Evropa, Evropa (1990)

Velmi dobre natoceny film o jednom zivote, ktery toho stihnul zazit vice nez dost. Spousta silnych a zajimavych momentu. Dobre je i to, ze Agnieszka Holland lidi deli na dobre a zle a ne na Nemce, Zidy, Rusy... Myslim, ze chybel jen kousek, aby se tento film stal nesmrtelnym a masoveji vysilanym.

Páter Vojtěch (1928)

Hodne odvazny a svym zpusobem i ujety scenar, ktery by se neztratil ani dnes. Velka skoda, ze mi byly vsechny postavy nesympaticke. Film ale dokaze zaujmout a bavit, kamera napadita. Lamac mi misty pripominal Marlonda Branda:-).

Jmenuji se Khan (2010)

Dobry, misty lehce dojemny, jindy zase usmevny pribeh o zivote jednoho muslimskeho Inda v USA, trpici Aspergerovym syndromem. Herecky vykon Shahrukha Khana byl fenomenalni a myslim, ze strcil do kapsy Hankse (Forrest Gump) a dost mozna i Hoffmana (Rain man). Kajol kocka jako prase, jde videt, ze neni problem vybrat nejakou peknou babu z pul miliardy Indek:-). Jasne, je to na hranici kyce, je to barevne, plne chytlave hudby..., kdo ale zna trochu indicky film, nemuze ho to prekvapit a Khan zcela urcite patri k tomu nejlepsimu. Mne se to libilo.

Varhaník u sv. Víta (1929)

Kdyz opomenu fakt, jak by asi mrtvola byla citit a ze by Klara po zavreni ve sklepe nevolala cetniky, tak se mi scenar libil. Na tu dobu vyborna kamera, ani ne tak svou napaditosti, jako kvalitou a ostrosti obrazu (pokud se to tedy neretusovalo ci jinak digitalne neupravovalo). Atmosfera stare Prahy je paradni, predevsim obydlena Zlata ulicka (kdyz vezmu v potaz, ze minimalne pred lety byla ulicka oplocena a vybiralo se vstupne za pruchod). Hercum dominuje Karel Hasler, bezkonkurencne nejlepsi herecky vykon. Skoda, ze film nema alespon hudebni doprovod. Fric naplno ukazal svuj velky potencial, ktery v budoucnu plne vyuzil.

Úkryt (2011)

Slusne budovana atmosfera, ktera divaka lehce vtahne do deje. Behem sledovani jsem byl v ocekavani, jak film dopadne, bohuzel, otevreny zaver me velmi zklamal a ubiram za nej hvezdicku. Shannon i Chastain ve svych rolich vyborni...

Parade (2011)

I pokud se odprostim od smutnejsiho konce, toto je vice nez komedie. Spise nez spojeni gayu s kriminalniky, me zaujme snaha sjednotit jednotlive narody byvale Jugoslavie, ktere prosly obcanskou valkou. Humor postjugoslavskych republik je alespon pro me jeden z nejlepsich s jakym jsem se kdy setkal, minimalne ve filmu. Proste lehce vulgarni, trefne a bezprostredni. Je velka skoda, ze bezny divak je temer bez sance, seznamit se s evropskym filmem... Takove filmy by mely bezet v hlavnim vysilacim case, misto Posty pro tebe, Modravy ci ruznych doktoru z Horni Lhoty... Od tohoto filmu jsem nic necekal, o to vice jsem prijemne prekvapeny.

Jiroovy vysněné sushi (2011)

Sushi miluji, stejne jako Japonce. Tento americky dokument je ale natolik dobre zpracovany, ze by me zaujal, i kdyby pojednaval o pekarstvi nekde v Poreci. Nepochybuji, ze Jirova restaurace, ovencena tremi Michelinskymi hvezdami ma tuto pochoutku na nejvyssi urovni a ja mohu jen se slzou v oku sledovat film s vedomim, ze toto sushi nikdy neochutnam:-). Presto, ta priprava a servirovani umocneno vybornou hudbou dava tusit, ze se jedna o mimoradny zazitek. Poucna a zajimava je i filosofie, jakou Jiro ve filmu prezentuje. Nejlepsi je, jak rika o tom, ze nektere kousky ryb se kvuli cerstvosti hodi jen v urcitou hodinu a to maji more par kilometru od restaurace... Tento film by povinne meli videt vsichni majitele, provozni a kuchari nasich stravovacich zarizeni, zvlast tech, co se pul sichty hrabou v mrazaku a sahaji po vegete a masoxu...

Kdo to tam zpívá (1980)

Zazitkovy film s krasnou balkanskou hudbou a snad i typickym jugoslavskym humorem. Paradni jizda do Belehradu, pres jistou absurditu je dej velmi plynuly a herecke vykony jsou vice nez dobre. Bavil jsem se cely film.

Moneyball (2011)

Mam rad sportovni filmy natocene podle skutecne udalosti. Sice bych radeji uvital podobny film z hokeje ci fotbalu, protoze pravidla baseballu nechapu a uz se je ani ucit nebudu... Ale zajimave to bezesporu je, precizni rezie a opet vyborny Jonah Hill ve vedlejsi roli, ten se do roli ruznych asistentu narodil. Jinak to neni poprve, co mi Pitt v nekterych zaberech pripomina Redforda.

Čekání na Patrika (1988)

Tento film dnes muze oslovit snad je ty, kteri v te dobe meli plus-minus podobny vek a dat mu nejakou tu hvezdicku z nostalgie. Je to takova predrevolucni kycovita blbost, ktera ale ma par svetlych momentu, par pohlednych holek a jednoho priserneho Pomejeho. Posledni film rezisera Tucka.