• Western

Všichni dobří rodáci (1968)

Nádhera:-) Výkvět české herecké školy, životní role Radoslava Brzobohatého, scénář, režie a konečně i místo natáčení - Bystré u Poličky - filmová lahůdka - konec konců zlidovělou větu "Až jak František!" zná skoro každý. Bráno s odstupem času, kdy se film natáčel a s odstupem k dějinám 50 let. minulého století - vzácně vyvážený a nadčasový film. Jednoznačně za 6 hvězd :-)

12 opic (1995)

Film jsem viděl asi 4x vždy s odstupem několika let a pořád marně přemýšlím, co mu lze vytknout:-)

Most přes řeku Kwai (1957)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec :-) Excelentní Alec Guinness a William Holden v Leanově válečném velkofimu se předhánějí v hereckých výkonech, do toho všudypřítomná džungle a v ní za zvuků známého pochodu plukovníka Bogeyho rostoucí most. Prostě zážitek! Sice oproti knižní Bouleho předloze to v závěru most neustojí, ale zase výbuch mostu a následné filozofování lékaře Cliptona, který se zdá být jediným racionálně uvažujícím opět ukazuje absurditu války v plném rozsahu. Jeden z nejlepších válečných (protiválečných) filmů vůbec.

Stezky slávy (1957)

Nejlepší Kubrick! Tenhle Kubrickův fim není tak provokativní jako jeho pozdější tvorba, ale svou přímočarostí s jakou ukazuje na absurditu války ho asi těžko bude někdo překonávat. Narozdíl od Civala si myslím, že ty poslední "dojemné" tři minuty, které s dějem nesouvisí jen vše umocňují. Jinak co se týče podobných filmů vyzdvihl bych ještě film <Útok> z roku 1956.

Hrdinové z Telemarku (1965)

Souhlasím s uživatelem Zorro - u mě jasný 4. Film má spád, Kirk Douglas i Richard Harris výteční - je pravdou že třeba oproti "Kam orli nelétají" je děj pomalejší, ale tvůrci zase byli do jisté míry vázáni historií a psal se rok 1965. Takže na svou dobu parádní film.

Kam orli nelétají (1968)

Paráda! Od prvního záběru letadla nad zasněžennými Alpami se stupňující se hudbou mě film vtáhl a už nepustil. Eastwood coby zabiják od Rangers, je skvělej a se svým stylem likvidování nácků nemá chybu, ale vedle excelentního Burtona hraje jen druhé housle. Jinak (na dobu vzniku samozřejmě) parádní kulisy, nekonečná cesta lanovkou nahoru, souboj na lanovce, likvidace nádraží a pochopitelně slavná scéna u krbu s hláškou improvizujícího Burtona :"Právě jsme tady odhalili spiknutí za účelem atentátu na Führera!" mě nikdy nepřestaly okouzlovat!

Dexter (2006) (seriál)

Začínám koukat na 6 řadu a bez debat jde o jeden z nejlepších seriálů vůbec. První dvě série byl nástup ve velkým stylu, trojka malinko slabší, ale čtyřka a pětka přebily z mého pohledu zatím všechno! Scénarista a Michael C. Hall jsou dokonalí :-) K tomu neokoukaný tváře kriminálky Miami a výsledek je parááááádní!!!!

Sherlock Holmes (2009)

Film má spád a vtip jiných filmů G. Ritchieho, ale se Sherlockem Holemesem to nemá vůbec nic společného. Bohužel.

Tmavomodrý svět (2001)

Podle mého jde o výborný a neprávem kritizovaný film Jana Svěráka. Jednoznačně plný počet. Navíc krom Nebeských jezdců jediný válečný film, který vzdává hold našim letcům v Anglii.