Darkened Room (2002)

Kdo tady chce řešit děj? Lynch si hraje s digitální kamerou, experimentuje se snuff lookem a uplatňuje pár povedených znervózňujících nápadů. Příprava pro Inland Empire.

Strach.com (2002)

Nuda, scéna obšlehnutá z Kruhu, nuda, lekačka, nuda, další lekačka, nuda...

Inland Empire (2006)

Ultrabizarní exkurze do vnitrozemní říše Lynchovy choré mysli, kde nic není dostatečně nenormální a obskurní, aby se to nedalo přenést na plátno a nemohlo dělat divákům v hlavě absolutní guláš. Inland Empire je jako uzavřený cyklus, do něhož nemůžete nahlédnout, ale jen ho letmo z venku sledovat a nechat se unášet absurdní krásou nepochopitelnosti - nebo to je experiment, poslepovaný ze všeho možných nápadů a vizí, které Lynch neprotlačil do dřívějších filmů? Osobně jsem se tuhle podivnost plnou digitálního šumu, šroubováků v břiše, tančících prostitutek, lekaček, nevkusných střihů, nervních hereckých výkonů, bizarních kamerových záběrů a her s realitou přestal snažit pochopit kolem druhé hodiny stopáže a jen jsem tupě zíral. V mých očích Inland Empire zdaleka nedosáhl kvalit geniálního Mulholland Dr. a jedná se jen o hru s divákovou hranicí snesitelnosti. Ale o pekelně hypnotizující hru. P.S. Doporučuju tuhle analýzu...

Captivity (2007)

What. The. Fuck. Elisha pokračuje v pohřbívání svého talentu ve žhavém aspirantu na shit roku. Imbecilně napsaný a podprůměrně zrežírovaný pokus o pseudo-psychologický thriller (pokud je pro vás věta "Reálné je to, čeho se můžeš dotknout" podnětem k zamyšlení, možná vám to bude stačit), u kterého strávíte většinu času přemýšlením nad tím, co zrovna scénárista hulil a kolik šluků si z toho dal i režisér.

Spider-Man 3 (2007)

Silně přesentimentalizovaná a hlavně překombinovaná podívaná, jejíž hlavní problém spočívá ve snaze skloubit materiál, který by stačil na dva filmy. Vtipům chybí šmrnc (opravdu otřesná je variace na Jima Carreyho v Masce zahraná Maguirem), kompozice je chvílemi opravdu prapodivná a jedinou jistotou tak zůstávají špičkové akční scény. Horší hodnocení ale nedám, protože celkově jsem z toho zas tak špatný pocit neměl a letošní rok ukázal, že adaptace komiksů se dají odfláknout mnohem víc. /// Po druhém shlédnutí musím ještě bod srazit. Tenhle film je prostě k smíchu.

Kobra (1986)

Neodolatelně stupidně natočená přehlídka těch nejprovařenějších osmdesátkových klišé, ze které by se testosteron dal ždímat. V hlavních rolích Sly se sirkou v hubě a kadencí pěti vět na deset minut, prkenná Brigitte Nielsen a geniálně designovaná záporákova kudla. Co víc si přát?

Cry-Baby (1990)

Krásná pocta všem nagelovaným sračkám.

A.I. Umělá inteligence (2001)

Co na to říct. Motiv "lásky v jedničkách a nulách" různé morálně-existencionální otázky sám nabízí, takže proč něco takového nerealizovat ve velkém... Spielbergův projekt na mně nejvíce zapůsobil ve výborně natočené a zároveň nejosobitější první části, která se bohužel poté zvrhla do neonového kolotoče a veškerá pointa se ztrácela v přemrštěném rozpočtu. Třetí segment už si každý přebere po svém, podle mně se Mistr tentokrát utopil ve své sladkobolnosti a svou snahou o závěrečné vyznění kubrickovských rozměrů málem celý příběh zesměšnil. Pokud by se ubralo na nablyštěném kabátku a až přílišné doslovnosti závěru, měli bychom co dočinění s mistrovským dílem. I tak nabízí AI neobyčejný zážitek, který jen tak z hlavy nedostanete - ať už v pozitivním nebo negativním slova smyslu.

Hračka (1976)

Možná tak trochu sentiimentální, ale nádherná a poučná ukázka toho, jakou cenu má lidská důstojnost.