Rivalové (2013)

Obecne filmy z automobiloveho prostredi nejsou muj salek caje , protoze se malokdy podari napeti prenyst na screen - stejne tomu je I tady - zadny napeti jsem pri velmi dobre nastrihanych zaberech ze zavodu necitil. Ovsem je hned treba poznamenat ze tento film je jeden z nejlepsich co jsem za dlouho dobu videl pokud se bavime o automobilovem sportu. Dobry zvyk pana Howarda - delat podle skutecnych udalosti se i tentokrat vyplatil a pametnici si urcite prisli na sve. Svet F1 se od dob kdy si Jackie Stewart daval na apex do zatacek kameny urcite zmenil ale to neznamena ze by tenkrat byl chudsi - spis naopak. Perfektcionista a introvert Lauda proti mejdanovemu krali Huntovi byl jeden z nejvetsich souboju tohoto sportu a film to dokumentuje opravdu prijemnym zpusobem. Je potreba prejit s nadhledem nekolik ucelovych uprav deje (Lauda byl s Huntem kamos a F1 uz tenkrat byla spickou technologie na zemi takze diry do helmy se fakt nedelali vrtackou pred zavodem) a pak je z toho velice pekna vzpominka na jmena , ktery jsem jako kluk hltal po kilech. Predstavitele hlavnich roli byli vybrani skvele a Laudu zahral Bruhl dokonale vcetne akcentu. Hemsworth mi tentokrat nevadil a jeho bobulacsky priteplenej hereckej netalent jsem zde ani necitil (vyjimecne). Ostatne I Clay se svym knirem bylo jako se vratit zpatky a zas ho videt stat na nohach - dokonalej casting. Libila se mi i dobova kulisa , ktera je teda podle me hodne dobre dotazena. Davam 3 hvezdy - dobry film jako zpominka na dobu kdy se velky pribehy dely diky talentu jednotlivcu a ne diky prachum a techologiim.

Zpátky do ringu (2013)

Tak napad na tenhle film si rikal o makro pruser ale zpusob jakym se z toho Segal a jeho team dostal je teda nutno docenit. Dva pradavni rivalove co to maji uz 30 let jedna jenda se proste najednou ocitnou v treningu na rozhodujici odvetu jako zpestreni jejich duchodu. Pribeh ma samozrejme druhou dejovou linii a je tam samozrejme paradni expaprika (tady stale jeste kvalitne zakonzervovana Basinger) a cely se to tak nejak vali k souboji , kterej tady ale teda neni to hlavni ani nahodou. Postavit proti sobe predstavitele hlavnich roli ze dvou svetove nejproslulejsich filmu o boxu byl obrovskej risk a mohlo se to smejknout do tezky ale tezky sracky - nicmene slava nestalo se. Film je dobra komedie na urovni a je potreba rict ze je to hlavne DeNiro a Arkin kdo to drzi v tomhle prijemnym usmevnym stylu.Nejlepsi joke udela DeNiro kdyz po gongu jeste mrdne Rockymu jednu pres kvetak. Nevim jestli mam halucinace ale uz jsem se v posledni dobe nekolikrat pristihnul ze si zacinam myslet ze Rambo se nakonec hrat nauci a nekolikrat jsem premyslel o tom ze jeho nej role jeste mozna prijde - zajimavej pocit. Zajimalo by me jestli nakonec Tyson sedel s ukousnutym ouskem na jedny sedacce nebo je to proste rozdelenej obraz - me to pripadalo ze tam spolu nesedeli. Davam 3 hvezdy - dobra komedie co je urcite lepsi nez cekate.

Vlk z Wall Street (2013)

Tak jsem si to skouknul v kine a musim rict ze jsem byl nadsen. Nebudu se poustet do hodnoceni moralni roviny pribehu potazmo osobnosti hlavniho hrdiny ale reknu jen kazdemu co jeho jest. Nezkusenej ale talentovanej borecek skoci na wallstreet a po prvnim nabiti drzky si najde cesticku jak nakonec k tem prachum prijit.Trochu mu ty astronomicky zisky kolidujou s nadmernou spotrebou drog a pomerne nakladnym zivotnim stylem ale chlapec se drzi. Zivot je jeden velkej mejdan a tak by to fakt melo bejt takze zadnej problem dokud to cely neposlou do hajzlu benga - jako vzdycky. Nekdo by mozna namitnul ze film je jedna velka lajna na prdeli nejaky luxusne vyholeny slapky ale podle me to bylo akorat - kdo nekdy jel mejdan tak musi nechat ze takhle ale ani min ani vic to proste je. Scorsese Vam vydechnout neda a ikdyz to vypada ze je to porad dokola tak vyvoj dejove linie jde neustale dopredu ani o tom nevite - rekl bych ze je to ale klasickej Scorsese. Vtipky jsou naprosto dokonaly tedy alespon v puvodnim zneni ("fucking double Ds" , "treasure map") a ja jsem se bavil kralovsky. Z DiCapria je teda nakonec opravdu kvalitni herec (podle me proste jen potreboval zestarnout a nevypadat jako hosicek z gymplu) ale jeho vykon je u me az na druhym miste. Totalni winner je Mr. Jonah Hill - co tenhle chlapek predvadi je naprosto dokonaly herectvi. Borci byli urcite obohaceny svejma vlastnima zkusennostma s drogama ale neco proste zahrat museli a kdo to zna tak vi ze to zahrali naprosto autenticky - a specialne Hill. Vybornej film nejenom podle skutecne udalosti ale i podle toho jak to opravdu je - davam 4 hvezdy - vybornej inteligentni film.

Duel Frost/Nixon (2008)

Velmi prijemne prekvapeni v podobe skvele rezisersky zvladnute latky a hodne kvalitnich hereckych vykonu.Film o vzniku , priprave a realizaci interview , ktere bylo pro USA opravdu zasadni a patri do sine slavy publicistiky televizi v USA. Svoji karierou britskeho popularniho komika mirne handicapovany Frost se rozhodne ze udela interview s ex-prezidentem Nixonem a pokusi se staremu lisakovi trochu zatopit. Na zacatku se musi poprat se spatnym vyvojem natacecich dnu ale nakonec to z toho staryho mazaka dostane a amerika vi ze to bylo v hotylku Watergate pekne na levacku. Filmu vevodi dobre reziserske vedeni , ktere udela z pomerne nezajimave latky pro dramatko misty az mazec a vsechno je podporeno velmi ale velmi dobrymi hereckymi vykony spousty tak trochu druholigovch hvezd. Famozni je Rockwell i Sheen a slusne jim v male roli sekunduje Bacon ale na cem si opravdu pochutnate je vykon pana Langella - vynikajici. Velice dobre zpracovani mezniku politiky USA a rozhodne dobry film - davam 3 hvezdy - film co musite videt

Profesionálové (1977) (seriál)

Cowley uz pred lety a ted je mrtvej i Bodie - sakra nejak se to sere. Tohle jsou vzpominky a ten komu bylo 12 kdyz to komousi pustili do TV si urcite rad zavzpomina. To ze nam to komancove pustili byl malej zazrak a kdyz serial bezel tak jsem se vzdycky kouknul z okna - takhle liduprazdny mesto jsem pak videl uz jenom pri naganu - kdo nezazil nemuze nikdy vedet jakou silu tohle predstavovalo - jen proto je to kult. S odstupem casu samozrejme trojice bombardaku pusobi trochu usmevne ale tyhle postavy byly na svoji dobu vytvoreny perfektne. Dva ranari a jeden mazak co se s nicim neserou a jeste u toho maji million hlasek. Dnesni tvurci a hlavne scenaristi by se mohli ucit jak bravurne se da pribeh nacpat do pouhejch 50ti minut a co se vsechno da za tech 50 minut stihnout - to byl fakt kumst. Suverene nejlepsi serialova znelka vsech dob , k tomu popojizdeni po londyne v kapraloj (ford capri - auto intergalaktickych snu) , Bodie ve znelce s limcema az na ramena a proste kult jako prase. Bodie RIP - 5 hvezd

Hatfieldovi a McCoyovi (2012) (seriál)

Naprosto vynikajici zpracovani skutecneho pribehu dvou rodin , ktere se dostanou do konfliktu a ten pretrva nekolik dekad. 3 dily po 90ti minutach nabizeji opravdu strhujici dej a provedeni westernu jak ma byt. Zaujala me hlavne syrovost doby , kterou se tvurcum podarilo skvele dostat na screen a sami citite ze tehdy proste doba byla jina - umrti deti nejsou prijimana hystericky ale jako soucast behu zivota a naprosto prirozena vec a celkove to pusobi jako ze lidi byli tehdy bliz opravdovemu zivotu byt byl mnohdy neporovnatelne tvrdsi nez ten dnesni - ale taky byl opravdovejsi. Skoro se divim ze to pisu ale pro tentokrat vynikajici Costner ale libil se mi i veteran Berenger napriklad. Film mi rozklicoval uz mnohokrat zachycene prirovnani "they like each other like Hatfields n McCoys" a ted konecne vim proc jsem ho v puvodnim zneni mnoha filmu tolikrat slysel a nikdy nevedel co to znamena. Vyborne zpracovano a opravdu vysoka kvalita - davam 4 hvezdy

Gravitace (2013)

Dej filmu asi tentokrat nebyl to proc jsem si nasadil ty brejle a oddal se kouzlu 3D projekce. Musim hned napsat , ze jsem urcite nebyl zklamany a jestli nejaky film stoji za to byt ve 3D tak je to rozhodne tento. Dost prostoduchy pribeh 2 astronautu , kteri vyleti do volnyho prostoru a maji k navratu na lod jenom jeden jet-bag. Clooney dobrovolne odleti do prostoru a Bullock pokracuje v poletovani a preskakovani z cinskyho na ruskej a nevim jakej orbitalni neco dokud nenaskoci na neco kde je funkcni modul a pristane zpatky na zemi. Dejove celkem slabota a v prubehu filmu se ukazuje , ze Bullock je uplne vygumovana a jako profi astronaut dela jednu chybu za druhou jen proto aby se tak nejak udrzelo napeti na patricny hladine. Kdyz jde v pulce filmu hasit pozar rucnim hasicakem a ten za ni vleti do unikovyho modulu tak povidam - "uvidis ze tam nakonec bude litat na tom hasicaku" a taky ze jo. Ovsem jak jsem uz napsal vyse zminovane vubec nevadi protoze kouzlo je zde ukryto v dokonale remeslne provedenem filmarskem umeni - Cuaron a Lubezki se teda vytahli a tohle je abnormalne kvalitni vyuziti 3D technologie - 360tkovej full ring pri pruletu spojovaci chodbou je fakt lahudka a sakra dobre odvedena prace. Kdyz Bullock vyleza v elastickejch boyshorts z vody tak jsem si pro sebe rekl ze doba slavy jejiho tela uz pomalu konci ale pak jsem si uvedomil kolik ji je a musim rict ze ta dama je teda ve forme. Mimochodem v cele jeji kariere nenajdete lepe odehrany film - jak vidno I herectvi se da naucit aspon do urcite miry. Davam 4 neuveritelne hvezdy za unikatni zpracovani

Konzultant (2013)

Pro me trochu zklamani co se tyce pribehu jako takoveho ale je to Ridley Scott a ten skoro vzdy naserviruje aspon neco co stoji za dokoukani. Naprosto stejne vycichle tema co pred casem pouzil Stone v "Savages" - problem s mexikana , ktery se poslednich par let rozhodli ze ten svuj business troche okorenej poradnou palbou pro vsechny kdo delaj chyby. Zasilka kokese se ztrati , pak se zas najde , kdo to podelal dostane pres kvetak a za tim vsim je zas baba. Okazala demonstrace dost sokujici reality a soucasnych praktik mexikanskych gangu je tady bohuzel tak nejak osamocena a film vlastne nenabizi zadny valny pribeh natoz neco k zamysleni.Na rozdil od Stona se Scott predvedl jenom sekvenci radoby zajimavych a hlubokomyslnych rozhovoru borecku co jsou vlastne za vodou a hrajou si na to ze resej nejaky emocni problemy a dilemma kdyz jim u bazenu beha dvacet dlouhonohej kocicek v bikinach a jezdej v continentalu. Prezentace luxusu je tady dokonala a sakra jsem citil ze bych se u toho bazenu taky chtel vyvalet. Stonovo stejne tema jste chteli dokoukat a chteli jste vedet jak to teda dopadne - tady jen koukate. Po case zas dobrej Bardem (tentokrat neprehraval a on je dobrej jen kdyz hraje na 80% a netlaci to) no a pro me vyborna Diaz , ktera si strihla starnouci luxusni a radne prosoustanou damu co vlastne vsechno ridi tim svym pokladem v rozkroku.Vsechno citelny , dej nula , radoby sokujici zaver nesokuje a to je tak vsechno. Scott je borec ale tohle v sobe nemelo nic nez jenom konstatovani situace - davam 3 hvezdy za lakavou prezentaci luxusu (vydesignovany interiery) a dobry herecky vykony. Kulovy - jdu to dat na 2 - spatny to bylo , o nicem

Nejvyšší nabídka (2013)

Presne jak jsem si uz zvykl v poslední době - ocekavana top kvalita a obdrzena prumernost. Pripada mi ze každý další film s Rushem dava ocekavat vysokou kvalitu ale ta porad ne a ne prijit a to hlavne diky rezii. Pribeh znalce umeni , který se dostane do kontaktu s divkou trpici fobii z otevrenych prostor , sblizi se s ni , famozne zvitezi nad fobii , vraci divku do normálního života a z ni se nakonec vyklube clenka zlodějského gangu , který na znalce usije monstrozni podraz. Romanticky pribeh je vysperkovan kvalitním designem produkce plnym uměleckých predmetu a dodava opravdu exlusivni dojem. Specialne barak ve kterem se odehrava většina pribehu je naprosto famozni stavba a nabízí uchvatnou podivanou. Ocekavany obrat v dejove linii prichazi az po hodne dlouhe době a je velmi snadno predvidatelny. Rush hraje svůj obvykle vysoky standard ale uz by potreboval nejakou pecku , která jeho herecke umeni tak nejak samovolne zdurazni - tohle je jen další neprilis silny pribeh , který se spoleha prave na jeho umeni vic nez na potencial pribehu samotného takze to vychazi naprázdno. Obsazeni Hoeks byla chyba. Pekny film co chcete dokoukat ale citite ze to opet nebylo to prave - davam 3 hvezdy hlavne za ten barak ale jsem tak nejak zklamanej.

Osamělý jezdec (2013)

Sakra Johnny ty prachy te uplne voddelaj. Jeden z vubec nejlepe placenych hercu a pro me drive velice respektovany se posledni dobou stava synonymem konzumnich a financne hodne profitabilnich projektu a to je bohuzel vsechno. Velice slaby pribeh indiana co se po letech pronasledovani dostava na dostrel sveho zivotniho protivnika kvuli davne krivde na jeho lidech. Westerny mam rad a beru i spojeni s modernimi filmovymi technologiemi a tudiz jsem schopen akceptovat nejakou tu akcni trikovou western scenku ale samozrejme nejlepsi westerny nedavaji trikovym studiim vydelat ani dolar popripade liru. Pribeh trochu pomateneho indiana Tonto (komentare ostatnich nelzou a Depp tam opravdu dost nevhodne napasoval pirata Sparrowa) sel udrzet v rovine trochu komedialni ale bohuzel se to nezvladlo a vychazi to uplne naprazdno. Indian s pojebanym mozkem sice par dobrejch forku udela (hlavne v puvodnim zneni) ale celkove je to proste copy-cat toho pirata. Nemuzu prijit na nic co by v tomhle filmu stalo za zminku a jsem si jist ze bude velmi rychle zapomenut. Davam 2 hvezdy za forek s nefer businessem ( "ptaci zob za hodinky? Na co tomu chlapkovi bude ptaci zob? - Ptak nevi kolik je hodin") a tohle je slabota