• Krátkometrážní

Star Trek VI: Neobjevená země (1991)

Klingonské říši jejich vlastní vinou zbývá posledních 50 let, Spock se hrne do uzavírání míru, Kirk už o poznání méně, neb na Klingony nemá zrovna nejlepší vzpomínky a aby toho náhodou nebylo málo, celá záležitost se pořádně zkomplikuje útokem na Klingonskou loď, který údajně provedla Enterprise. K zodpovědnosti je pak pohnán Kirk společně s McCoyem a je na zbytku posádky, aby pomohli uvězněným přátelům a odhalili skutečnou podstatu věci. Film se tak nese spíše v detektivním duchu a ubylo akce, ale ono to vůbec není na škodu - pořád to je poutavé, napínavé, místy zábavné, McCoy vtipkuje i u soudu (což sice Klingony pobavilo, ale bohužel neobměkčilo) a celá posádka prostě válí a ani s pokročilejším věkem neztrácí nic ze svého kouzla (kam se na ni hrabe ta z nového filmu). Konec je až dojemný (a přitom ne zbytečně kýčovitý), zvláště díky Spockově epické hlášce ... pro mě tedy krásné a důstojné rozloučení s posádkou, kterou jsem si zamiloval a která mi z paměti jen tak nezmizí ... (ovšem, úplné loučení to pro mě ještě není - tak to dopadá, když je někdo slepej a místo ST IV si omylem pustí VI ...) Mimochodem, hrozně by mě zajímalo, jak chutná to krásně modré romulanské pivo :)

Star Trek III: Pátrání po Spockovi (1984)

Jeden by podle zdejších komentářů mohl čekat, že to bude celkem nuda, ale není. Ano, celý film se motá kolem snahy o vzkříšení Spocka, ale je to pojaté natolik poutavě, že s tím nemám problém a rozhodně netrpím dojmem, že jde jinak o relativně zbytečný film, jehož jediným přínosem je oživení oblíbené postavy. Možná se někomu tento přínos může zdát diskutabilní, ale mě vůbec - kouzlo seriálu (i filmů) vidím z velké části v postavách (já tu hlavní trojku prostě zbožňuji!) a bez Spocka by to prostě nešlo. Logickým krokem by tedy bylo buď další filmy s touto posádkou netočit, nebo nám Spocka vrátit. Naštěstí došlo na druhou možnost, řežie se ujal sám Spock ... ehm, tedy Nimoy a výsledek mě mile překvapil. Spockův návrat je zde předveden poměrně nenásilně a uvěřitelně a svou atmosférou skvěle zapadá do Star Trekovského vesmíru (nakonec, i v seriálu jsme si už kolikrát mohli myslet, že Spock/Kirk/McCoy umřel a nakonec tomu tak nebylo ...). A konec byl úžasný. Za mě tedy spokojenost a opět 5* (po těhlech výborných starých ST filmech mi ten z roku 2009 připadá jako čím dál tím větší fail, to hodnocení tady skutečně nechápu ...)

Star Trek II: Khanův hněv (1982)

Druhý ST film se svou atmosférou opět blíží k atmosféře seriálu (dokonce na něj navazuje - konkrétně na epizodu Space Seed) a ve srovnání s prvním filmem je akčnější a asi i chytlavější. Ani chvíli nenudí, nabízí výborně zpracovaný příběh o pomstě, staří známí jsou stále stejně skvělí a navíc se tu objevuje nová zajímavá a mě sympatická postava (Saavik). Triky mi přijdou zase o něco lepší a ve srovnání se seriálem přímo úžasné (čímž seriál samozřejmě nehaním, jen mě fascinuje ten pokrok). Ovšem, pokud nejste Vulkánci plně ovládající své emoce, doporučuji si k filmu vzít zásobu kapesníků, na konci se vám dost možná budou hodit. Nejspíš to tu už každý ví, ale kdyby náhodou, tak nebudu schválně spoilerovat. Zároveň upozorňuji, že spoilerem je už samotný popis k třetímu Star Treku a že jsem se tak onu událost omylem dověděl dopředu - a jsem za to rád, protože nevědět, co bude dál, tak budu po tomhle filmu na zhroucení i přesto, že je opravdu výborný. Jen si budu muset co nejdříve pustit třetí film ... a vyjadřuju lítost nad těmi, co ST II viděli v době svého vzniku, protože čekání na ST III muselo být opravdu neúnosné.

Star Trek: Film (1979)

Nejdříve jsem z tohohle filmu měl trochu smíšené pocity, protože jde jinou cestou než původní seriál, který je víc odlehčený a občas i trochu komediální - a od filmu jsem čekal něco podobného. Tady je ovšem atmosféra mnohem ponuřejší a od událostí v seriálu už také uplynul nějaký čas... Ovšem Kirk si naštěstí vynutí jak kapitánský post na Enterprise, tak přítomnost "Kostry" McCoye a také tu samozřejmě máme možnost vidět spoustu dalších starých známých... Přesto, jak už jsem říkal, není to seriál a ačkoli jsem tím byl ze začátku zaskočen, tak jsem si v průběhu filmu zvykl a nakonec mě právě ta ponuřejší a neustále hutnější atmosféra (kterou sem tam můj oblíbený doktor McCoy odlehčil nějakou hláškou) naprosto pohltila. Moc se mi líbil i konec a to i přesto, že odpověď na otázku, která tam vyvstane je celkem jasná. Takže, ačkoli jsem to zpočátku viděl tak maximálně na 4*, nakonec dávám 5*, protože to, co mi na filmu nejdříve snad i trochu vadilo (zkrátka jsem čekal něco jiného - až na to někdy v budoucnu kouknu znova, budu alespoň vědět do čeho jdu a tudíž to budu zase vnímat trochu jinak) se nakonec stalo velkým kladem a myslím, že tento film je důkazem, že se ST dá pojmout i jiným způsobem a přitom kvalitně.

Star Trek (2009)

Ach jo… mé nízké hodnocení nevychází z toho, že by byl film nekoukatelný nebo nudný, ale z toho, že si hraje na něco, co ani v nejmenším není – a to na Star Trek. Vážně – kdyby se změnily jména a vzhled postav a neměli bychom tu slova jako Hvězdná flotila, Enterprise či warp, tak v tom Star Trek nejspíš ani nepoznám – celé to postrádá takovou tu startrekovskou atmosféru a z charakterů postav nám také mnoho nezbylo. Přitom se tomuhle filmu nedá upřít jistá chytlavost – kdyby se mi Abrams nesnažil namluvit že tohle má být oživení mého milovaného seriálu (ano, kdyby jste to nepoznali, tak jsem opravdu hodně zarytý fanoušek původní série) nebo bych ST vůbec neznal, tak by se mi film líbil a bylo by to za 4* (což je nejspíš důvod proč to má tak vysoké hodnocení – většina lidí originál neviděla a tudíž ani nevidí všechny ty nelogičnosti a věci, které se nikdy neměly stát), ale takhle… A i tak bych měl výhrady – film je často poněkud klišoidní, hned na začátku se snaží hrát na city a děj se často posune dopředu jen díky tomu, že zasáhne jen těžko uvěřitelná náhoda … ale budiž, to by se ještě možná dalo odpustit, co se ale odpustit nedá, je praktické zničení charakterů a to, že než by tvůrci respektovali události seriálu a filmů, tak si radši vytvoří vlastní alternativní realitu … asi jako kdyby původní seriál nikdy neviděli, slyšeli o něm jen z vyprávění, pak se ním lehce inspirovali a zbytek si dodělali podle sebe, což nepovažuji za přístup, jaký by si Star Trek zasloužil. Nakonec jsem byla aspoň rád za přítomnost Leonarda Nimoye (ač tedy netuším co ho vedlo k tomu aby v tom hrál, za takový scénář by bylo logické je poslat někam), protože díky němu jsem alespoň překonal chuť ten film vypnout a jít si pustit opravdový Star Trek. Kupodivu tu dokážu najít i pár kladů – film má vcelku spád a nenudí (jak jsem říkal … kdybych neznal originál, asi by se mi líbil), líbila se mi hudba a ta scéna ze Spockova dětství (mimoto, ten malý Spock byl hrozně roztomilý), která ovšem relativně není ničím novým, neb se velmi podobá jedné scéně z Animated Series. Docela mě pobavila i ta scéna s těmi injekcemi a McCoy také celkem ušel (asi nevěděli čím ho zkazit, tak ho nechali být). Ovšem ten zbytek… (a teď už se vážně neudržím a budu spoilovat, takže pokud jste to neviděli, dál nečtěte)… Kirk je chvílemi vyloženě otravný a místy působí přespříliš „namachrovaně“, Spock činí nelogická rozhodnutí jako vyhození Kirka z lodi na nehostinnou planetu (jasně, já bych s chutí udělal to samé, jenže já nejsem Vulkánec a nezakládám si na ovládání svých emocí) kde pak úplnou náhodou narazí na původního Spocka, který ho dostane zpět na loď jen proto, aby Kirk toho druhého Spocka rozčílil natolik aby mu nechal velení (!) Třešničkou na dortu je pak románek s Uhurou (!!!) (menší pokus o flirt se sice dá identifikovat i v původním seriálu, jenže jejich „vztah“ skončil dřív, než vůbec mohl začít). Nemluvě o tom, že Uhura tady vůbec není tou sympatickou a milou osobou jak jí známe… k tomu snad žádného fanouška nemůže potěšit zničení Vulkánu a smrt Amandy, takže když pak někde čtu články jako „podařilo se bravurně oživit mrtvou sérii“ a podobně, je to vážně k pláči, protože Abramsovi se nejenže nepodařilo ST nastartovat, jemu se podařilo ho rovnou zabít. Opravdu se děsím toho, s čím přijde v pokračování… Btw.: jak by na tenhle film asi reagoval původní kapitán Kirk? http://www.youtube.com/watch?v=hDeFu7qalkk&feature=related .)

Star Trek (1966) (seriál)

Fascinující. O Star Treku jsem několik let věděl prakticky jen to, že existuje a že je to poměrně známý seriál. Když jsem se pak rozhodl, že bych ho mohl začít sledovat, psal se rok 2011 a já se rozhodl začít hezky od začátku i přesto, že tu většina lidí tvrdí jak je to šíleně zastaralé a směšné. Jenže moje dojmy byly poněkud jiné – jednotlivé díly mi přišly vždy zajímavé, často směrující k různým, až filozofickým otázkám, které vedly k zamyšlení a i ta zastaralost pro mě měla takové zvláštní kouzlo „minulé budoucnosti“. Místy to bylo trochu naivní, ale roztomilé a předně napínavé, zábavné a hlavně natolik chytlavé, že se z toho brzy vyklubala naprostá závislost (a pak mi tvrďte, že se to může líbit jen zarytým Trekkies). Tehdejší triky sice v dnešní době působí opravdu prehistoricky, ale to je vzhledem k roku výroby pochopitelné. Nemluvě o tom, že jich tam zas tolik není a seriál na nich nestaví – místo toho staví na příběhu a na výborných charakterech. Hlavní trojice Kirk – Spock – McCoy je jednoduše dokonalá, jejich povahy se skvěle doplňují a některé jejich hlášky vážně stojí za to ^^ Nemůžu opomenout ani sympatické vedlejší postavy – Scotty, Uhura, Chekov a Sulu, kterým se bohužel dostává už poněkud méně prostoru. Výraznější negativa se mi hledají vážně těžko, protože největším záporem je to, že má tak skvělý seriál jen tři série. Zdejší nízké hodnocení naprosto nechápu a snad radši ani chápat nechci ;-)

Aristokočky (1970)

Pěkná a líbivá pohádka o kočkách a lidské chamtivosti se skvělou animací a perfektními postavami. Můj dojem asi dost ovlivňuje fakt, že miluju kočky, ale koukl jsem na to sám a zanedlouho i s malou neteří a vždy se skvěle bavil ^^

Star Trek - Kam se dosud člověk nevydal (1966) (epizoda)

"Klec" se mi sice líbila o trochu více, ale tohle také nebylo vůbec špatné. Jestli to takhle půjde dál, tak mám nejspíše novou závislost :) // Druhé shlédnutí: tak závislost opravdu vznikla a podruhé se mi tenhle díl líbil ještě o něco více - jedinou vadou je, že v něm ještě nevystupuje můj oblíbený doktor McCoy, ale i tak těch 5* dám.

Star Trek: Klec (1965) (TV film)

No, je to spíš mezi 4* a 5*, ale já to na těch 5* rád zaokrouhlím. Zatím se nemůžu prohlásit za fanouška, ale můžu říct, že tenhle seriál má velký potencionál mě bavit (už jsem sice pár dílů viděl, ale kdysi dávno, takže ani mučením by jste ze mě nedostali, o čem to tak mohlo být a jestli se mi to líbilo - protože to už netuším ani já). Pilot je zajímavý, poměrně originální a na další díly se kouknu velice rád :) Jen si říkám, že po tomhle dílu nemuseli měnit téměř komplet celou posádku - zejména kapitán Pike a "bezejmená důstojnice" nebyli vůbec špatní. Jen ještě dodám - jak jsem tu tak pročítal komentáře k tomuto a celé TOSce, tak vím, že se tu s oblibou poukazuje na zastaralost a směšnost triků, což mi přijde vzhledem k tomu, že to je z roku 1966 trochu nefér. Jestli se to v té době dalo natočit lépe neposoudím, ale je mi to celkem jedno, protože u něčeho tak starého nepočítám s tím, že mě to po trikové stránce nějak ohromí. Je pravda, že to občas z dnešního pohledu působí docela vtipně, ale beru to tak, jak to je, protože k filmovému či seriálovému zážitku nepotřebuji pouze pěkné efekty a minimálně tenhle díl má i tak co nabídnout.

Samotáři (2000)

Vtipný, či spíše tragikomický příběh několika lidí, jejichž osudy se navzájem prolínají mě mile překvapil, od českých filmů toho většinou příliš nečekám a svoje 4* rozhodně nemusím podmiňovat větou "na české poměry ..." Nejvíce asi zaujme Macháčkův Jakub, kterému už kouření marihuany leze mírně na mozek a je autorem několika nezapomenutelných hlášek. - "... ale určitě je tahle země pěkně zkurvená." - "No tak to každopádně. Ostatně jako jakákoliv jiná země."