Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Na rovinu, musim uznat, ze som ockaval ovela horsi film. Ghost Protocol je velmi svizne natoceny, tie dve hodky aj nieco ubelhi velmi rychlo, ani celu flasu vina som nestihol dopit. Jedine co mi vadilo boli dost prepisknute sceny, ktore nebrali ohlad na fyziku (skok do okna v hotely Burj Khalifa, pady v nadzemnej garazi, atd, atd) Ocenujem vsak vsetky tie hracky pre agentov, ktore nam tvorcovia predviedli. V tomto smere urcite jeden z naj filmov, aky som za posledne obdbobie videl. Dokonca ani scenar mi velmi nevadil, aj ked podobynch zapletok sme tu uz mali viacero. Myslim, ze to zachranil Crusie. Bez neho by to nebolo ani z daleka ono. Taktiez Paula Palton mi tam velmi sadla, bola nadherna a jej postava mi bola velmi sympaticka. Dostali ma taktiez sceny s konceptom i8 od BMW. Poriadne promo. A este nieco co by som filmu vytkol, ja osobne by som nevybral Pegga do ulohy agenta. Mam ho rad ako komika, a nie ako komickeho agenta. Ked uz,, tak mozno v nejakej parodii. Tot vse, som zvedavy kolko rokov vydrzi Crusie bez Mission Impossible. Ak bude nieco dalsie, urcite sa budem tesit :).

Legenda o slavném návratu (2000)

Obvykle zacinam hodnotenim filmu, ale teraz by som ako prve vyzdvihol vykon rezisera. Redforda mam rad aj ako herca, no nemozem si pomoct, reziser je este lepsi :). Film ma podla mna dost dlhu stopaz, ked si zoberieme, ze sa tam toho neriesi az tak vela. Je vsak velmi prijemne sledovat aj dvoj hodinovy herecky koncert Smitha, Damona, Theronovej, ked ostatni zucastneni hraju v tej istej lige. Velmi zaujimavy a trefny vyber hercov. Filmy z prostredia golfu mam celkom rad, aj ked samotnu hru neoblubujem a najviac sa o golfe dozviem z "frajera na zaver" v sportovych novinach. Nastastie, podobne filmy nie su o samotnom sporte ale o hereckych vykonoch a temach z okolia tohto sportu gentlemanov. Neda mi, aby som na zaver nevyzdvihol talent Willa Smitha. PAN HEREC, viac pisat asi nie je nutne...

The Divide (2011)

Film, ktory vo mne zanechal poriadnu stopu. Niecoho podobneho by som sa nechcel dozit, lebo verim tomu, ze presne takto by to skoncilo s tymi poslednymi, ktory by prezili. Film ma len par nedostatkov, ale pri tom su tak vyrazne. Velka skoda. Hovorim hlavne o plynuti casu. Az prakticky pri jednom z poslednych zaberov zistime, ze film sa odohraval v ramci dlhsieho casoveho useku. Urcite by som pocas filmu ocenil aspon strohe info o dobe stravenej v bunkry. Niekedy to bolo dost bez logiky. Neporozumel som vyletu z bunkru. O co slo? Co sa dozvedeli? Kto boli "ti druhi"? Preco vzali dieta? Aj napriek tymto nedostatkom som rozmyslal o 5*, lebo Biehn hral svoju rolu uzasne a film ma prinutil zamysliet sa. Kazdy film po ktorom premyslame o niecom vyssom si zasluzi vyssie hodnotenie. Nemozem vsak prehliadnut spominane nedostatky, takze 4*.

Odsouzeni zemřít (2006)

Videl som poslednych 30 minut filmu a mozem povedat, ze aj to lutujem :) "Zabil" ma hlavne zaver, kde mamicka dokazala takmer bez problemov vyliezt po trupe lodi za pomoci jedneho muza. O com bol teda film vobec netusim, to sa ani raz nepokusili vyliezt hore? Posledna otazka, kde skoncila panicka ktora sa kratko pred koncom vybrala hladat pomoc? Ta plava asi dodnes po otvorenom mori. Pri vsetkej ucte, tych 45% si to fakt nezasluzi.

Moneyball (2011)

Fantasticke. Bal som sa, ze to bude len o baseballe. Ani nie tak kvoli tomu, ze by som tento sport nemal rad, ale hlavne kvoli tomu, ze ho nepoznam, nepoznam pravidla, nepoznam hracov a historia tohto sportu mi je ukradnuta. Film ma vsak uplne ocaril a neviem ci som za posledne roky videl lepsi film so sportovou tematikou. Urcite nie. A prosim vas pekne, ten Brat Pitt co zahral? Prakticky kvoli jemu vykonu som dal 5*. Cital som uz par komentarov k tomuto filmu a som rad, ze jednu vec si na Pittovi vsimlo viacero ludi. Dospel na takeho novodobeho Redforda. Neviem to opisat slovami psychoanalyzy ako poniektori moji "spolukomentatori", ale ten chlap ma proste charizmu. Klobuk dole pred scenaristom, film ma podla mna "dusu", emociu, napatie. Este raz, "Smekam panove".

Drive (2011)

Nemam slov. Mozno by to chcelo trosku popracovat na zavere, inak dokonalost. Gosling by nemusel v celom filme povedat ani slovo aj tak by mi bolo vsetko jasne. Milujem filmy, kde sa zbytocne nerozprava, nestriela, neplace, atd. Na vyjadrenie "zbytocnych" emocii nam postaci uplne genialny soundtrack. Nepamatam si film, ktory by ma takto ohuril svojim soundtrackom a v neposlednom rade aj svojou realnostou - nenasiel som scenu, ktora by bola extremne prepisknuta, azda okrem niektorych vrazd. Prave som po zaverecnych titulkach a fakt okrem toho "slabsieho" zaveru nemam filmu co vytknut. Rezia, kamera, hudba, herci na TOP urovni. Malo to emociu, napatie, a prakticky vsetko, co si pod dobrym filmom predstavujete. Asi prehodnotim moju desiatku TOP filmov. 5* ako bic.

Pomáhat a chránit (2011)

Komedia ktora ma vsetko, dobrych hercov, scenar, este aj soundtrack sadol ako uliaty. Brandan Gleeson to rozbalil na plno a vysledok stoji za to. Clovek, ktory ma rad ostrovny humor, by urcite tento kusok nemal obist. Vadila mi azda jedina vec, a to vyber hercov pre zaporne postavy, pretoze boli akosi bez charizmy. Nieco mi na nich chybalo, inak ako som uviedol vyssie, kvalitna komedia za 4*.

Vyměřený čas (2011)

Pat hviezdickovy namet natoceny na tri hviezdy. A dovolim si tvrdit, ze konkretne v tomto filme nebol ani tak problem za kamerou, ako pred nou. Taktiez vsak aj team za kamerou mohol na urcitych veciach popracovat. Havaria pri uniku z New Greenwich-u bola urobena tak, ako by ju natocili v 70tych rokoch. A Justinov kazdy pohyb mi prisiel ako zaciatok hudobneho klipu. Pacil sa mi v jeho doterajsich rolach (napr. Alpha Dog, Social network), ale v tomto filme by som privital charizmatickejsieho herca a mozno by sme tu mali nove kultove sci-fi. Justinovi som to nezozral. Dalej, podla mna scenaristovi uletela aj skutocnost, ze chlapec z geta, ktory maka na kazdu minutu svojho zivota zrazu vie riadit automobil a strielat zo zbrane v style 007. Tesil som sa na tento film, no mierne som ostal sklamany. Skoda, lebo ako som napisal v prvej vete namet to ma brilantny.

Ocelová pěst (2011)

Tesil som sa na tento film, po pravde cakal som nieco na styl Transformers. Film zalozeny na boji a ryncani zeleza. Dockal som sa, ale len z mensej casti. Film je celkovo natoceny standartnym holywoodskym stylom. Stratena existencia, Hugh Jackman, o pat minut dvanast zisti co je v jeho zivote podstatne. Cudujem sa, ze vobec na to prisiel, lebo polku filmu bol riadne odporny. Evangelina sa ma celkom pacila, ale kebyze si ju nepamatam z Lost, tak o pol roka by som urcite nevedel, kto v tom filme hra hlavnu zensku postavu. Maly junior bol zase nejako prehnane motivovany, asi ho chceli tvorcovia velmi priblizit otcovi, obaja tvrdohlavi tvrdasi. Aj napriek viacerym nedostatkom som film ohodnotil 4* hlavne kvoli tomu, ze ide urcite o jednu z najlepsich mainstreamoviek minuleho roku. Ucel splnil: pri filme som si oddychol, zabavil sa na subojoch, taktiez som sa rad pozrel na Evangelinu v inom prostredi ako je ostrov niekde v tichomori. Tak, tak.