Psycho II (1983)

Mé hodnocení celé řady "Psycha" a můj názor na ni jsou ZDE. (Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".)

Psycho (1960)

Bloch & Hitchcock.¬         Poznámka: Toto opoznámkování i mé (zprůměrované) hodnocení je za celou řadu "Psycha". Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".¬                 R. Bloch byl spisovatel výtečných hororových povídek a jeho setkání se schopným a nadaným režisérem A. Hitchcockem dopadlo skvěle: vzniklo "Psycho", černobílý snímek nepotřebující ke zvýšení působivosti více barev. Přes to, mám-li hodnotiti objektivně, je "Psycho" pouze malým klenotem, jehož zpracování je výtečné, leč jeho duše, přesah snímku, už tak výtečnou není. Bezmezný obdiv tedy není na místě, zvláště je-li spojený s huronstvím dotyčného místo s oblibou malých klenotů.¬                 Pokračování Hitchcockova "Psycha" chopili se jiní a jejich snímky vyvedené v barvách jsou méně brilantní; dvojice Bloch & Hitchcock se v pokračováních neopakovala. Toto původní Hitchcockovo "Psycho" hodnotím za 4 *.

Taboo VIII (1990)

Mé hodnocení celé řady "Taboo" a můj názor na ni jsou ZDE. (Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".)

Taboo VII: The Wild and the Innocent (1989)

Taboo VI: The Obsession (1988)

Taboo IV: The Younger Generation (1985)

Taboo III (1984)

Taboo II (1982)

Záhada Blair Witch (1999) odpad!

Rozluštěná záhada.¬         Poznámka: Toto opoznámkování i mé (zprůměrované) hodnocení je za celou řadu "Záhady Blair witch". Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".¬                 Z pohledu nápadu a některých okamžiků lze "Záhadu" jistě hodnotiti dosti vysoko; jde ovšem o hodnocení diváků, kteří nejsou s to posouditi kvalitu uměleckého díla všestranně; ti nejschopnější z nich (na příklad: Eodeon, JitkaCardova) podobají se židovským čmuchalům nebo lanařům sportovních klubů a jejich případné názory jsou zajímavě chutnajícími zákusky ke kávě. (Ačkoli, D. Kahnweiler, židovský německý obchodník s obrazy, objevitel umělců-kubistů, by pravděpodobně minul "Záhadu" bez známky zájmu. Jako Žid zajímal se sice v prvé řadě o zisk, ale v jeho případě o zisk nerozlučně spojený s Uměním. Je tedy možné, že jsem naše soudobé čmuchaly a lanaře poněkud přechválil.)¬                 Pro ty kterým to ještě nedošlo: "Záhada" rozhodně nemá co dělat s Uměním, leda tak s uměním udržeti kameru v ruce. Navíc, přínos snímku je mizivý, neviditelný. Proto je soudnému hodnocení pohybovati se mezi odpadem a dvojkou v uzavřeném intervalu. Na pokračování "Záhady" v dalších dílech řady je škoda dalšího slova. Tento první díl "Záhady" hodnotím za "odpad!". Případné opoznámkování: uživ. gudaulin.

Vrána (1994)

+ Pro děti do 13 let +¬         Poznámka: Toto opoznámkování i mé (zprůměrované) hodnocení je za všechny díly "Vrány". Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".¬                 Vysoce formalistní původní "Vrána" původem německého úspěšného scénáristy D. Schowa a režiséra A. Proyase je asi to nejlepší, co lze shlédnouti z celé řady "Vrány". Prázdné, vizuálně velmi dobře vypracované dílo si našlo své stádo obdivovatelů, ke kterému já rozhodně nepřináležím. Míním, že obdiv k samoúčelnému vizuálu je vyhrazen pro kluky a holky do 13 roků a mně už tolik rozhodně bylo.¬                 Na tvorbě následníků zmíněné původní "Vrány" už se ani Schow, ani Proyas nepodíleli a tak přednostmi "jedničky" další pokračování netrpí; zůstaly pouze vady. Tento první díl hodnotím 2 **. Podnětné opoznámkování: uživ. dopitak.