Cool! Awesome!" zněla asi jako od náctiletého puberťáka, který poprvé uviděl ňadro, jehož velikost a tvar připomínají hrušku. Dobrý vtip či situační humor se ve filmu prakticky nevyskytuje a pokud ano, stačí to jen na nucené ušklíbnutí, aby se neřeklo. Akční scény. Střílení, výbuchy a hlavně honičky jsou těžce, ale těžce pod průměrem akčních hitů z 90. let, tak co to ksakru má znamenat? Možná to dnešním teenagerům stačí, ale uctívačům Skály, Con Air, Tváří v tvář atd. se tohle nemůže líbit ani kdyby to bylo 4D. Jediné, co mě na akci bavilo byly souboje, které decentně využívaly ultra zpomalených záběrů trošku ve stylu Matrixu (vážně jen trošku). Dobrý film, nebo alespoň zábavný film se pozná podle toho, že i jeho nejhorší část je prostě zajímavá a nenudí. Tady je dobrých 10 minut a zbytek je hrůzná nuda. Ten film není ani z poloviny tak cool, jako je trailer na něj. Nečekal jsem zázraky, ale že to bude takhle nevyrovnaná slátanina, to zase ne. Scény jsou na můj vkus dost nepromyšlené a trapné. Jakoby režisér neuměl načasovat kdy má přijít akce a kdy nějaká vtipná scénka. Je to takový chaos bez šťávy, bez nápadu a bez režiséra. Co potěšilo a za co si Zelená včela odnáší body je hlavní záporák Christoph Walz, jehož herecké umění je ale nepochopitelně nevyužito a ke konci filmu se tenhle charizmatický Rakušan změní v šaška, který je všem pro smích. Úvodní scéna s Jamesem Francem je to nejlepší z celého filmu, ale pak jde kvalita rapidně dolů. Buď udělám dobrý akční film, nebo dobrou akční komedii. Jenže tady není ani kvalitní humor (jakéhokoliv typu) a ani kvalitní akce. A to se na mě nezlobte nemůže stačit ani na průměrné hodnocení. Tenhle film měl určitě potenciál, ale skončil dřív než začal. Navíc Seth Rogen je tam opravdu jen do počtu. V akčních scénách se prakticky nevyskytuje a kdyby tam nebyl novodobý Bruce Lee v podání Jay Chou, tak je to odpad. A ke Cameron Diaz se nemá cenu vyjadřovat, kde tuhle babičku vyhrabali fakt nevím, ale sem měli dát nějakou novou mladou tvář (max. 25 let), která by se zapojila do souboje s podsvětím (nejlépe v latexu) a všichni by slintali. Takhle je Green Hornet jen podprůměrnou slátaninou pro nedomrlé publikum. Btw. nejlepší komentář má uživatel Rosomak, 101% pravda. (http://www.csfd.cz/uzivatel/41638-rosomak/)

TRON: Legacy 3D (2010)

Nestává se mi často, abych v kině zapomněl na náš reálný svět kolem a ponořil se do toho filmového. V tomto případě se to podařilo a přesto že jsem od Trona kromě skvělého vizuálního zpracování nic navíc nečekal, líbil se mi moc. Hudba jakoby převzatá z Inception parádní a diskotékové elektrizující rytmy do filmu skvěle pasovaly. Jeff Bridges sice od prvního záběru smrděl počítačem, ale nakonec to nebylo tak hrozné. Mnou příliš nedoceněné 3D tentokrát velmi decentní a díky neonovému prostředí obraz nadprůměrně ostrý a celkově prostředí filmu velmi sexy. Vážně jsem na chvíli zapomněl na tu nedokonalost reálného světa.