• Krátkometrážní

Tron (1982)

O Tronovi jsem se dověděl až tehdy, když jsem zjistil, že se chystá dvojka, která mě uchvátila trailerem a pěknými efekty (které ale nepovažuji za vše). Nejdříve jsem si ale pustil původní film a byla jsem nadšen - děj je sice poměrně jednoduchý, ale originální, zábavný a chytlavý - nenudil jsem se ani chvíli a nadšeně fandil Flynnovi a spol. Zatímco dnes už je počítačová animace úplně někde jinde a mnohdy už ani nejsme schopni poznat co je skutečné a co vytvořil počítač, tak u Trona je grafika ještě jednoduchá, nerealistická a z dnešního pohledu už zastaralá (v té době byla samozřejmě přelomová a ani nechci myslet na to, kolik jim to muselo dát práce), jenže má svoje kouzlo a svým způsobem je nestárnoucí a originální. Pokračování je pak spíš už jen podívaná s pěknými triky, kterou tento původní Tron s přehledem převálcuje, i když je o 28 let starší.

Kurz negativního myšlení (2006)

Wow. Tenhle film mi byl doporučen a poměrně vychvalován, což ve mě vzbudilo celkem vysoká očekávání. Někdy je to spíše na škodu, protože pak se snadno může stát, že film není špatný, ale ta očekávání zkrátka nenaplní - jenže to naštěstí není tento případ. Geirr mi přišel od začátku jako sympaťák, sám totiž nejsem příznivce pozitivního myšlení za každou cenu a v jeho situaci se snad ani nelze divit, že nehýří optimismem (a kdo by to bez jakékoli přetvářky dokázal, má můj obdiv). A tak zde můžeme vidět, jak se zde ten vykonstruovaný optimismus hroutí při prvním náznaku potíží a jak jeden "negativista" promění kurz pozitivního myšlení v kurz myšlení negativního. Námět mi přijde originální, děj a jeho vývoj je zajímavý a má takový spád, že film uběhne opravdu rychle, což je sice způsobeno i tím, že má jen 79 minut, ale nezaznamenal jsem v něm žádná hluchá místa a ani chvíli jsem se nenudil. Sedl mi i skvelý černý humor a dostala mě scéna s ruskou ruletou .) Zasloužených 5*

District 9 (2009)

Sice jsem slyšel, že je to dobrý film, ale pořád jsem jeho shlédnutí nějak odkládal, nebo na něj při rozhodování na co se podívat zapomněl. A teď, když jsem konečně dokopal k tomu se na něj kouknout, musím dát těm, co tento film chválí za pravdu - je to fakt dobrý! Jediné, co bych uvítal by bylo lepší prokreslení toho, proč se tu mimozemšťané ocitli a proč to dospělo do takového stadia - přecijen, kdyby se tu jen tak z ničeho nic objevilo UFO, čekal bych (pokud by to bylo aspoň trochu možné), že se lidé pokusí s mimozemšťany lépe poznat a rozumně se s nimi domluvit (no, možná mám od lidské rasy příliš vysoká očekávání ...) Každopádně - máme tu víceméně utlačované "kreveťáky", hlavní postavu, která k nim sice nemá úplně vřelý vztah, ale shodou okolností je s nimi donucen spolupracovat, ovšem každý si tu hájí především svoje zájmy, díky čemuž postavy nejsou "černobílé". Příběh poměrně rychle nabírá spád a je čím dál tím akčnější a napínavější. Dokumentární stylizace je rovněž výborná, díky ní jsem téměř měl pocit, že se dívám na něco, co se opravdu stalo. Takže pro mě je tenhle film velmi příjemným překvapením a rád dám plné hodnocení.

Pod kápí (2009)

Příjemný doplněk k filmu Watchmen. Lidem neznalým komiksu odhalí trochu více z tohoto geniálního díla (ač také ne vše, pokud vás Watchmen zaujali, tak jednoznačně doporučuji přečíst komiks) a týká se především Minutemanů. Těm, co komiks znají nic moc nového nepřinese, což ovšem neznamená, že by to byla ztráta času. Moc dobře se na to kouká a provedení ve stylu fiktivního dokumentu tomu padne jako ulité. A Carla Gugino je jako Silk Spectre vážně sexy ^_-

Pokoj 1408 (2007)

Vzhledem k tomu, že nejsem na horory typu "parta mladých lidí jede kamsi na konec světa, rozbije se jim auto a pak je začne někdo/něco masakrovat" mě tenhle mile překvapil. Nejdříve se jen seznamujeme s hlavní postavou a i ten obávaný pokoj 1408 nevypadá vůbec nebezpečně - ale jen z počátku. Atmosféra tak začíná pozvolna houstnout a když si to uvědomí i Mike, je už samozřejmě pozdě. Poté se roztáčí kolotoč různých triků (z nichže některé považuji za trochu slabší, jiné zas za velice zajímavé a povedené), lekaček a marné snahy proti tomu bojovat. To, že se pak po většinu filmu nacházíme v jednom pokoji s jednou postavou vůbec nevadí. Možná to mohlo být o něco kratší, ale film mě nenudil a kdyby se mě někdo zeptal na dobrý horor, klidně mu tenhle doporučím.

Mučedníci (2008)

Dle obalu (kde jsou zobrazeny dvě krásné hlavní hrdinky) a popisu jsem spíš čekal film převážně o pomstě a se spoustou násilí, zabíjení, krve, vnitřností a podobně, ale mýlil jsem se - pokud byste se těšili na nějakou takovou "řežbu", nejspíš byste byli zklamáni. Násilí tu samozřejmě je, ale na omdlení to skutečně není a opravdu nechutných scén je tu pár. To ovšem neznamená, že se na to nějak hezky kouká, ani zdaleka to není typ filmu u kterého si můžete říct "jo, to se mi hrozně líbilo, jdu se na to kouknout znova". V první půlce filmu vůbec netušíme jakým směrem se to celé zvrtne, skvěle je tu vykreslen ne zrovna dobrý psychický stav jedné z hlavních postav (čemuž se ani nelze divit) a druhá polovina zas skvěle zobrazuje celkovou hrůzu a beznadějnost situace. Při sledování tohohle filmu jsem vlastně pořád měl dost znepokojující pocit, kterému ještě napomáhal fakt, že ani nevíme, proč se to všechno děje, protože na vysvětlení si musíme počkat až na konec. Pointa je nejspíše kapitolou sama pro sebe - někomu přijde stupidní, mě přišla zajímavá. Bohužel ani tady se nevyhneme trochu nelogickému chování postav, ale není to natolik do očí bijící jako třeba v Human Centipede. Co k tomu říct? Není to pěkný ani líbivý film, nevím, jestli budu mít někdy chuť se na to dívat znova (spíš ne) ... ale rozhodně je zajímavý, skvěle natočený a vyvolává celou řadu pocitů, které vám na dobré náladě nepřidají. A to se musí ocenit.

Sucker Punch (2011)

Tak jsem se zas po dlouhé době vydal do kina. Tam na mě ještě před filmem baflo, že to nemám zapomenout ohodnotit na ČSFD. Tak fajn. Na tenhle film jsem měl zálusk už dlouho dopředu, protože mě uchvátil trailer a ještě to režíroval Snyder, který má na svědomí geniální Watchmen, což se nedalo jen tak opomenout. Celkem pečlivě jsem sledoval recenze a komentáře, které se často názorově dost lišily, ale nějak jsem nabyl dojmu že já budu patřit mezi ty, kterým se tohle dílko bude líbit - a nemýlil jsem se. Zkusím to vzít nějak popořadě - úvodní scéna připomíná spíš hudební videoklip a je prostě dokonalá (podobně jako třeba u již zmíněných Watchmen, hned nám připomene, že za tím stojí ten samý člověk). Stejně dokonalé jsou i akční scény - všelijaké zpomalovačky, detailní záběry a ignorace fyzikálních zákonů (jenže my se nacházíme ve fantazii hlavní hrdinky, takže na ně můžeme vesele zapomenout a užít si tu podívanou). Původně jsem čekal, že bude Baby Doll jen tak fantazírovat a její představy nějakým způsobem zasáhnou do reality, ale je to tu trochu jinak (následuje lehký spoiler, který nevyzrazuje přímo děj, ale vysvětluje tuhle zákonitost, takže případně tenhle kus vynechte): do toho fantazijního světa se dostane při tanci (ze kterého jsou všichni unešení, ale my jej bohužel neuvidíme) a zatímco ten její tanec odláká pozornost, ostatní holky realizují část plánu - vždy musí získat nějakou věc, kterou chtějí použít k úniku. Tu věc zároveň musí získat i Baby Doll ve své fantazii, přičemž je možné, že fantazie může ovlivnit realitu a naopak. (KONEC LEHČÍHO SPOILERU) Co mě později ve filmu zaskočilo, bylo celkem depresivní ladění (které občas trochu špatně nesu, ale není to výtka, někdo to naopak může i ocenit) a vlastně i celkem nečekaný konec. Jako menší mínus vidím to, že o ostatních děvčatech nevíme témeř nic, ani to, jak se do ústavu dostaly. Celkově na tomhle filmu oceňuji hlavně originalitu a stylistickou dokonalost a rozhodně nesouhlasím s tím, že by Snyder neměl psát vlastní scénáře - kdyby chystal nějaký další, rozhodně budu zvědavý. Hodnotím jako silné 4* a už teď vím, že to chci vidět minimálně ještě jednou. Edit: po druhém shlédnutí zdvihám na 5*

Orphan (2009)

Vzhledem k tomu, že jsem dobrých hororů moc neviděl, mě tenhle mile překvapil. Ze začátku bych neřekl, jak se to může celé tak zvrtnout - nejdříve mi Esther byla dokonce hodně sympatická (protože byla chytrá, stála si za svým a nenechala si líbit buzeraci od spolužačky), jenže pak začne zacházet ještě dál a dál a stane se z ní monstrum s andělským obličejíkem. Zajímavá je i ta atmosféra bezmoci, když její adoptivní matka začne tušit, že něco není v pořádku a její manžel ji jako bývalou alkoholičku naprosto ignoruje. Pointa je celkem překvapivá, závěr pak už moc ne, ale celkově povedený film. A Isabelle Fuhrman (Esther) tuhle roli zvládla naprosto dokonale a přesvědčivě, což je na její věk obdivuhodné.

Lidská stonožka (2009)

Jedno se tomuhle filmu upřít nedá - zaujme svým zvráceným nápadem. Zvědavost mi nedala a tak jsem si řekl, že to zkusím i přesto, že mi bylo jasné, že tohle nebude zrovna pěkný film ... Po shlédnutí traileru je celkem jasné, co diváka čeká a tak jsem měl při sledování pocit znepokojení už od začátku. Hlavním hrdinkám se porouchá auto a ... hned se dostáváme k hlavnímu problému filmu a tím je stupidita hlavních postav. Tím se znepokojující pocit pozvolna mění na myšlenky typu "Bože! To jsou ale blbky!" a cca celou první půlku filmu můžeme sledovat jejich nepříliš chytré počínání (později se týká už jen jedné z nich). Možná je tenhle film jakousi variací na přísloví "za blbost se platí". V druhé půlce filmu se "konečně" dočkáme toho, co nás tomhle filmu zaujalo a znechutilo zároveň a doktor Heiter se ukazuje v celé své zvrhlé "kráse" (ty uvozovky tam jsou důležité, protože v některých filmech se vyskytují postavy, které jsou sice zvrhlé, ale je na nich něco sympatického - tenhle případ to ale rozhodně není), přičemž to ke konci pro změnu zase zabíjí přiblblé chování některých postav. Konec je ale poměrně působivý, protože takový konec bych nepřál opravdu nikomu ... Takže ... jak to zhodnotit? Film celkem ubíhá, máme tu záporáka (který je dostatečně děsivý a přesvědčivý a do své role skvěle sedí i vzhledově (nic proti jeho představiteli, ale být v té samé situaci jako hlavní hrdinky, tak si nejspíš rozmyslím lézt k němu do baráku)), máme tu oběti, které se chovají stupidně a kdyby byly chytřejší, tak by možná nedopadly tak, jak dopadly (což je tedy celkem častý neduh většiny hororů) ... zkrátka takový průměrný horor, který krom toho ústředního nápadu nepřináší nic nového. Spíš jen šokuje, znechucuje a nic víc, kdyby měl propracovanější scénář, možná bych šel s hodnocením výše. Pokud na filmy tohoto ražení nemáte žaludek, nebo kromě toho originálního a řádně nechutného nápadu čekáte ještě něco navíc, tak tohle vynechte.

Underworld (2003)

Náhodou to vůbec není špatný film. Máme tu upíry a vlkodlaky válčící proti sobě, celkem klasika. Jejich spor je nám na začátku vysvětlen poněkud černobíle (protože ani hlavní hrdinka nezná celou pravdu) a o to víc pak potěší konec, který není úplně předvídatelný a ukazuje některé postavy v úplně jiném světle. Stylizace filmu do tmavších barev (děj se odehrává pouze v noci) také není škodu. Nechybí akce, trocha té romantiky (které je tam opravdu jen v náznacích, žádná kýčovitá lovestory se díkybohu nekoná) a Kate Beckinsale je tu nehorázně sexy ... většina se mnou nebude souhlasit, ale pro mě tenhle film má svoje kouzlo ...