Avatar (2009)

Jak by řekl Walter(Nebo to byl Peanut?), naleštěné hovno zůstane hovnem. Avatar není špatný film, vypadá to úžasně a z technické stránky Camerion skutečně dodržel své slovo o přelomovém filmovém díle... V tom ale mé velebení končí, protože děj samotný je podivná slátanina pohádky a vážně se tvářícího filmu, který chce uspokojit všechny, ale ty 13ti-leté Americké spratky přece jen o chlup více...Jednou a dost, to je zde mé motto, a ačkoliv jsem všemi deseti (Alespoň v myšlenkách) pro kampaně "Pomozte Indiánům", zachránit to tenhle film v mých očích nemůže.

Forrest Gump (1994)

Forrest je dnes už zkrátka klasika, a stejně jako u jeho velkého konkurenta jej nemá smysl po milionté uctívat a blahořečit. Zemeckis to vzal pěkně od podlahy, náhodě nic neponechal a monotonním monologem Toma Hankse zmanipuloval desítky generací v bezhlasé sledování, aby pak s přidušeným "Ooo" odběhli od závěrečných titulků a napsali oslavnou ódu na téma "Proč je Forrest lepší, než Shawshank", aby pak se zamračením zjistili, že před týdnem propsali noc podobnou prací na téma "Proč je Shawshank lepší, než Forrest". V mém případě se Nírvána nekonala, Shawshank by si nějaký ten Oscar zasloužil přece jen více, ale film je to ale set sakra dobrý!

Serenity (2005)

Serenity se příliš neliší od původního Firefly, nebo se o to alespoň snaží. Je to takové epičtější a trikovější zakončení skvělého seriálu, s řádně vyšším rozpočtem. Jenže oproti geniálnímu firefly to pro mě jaksi ztrácí ten náboj, tu jiskru, která mě držela u Firefly celých 14 dílů po sobě. Stará parta je zpět, jsou tu jejich rozhovory, vtípky, ironie a hlášky, ale nějak to není ono, a to mě strašlivě mrzí. Zápletka samotná by asi za hovno nestála, ale vzhledem k množství náznaků, vzpomínek a příběhů, které se ve Firefly vyskytovaly, bych očekával přece jen něco smysluplnějšího a propracovanějšího. Akční epická gradace na konci filmu mi taky příliš nesedla, a sci-fi či ne, bylo to prostě přehnané. Tak jsem ze sebe to zklamání dostal. Přese všechno jsem ale milerád, že jsem se s mou oblíbenou partou pašeráků mohl rozloučit alespoň takhle.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Tento díl je prostě má srdcovka a dle mého i to dosud nejlepší ze Star Wars :-) Samozřejmě, v dnešní době už jde hodně na oči technická zastaralost, a jelikož i ten příběh je jen další bodík pro archetyp "Záchrana světa v rukou vyvoleného" a Leia na sebe bikiny nahodí až v šestém díle, nelze než se obrátit na nostalgii a s klidem říct: It's just the best. Deal with it.

Batman začíná (2005)

Starší bratr Temného rytíře je...fajn. Lepší zhodnocení mě prostě nenapadá. Je tu už velká část oné Batmanovské temné atmosféry, pěkně zpracovaný příběh Borce Wayna, Howard/Zimmer řádí jako obvykle a nad Rachel mi zde ještě občas ukápne nějaká ta slina. Jo a je tady Morgan Freeman! A taky Christian Bale, Neeson, Caine a Oldman...obsazení je, stejně jako technická stránka, špičkové. Co pokulhává, je zápletka, chování hlavních záporáků a občas i Batmana samotného, který za těch pár hodin, co tvrdošíjně zachraňoval životy padouchům, zdemoloval půlku města a chudáci policajti už takové štěstí neměli.. A taky ALESPOŇ ZÁKLADNÍ KURZ V TOČENÍ BOJOVÝCH SCÉN. No dobře, ten Caps lock si Batman nezasloužil, ale tohle Nolan opravdu nezvládl...

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Po působivém Kruhu Verbinského další výborný filmový počin. Samotný příběh je dost klišovitý a předvídatelný, jak už to u tohohle typu filmů bývá, ale Piráti se mohou pyšnit výborným hudebním doprovodem (celkově zvuky včetně dabingu dopadly na jedničku), výbornou režií a prací s kamerou, po delší době skvělými a osvěžujícími vtípky, skvělými triky a taky jistou logičností (na rozdíl od dalších dílů). Rozhodujícím faktorem ale bylo, že jsem se po celých cca 135 minut ani jednou nenudil, a to ani když jsem film viděl po druhé, třetí... A co více od filmu můžete chtít? Johnnyho Deppa ve vrcholné formě chrlícího jednu hlášku za druhou? No dobře, toho taky.

Firefly (2002) (seriál)

Netradiční sci fi seriál (prvky westernu) na motivy hvězdných válek, který mě naprosto uchvátil. Nebere si žádné servítky, postavy jsou skvěle napsané i zahrané, na televizní počin to vypadá náramně dobře, i ta hudba je geniální. V postavách se vyskytuje jak charismatický klaďas Malcolm Reynolds (Který u mě překonal i Hana Sola), tak "záporácký" Jayne, tak i nádherná Morena Baccarin, která jakožto "Společnice" musí zaujmout snad každého (normálního) muže, prostě seriál samotný má jen jedinou chybu, která částečně zavinila jeho brzké ukončení - hlavní příběhovou linii. Ta se totiž během 14 ti dílů neuvěřitelně vleče, což vlastně není vůbec škoda, protože v každém díle pak dostávají prostor zajímavé vedlejší příběhy, které plně dostačují, a skvěle celý seriál doplňují, jen to prostě asi nestačilo. Mít možnost natočit více dílů... :-( Hlavní problém ale byl v tom, že nějaký stupidit s televize Fox rozhodl, že pořadí jednotlivých dílů neodpovídá jeho představám, a proto se např. 1. díl v základu vysílal až 11tý...Kdo má pak čekat, že to získá velkou sledovanost, když na sebe díly během vysílání nenavazovaly? A právě toto rozhodnutí připravilo svět o asi nejlepší ze sci fi seriálů vůbec. 100%. There`s no place i can be...Since i found Serenity... :-(

Simpsonovi (1989) (seriál)

Hodnotit seriál, či jej rovnou odsoudit do odpadu, po několika málo více či méně povedených epizodách je prostě zhovadilost, a lidi pyšnící se touto vlastností nemám z principu rád! Proto dnes udělám to samé, a ač zde Odpad nehrozí, Simpsonovi si mě nikdy nějak zvlášť nezískali, ani mě nepřesvědčili o kvalitách, které jim mnozí připisují. Smůla, což? Možná jednou...

Dexter (2006) (seriál)

Nezabitelný (anti)hrdina to (ne)má konečně za sebou, a jaká to byla jízda! Hodnotit seriály jako celek je sakra těžké, a Dexter tomu jde příkladem - famózní první a druhou sérii následovala nemastná neslaná série třetí, nad kterou se snadno vyhoupla Trinity série čtvrtá, jenž s přehledem vyzvala na souboj série pátá, aby pak celý seriál završily poslední dvě série. Ty rozhodně špatné nebyly, ale objevuje se zde již spousta logických chyb, přehnaných scén a snahy šokovat, střídmost a uvěřitelnost jde do kytek a zachraňuje to vlastně jen ten Dexter, který s pár dalšími postavami seriál dál tahá do vln nadprůměru. Finále sedmé série vás pak nechá v němém úžasu, jak mohli v Showtimu zaměstnat toho potrata, co celou epizodu napsal, načež se zuřivě pustíte do psaní emailu producentům, jehož hlavní zpráva zní "Udělejte to znovu, a tentokrát pořádně!!" Nedá se nic dělat, kostky byly vrženy a tentokrát skutečně nedopadly na správnou stranu. Na kvalitách Dextera, potažmo jeho výborných prvních dvou sériích, to však nic nemění.

Hrdinové (2006) (seriál)

Abych začal něčím pozitivním, První série byla naprosto vynikající!! Abych však dodržel svou skautskou přísahu pravdomluvnosti z počátků minulého desetiletí, každá další série byla horší a horší, až autoři nad hryzáním vlastních nehtů v zoufalství vytvořili karikatury v podobě série třetí a čtvrté, které bych nejraději označil za úplně jiný seriál, protože takové pokračování si Heroes skutečně nezasloužili.