Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Pořadové číslo 2 se ve světě bondovek stalo jedním z těch nejvydařenějších. Ernst Blofeld opět na scéně, krásná ruská špionka Taťána a opět úžasný Sean Connery. K tomu navíc Rosa Klebová, která je podle mě jednou z nejlépe ztvárněných sokyň agenta 007 v celé historii :) 80%

Lovci hlav (2011)

Totální masakr!!! Mistrovský kousek severských tvůrců, kteří vás vezmou na originální procházku životem jednoho průměrného zamindrákovaného lovce hlav, který se díky životě na vysoké noze živí jako občasný zloděj umění. Pak stačí jedno nešťastné setkání, zjištění a rozhodnutí a už se řítíte na traktoru s napíchlým psem, od hlavy až k patě od s*aček tmou do neznáma, abyste po šílených honičkách a přestřelkách jak od Tarantina skončili zase doma v klidu v obýváku s vaší milující ženou. Žánrová nálož, která opravdu provětrala trochu zatuchlé vody euro-americké produkce :) 95%

V údolí Elah (2007)

Zajímavý krimi příběh postavený překvapivě na dialozích než na akci, což v americké produkci nebývá zvykem. Vysloužilý voják Tommy Lee Jones přichází o svého druhého syna, tentokrát ovšem za více než podivných událostí. Chladný, zatvrzený voják, který se některých vojenských návyků už do smrti nezbaví se za pomoci Charlize Theron vydává po stopách vraha, který jeho syna rozřezal na kusy a pokusil se spálit. Během vyšetřování ale pomocí obnovených dat ze synova telefonu zjišťuje, že rozhodnutí bojovat za svou vlast v Iráku nebylo tak správné, jak se ostatním na první pohled zdá. Srovnání válečné reality Vietnamu a Iráku v hlavě jednoho tvrdého vojáka, které je obrazem dnešních USA. Morální drama přinášející nezvyklý a bolestivý pohled do duše americké armády, kterému ale chybí trochu svižnější spád. Vše stojí na dialozích, které místy působí až moc dokonale a hlavně patetický závěr působí dojmem, že už scénárista nevěděl kudy kam. 60%

Lásky jedné plavovlásky (1965)

Řeklo by se snímek bez příběhu, ale Forman zde opět předvedl svůj velký cit pro filmové vyjádření velmi osobních a intimních životních situací. Dospívající dívka, která touží a sní o velké lásce a o tom, že potká toho pravého a nechce nechat věci náhodě :). Neuvěřitelně silná scéna (mistrovství trapnosti) v hospodě s chtivými důstojníky, kteří se nakonec ukážou, že těmi pravými nebudou a pak také skvěe natočená nečekaná návštěva u Mildových rodičů :) "No ty jsi taky jako kytara, akorát jako ta od Picasa" :D 80%

Kontakt (1997)

Nějak pořádně nevím, co si o tomto filmu myslet, ale jelikož jsem místy propadala hysterickému smíchu nad opravdu ubohými dialogy, rádoby překvapivými poentami, které byly jasné jak facka a naprosto neoriginálnímu ztvárnění cestování časoprostorem, zvolila jsem nakonec alespoň 1 hvězdičku. A to za výkon Jodie Foster, která asi jako jediná je tady opravdu dobrá. Matthew McConaughey a jeho postava jsou úplně mimo, s blížícím se koncem filmu přiomíná místy spíše nějakého devianta, než cokoliv jiného, pár silných emočních scén ala Armagedon a snaha vypoentovat paralelu víry v boha s prožitkem a vírou zarputilé vědátorky. A po neuvěřitelně zdlouhavých a vleklých 152 minutách happy end. Tohle sci-fi mi přišlo opravdu slabé. 20%

Amadeus (1984)

Jeden z vrcholných výtvorů velkého filmařského mistra. Výprava a hudba naprosto úchvatná, herecké výkony excelentní. Formanovi se podařilo zachytit známý příběh s velkým pochopením a až intimním pohledem do duše neuvěřitelného génia...a práce Theodora Pištěka na kostýmech mě pokaždé naprosto dostane - dokážete si představit, jaké by to asi bylo mít na hlavě paruku 3x větší než vlastní hlavu? ;). Emocionální koncert, který vás prostě strhne. 100%

Batman (1989)

Burton a Batman prostě patří k sobě. Naprosto fantastická výprava a kostýmy, hvězdné obsazení, pořádně bláznivý padouch a pořádně temný Gotham :) Jelikož Batman byl vždy můj nejoblíbenější komiksový hrdina, nemohu hodnotit méně než 80, na druhou stranu nutno dodat, že Nolanovo zpracování Burtona strčilo do kapsy a přivedlo do extáze ;) 80%

Dr. No (1962)

Bondovka s pořadovým číslem 1, začátek neuvěřitelného fenoménu, charismatického agenta s povolením zabíjet, zálibou v krásných ženách a rychlých stylových autech. Příběh odehrávající se ve slunném karibiku, spousta technických "vychytávek" a neodolatelný Sean Connery. Za zmínku určitě stojí, že Ursula Andress, respektive její postava lovkyně mušlí se objevila i v novější bondovce (Dnes neumírej) a scénu vycházející krásky z moře si zahrála Halle Bery. 80%

The Art of Flight (2011)

Kdo jednou propadne kouzlu tohoto sportu, už se ho nezbaví. Snowboarding je prostě fenomén a pánové jako je Travis Rice jsou jeho nedostižitelní vládci. To opravdu nejsou normální lidé, ale blázni a neskuteční frajeři :) Film je plný nádherných záběrů, slow motion kamery i bláznivých kratochvílí riderů čekajících na počasí. Mít tu odvahu a zkušenosti, chtěla bych to taky zajet. Všechno! :D Plný počet nedávám, protože se tady přece jenom trochu nabízí srovnání s Extrémními svahy a ty byly po filmařské stránce určitě o kousek lepší. 80% "Je to podivné, co se s námi děje. Naše životy jsou digitalizovány. Naši přátelé jsou virtuální. A všechno, co jste kdy chtěli vědět, je na dosah jednoho klinkutí. Zažít svět jen díky informacím z druhé ruky nestačí. Jestli chceme skutečný prožitek, tak pro to musíme něco udělat."

Černobílý svět (2011)

skvělý film!! Amerika 50. let, rasová segregace a pár odvážných žen, které si už tenkrát dokázaly uvědomit svou cenu. V kontextu současné doby, kdy je v čele USA Barack Obama, je to až neuvěřitelné...