Hořící keř (2013) (TV film)

Problém s Hořícím keřem mám ten, že dějová linka je díl od dílu slabší, naprosto předvídatelná, což teda nelze brát striktně jako chybu, ale to, že film (třídílná minisérie) de facto ukazuje v bleděmodrém to stejné, co iks tisícovek filmů před ním, přičemž není příběh prakticky v ničem objevnější, inovační než podobné hovořící o tom, jaké byly komunisty k***dy, naopak je hodně unylý a drží ho nad vodou jen právě zastřešení osudem velkého muže Jana Palacha. Na druhou stranu je první část nebývale silná, události upálení jsou podány brilantně, velmi emočně a opravdu člověkem pohnout, bohužel po špičkové hodině děje, přijdou další tři hodiny, kdy to všechno vyšumí hodně do ztracena. Shrnuto - první díl je suverénních pět, další dva jsou někde mezi třemi až čtyřmi hvězdami, přičemž čtyři hvězdy si snímek zaslouží z jistého vlasteneckého cítění. Jinak bych to řekl tak, že první část by měl vidět každý povinně, další dvě už jsou na pováženou.

Dobrý voják Švejk (1956)

Neznalý předlohy hlouběji než na pár hlášek, jsem na tento film koukal jako zjevení. Slepec epizodických příběhů bez hlavy a paty, bez hlubší dějové linky, propojené pouze postavou trollujícího blbce, to je trochu moc na film, který zdejší osazenstvo vyhání do nebe. Tři hvězdy, protože se na film dá relativně snesitelně dívat, ale v rámci jiných tříhvězdičkových filmů, jsou i dvě hodně.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Prostě ne! Jako fanoušek původní trilogie jednoduše nejsem schopen akceptovat, že tímto kouskem se všechen děj pohřbí v alternativní budoucnosti (či minulosti?). Propos hlavní důvod je ten, že Budoucí minulost celou dobu vehementně pomrkává a odkazuje na ostatní X-men filmy (nespočet flashforwardů na děj s Phoenixem), ale v samotném závěru se od nich zcela distancuje. To je jak si v restauraci objednat váš oblíbený hovězí steak, celou dobu koukáte do kuchyně, jak to tam kuchař perfektně připravuje a na talíř dostanete jehněčí žebírka... A ke všemu sečteno a podtrženo, celý příběh už poXté vypráví to samé, tj. stále se opakující boj jedněch za zničení lidí (ano, Magneto) a jejich záchranu (Xavier). Místo aby série udělala krok do budoucnosti (která vypadá celkem lahodně), dělá krok zpátky a plácá se v pseudointelektuálních rozpravách nad smyslem lidské/mutantí existence a táhne se od ničeho nikam. V tomto případě jen doufám, že pokračování konečně bude mít koule a X-meni dostanou rovnocenného protivníka. Bojovat stále dokola proti Magnetovi (v libovolném věku) je už dosti nudné.

Život je krásný (1946)

Takový pěkná romantická komedie na čtyři hvězdy, ale ten patetický konec je tak dojímavý, ale tak šíleně, že chci přidat hvězdu, protože takhle se mnou dlouho žádný film nehnul.

One Life (2011)

Z přírodovědeckých dokumentů zde v top 200 je One Life bezpečně nejlepší. Co k tomu dodat.

Jak vycvičit draka 2 (2014)

Částečně za to může děsný český dabing, ale i tak je dvojka o dost slabší než jednička...

Ip Man (2008)

V Číně viděli po bezmála deseti letech Matrix a nechali se inspirovat... Ne, sranda. Tak úžasný námět, perfektní zpracování, neskutečná podívaná, která bere u srdce. Jeden z nejlepších Čínských (potažmo Hongkongských) filmů? Suverénně.

Oceány (2009)

Přiznám se, že jsem to ani nedokoukal. Mám od dokumentu jiné očekávání, že co deset minut někdo řekne dvě věty, které se vůbec netýkají dění v obraze. Což o to, záběry jsou to místy kulervoucí, ale jinak to je zoufalá nuda...

Strážci Galaxie (2014)

Strážci Galaxie jsou velmi slušný film, avšak srovnání s Avangers je zcela na místě. Tolik největší problém SG je ten, že zde chybí ten pocit "dívám se na staré známé, jen jsou všichni v jednom filmu". Příchod Avengers de facto znamenal nacpání všech těch skvělých hrdinů (Iron Man, Thor) do jednoho ještě o chlup lepšího blockbusteru. SG mají obdobně pět hrdinů, ale ten hlavní je zajímavý více kvůli své masce a kazetě než čemukoliv jinému, červený svalovec a zelená cosi je de facto jen do počtu, a dle očekávání na sebe pozornost strhává fašistický mýval a "mluvící" strom. Přesto je úvodní část filmu, zvláště ve věznici, velice svěží a surová, jak se dalo předpokládat, hrdinský patos je zde omezen, ba přímo satirizován a děj odsýpá prakticky až do chvíle, kdy jsou hrdinové přepadení na neznámé těžební kolonii a pustí se s bandou idiotských lovců podkladů (a ještě více idiotské planety a jejich unifikovaných stíhaček) do boje. V rámci vesmírné akce dostává SG na prdel i od první trilogie hvězdných válek... Takže ani nevím, proč zrovna čtyři hvězdy. Asi to je nějaká víra v potenciál, z Avengers jsem byl taktéž nadšen, ale nakonec jsem musel hvězdu ubrat. Možná to u tohoto filmu bude stejné, každopádně do Marvelovského filmového univerza tento film bez problémů zapadá, ba patří spíš k těm lepším, minimálně je lepší než Iron Man 2 a první Kapitán Amerika. Edit: Po druhém zhlédnutí nemám chuť hvězdu ubrat, ale přidat. Tahle marvelovka se opravdu povedla. :)

Krtek (2011)

149. nejlepší film? Co je tohle za nonsens? Nemám tušení, jak tohle hodnotit, protože se mi nedaří dohledat, o co by mělo jít? Kompilace krtkových večerníčků? Tak ty jsem několikrát jako malý viděl, ale stejně nemám důvod hodnotit každou epizodu, jen abych měl tady o 30 skvělých hodnocení více... Hodnotím v rámci své snahy dokoukat top 200, ale umístění tohoto "filmu" sem zcela nechápu, stejně jako nechápu do značné míry přítomnost dokumentárních filmů v top 200 (měly by mít soukromé top jako seriály, ale potom by to možná chtělo i top 200 pro animované filmy, lepší nepolemizovat)...