• Fantasy

Medvěd - Série 2 (2023) (série)

Druhá série je ještě lepší než první. Došlo na zklidnění a nejedná se o neustálou úzkostlivou kakofonii plnou stresu. Tvůrci už stejně jako hlavní postava ví, že je občas potřeba se trochu uklidnit, z čehož těží hlavně divák, který dostává vyrovnanější zážitek, častokrát mířící přímo na solar. Dynamické, schopné vyvolat neuvěřitelné emoce a s vynikajícím soundtrackem a obsazením.

Nic ve zlým (2023)

Když se to snaží o humor, ve skutečnosti to moc nefunguje. Ale ono to nevadí, protože takových scén je ve filmu poskrovnu a většinu času jde o příjemně plynoucí příběh dvou lidí, které k sobě zavály morálně pochybné okolnosti. Marketingová kampaň tedy dost zavádí a spíše než "Rková" komedie to je odlehčené civilní drama. A já jsem za to rád.

To jsem já, Margaret! (2023)

Miloučké, vtipné a vkusné. Do žebříčku nejlepších coming of age snímků se to asi nezařadí, ale díky povedenému castingu, hladivé nostalgické hudbě a úspěšnému balancování na hraně kýče to přeci jen za to srdíčko chytne. Oddychovka jako řemen.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Úplně tady nechci psát, že jde o nejlepší film, jaký jsem kdy viděl, ale po odchodu ze sálu mi to tak rozhodně přišlo. Neúprosná audiovizuální šleha se zběsilým tempem, kterou velice pevně podpírá vtahující příběh a porce nápadů, která by vyšla klidně na dalších 30 filmů. Díky té vražedně agresivní formě jsem sice odcházel s lehkým bolehlavem z toho, jak jsem se vše snažil pochytit, ale je to bolehlav, u kterého máte pocit, že je z té nejlepší party na světě. Nemohu dospat pokračování a zhruba takhle si představuji brilantní práci s mnohovesmíry.

Rychle a zběsile 10 (2023)

Jason Momoa zachraňuje ultimátní imbecilitu, ve které je debilní úplně všechno. Přes scénář po triky. Po příšerné devítce jsem se nechal namlsat pozitivnějšími ohlasy, ale nakonec toho kina lituju. Nedokázal jsem se naladit na tu notu, jako ostatní, protože se to stále bere neustále vážně. Nebo já v tom ten nadhled jednoduše nevidím. Paradoxně jediný Momoa, kterého normálně moc nemusím, evidentně pochopil, co se točí za srágoru, takže ze svého padoucha udělal metrosexuálního Daniela Nekonečného spojeného s Danielem Hůlkou a Jokerem. Jinak se jedná o typický exemplář úpadku letních blockbusterů. A ani tu akci si člověk nedokáže užít, když už je zcela odpoutána od reality.

Ted Lasso - Sbohem (2023) (epizoda)

Slzy dojetí a štěstí. Konec velké éry a závěr jednoho z nejlepší seriálů posledních několika let. Konec bolí a mrzí, ale skončit se má na vrcholu. A setsakra, tohle byl jeden vysoký vrchol!

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Potenciálně skvělý film, který je zkažený marvelovským přístupem, hloupými rozhodnutími i občas retardovaným scénářem. Vizuálně zároveň občas velice odpudivý. Majors v životě je zjevně hovado, ale herecký talent se mu upřít rozhodně nedá a film jeho Kang táhne dopředu. Každou jeho sekundu si člověk náramně užívá, ale zároveň si říká, že kdybychom se ho dočkali v nějaké dospělejší látce, nadšenost by byla neúměrně vyšší. Takhle se jedná jenom o stravitelnou jednorozměrnou jednohubku, která docela svižně uteče. Čekal jsem to podle ohlasů horší, ale zároveň to mohlo být daleko lepší.

Ted Lasso - Reprezentace (2023) (epizoda)

Vrchol televizní tvorby! Nejlepší seriál posledních let. Chci víc!

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Jednotlivostem nelze upřít nápad, příjemnou drásavost i slušnou míru nekompromisnosti. Celku ale pořád něco chybí. Ať je to nějaký emoční vklad, trochu více nadhledu či nějaká výraznější atmosféra. Ve výsledku se jedná "jenom" o poslepované kousky, jejichž grindcorová rétorika je více než cool, ale na poli devadesáti minut poněkud ubíjející, až lehce únavná. A je to škoda, protože úvod naznačoval, že bychom se tentokrát mohli dočkat zajímavé hry s pravidly série.

Air: Zrození legendy (2023)

Konverzačka, která je sice pořád reklamou na Nike, ale díky famózním výkonům a vypulírovaným dialogům zároveň nesmírně strhující i vtahující jízdou chlápků, kteří chtějí ve světě zanechat odkaz a nebojí se vsadit všechno. Basket i boty jdou zcela mimo mě, ale stejně jsem si to výsostně užil. Affleck a Damon si připisují další trefu.