Tahle země není pro starý (2007)

Mrazivá atmosféra od začátku do konce s hned několika neočekávatelnými "typííčo" zvraty, šílený zabiják s pochroumaným mozkem ztvárněný přesvědčivým Javierem Bardemem, kovboj Josh Kníráč Brolin a jeden starej šerif Tom, kterému práce (nebo spíš to, s čím se během jejího výkonu setkává) začíná lézt na mozek. Prvních 105 minut devadesátiprocentních, konec jsem asi úplně nepochopil - nebo se mi prostě nelíbil. Vyšumívá do ztracena a očekávané wow finále se stylovou řeží se nekoná. I přesto bratři Coenové opět potěšili. :)

Temný případ (2014) (seriál)

1. série 80 %. Zatraceně creepy podívaná, kterou dominuje ústřední duo Harrelson-McConaughey a parádní, originální scénář. Pomalejší rozjezd může ze začátku odradit, vyplatí se ale pomalu se rozvíjející zápletku překonat a počkat na pozdější díly - tam se divákovi dostane toho nejlepšího v oblasti krimi, co je na trhu momentálně k dispozici. 2. série - 100 %. Jdu proti davu a i když se snažím neporovnávat první a druhou sérku mezi sebou, druhá mě zasáhla víc. Víc jsem se sžil s jednotlivými postavami a jejich zpackanými životy a přál si dobrý konec pro Farrella, Vince i Rachel. Jednotlivé případy neporovnávám, jde o něco úplně jiného, kde se první jevil jako práce démonického fanatika, ve druhém se podíváme do nejtemnějších koutů podsvětí. Zkrátka nechci míchat jabka s hruškami. Jsou to ale především postavy Velcora, Franka a Bezzeridessový, co mě nakonec přimělo zvednout hodnocení na 5 hvězd.

Úsvit mrtvých (2004)

SPOILER Rychlejší pohyb transformoval hororový zombie žánr do akčního a hlavní hrdinka ani jednou neukáže kozi. Což je celkem škoda, protože s ukazováním kozi ostatních účinkujících s chromozomy XX větší problém není. Už proto nemůžu dát tomuhle filmu vyšší hodnocení... dobře, a taky (jen tak mimochodem) kvůli absenci emocí, které by se měly dostavit aspoň ke konci projekce. A nedostavilo se nic, trošku mi bylo líto CJ, stačí ale porovnat jejich intenzitu s emocemi během kteréhokoliv jiného zombie filmu, akčňáku nebo hororu, který jsem tu ohodnotil 3* a výš - Úsvit mrtvých v téhle rovině selhává. Co oceňuji, je akce, naspeedovaní zombíci, bezútěšný konec, scénu s porodem dítěte a hrátky s dalekohledy, tabulemi a šachy na střechách. 60 %

Valmont (1989)

Valmonta jsem si představoval jinak. To už Ryan Phillippe se mé přestavě přibližoval víc. Colin Firth je však víc než dobrým hercem a kde ztrácí na zevnějšku, tam dohání skvostným hereckým uměním. Ještě deset minut před koncem jsem chtěl dát 4*, závěr ale tak nějak vyšuměl do ztracena a žádný vrchol se nekonal - a to se mi nelíbilo. Jinak chci pochválit výpravu, kostýmy a celkově atmosféru tamější doby - ta se panu Formanovi vydařila na výbornou, to a emoce, které vyvolává hned několik postav na plátně. Valmonta je vám nakonec ještě líto. Ono když se nad tím člověk zamyslí, jde o klaďase, který vás po většinu filmu přesvědčuje, že klaďasem není ani coulem. Sečteno podtrženo, Valmont je pro mě dalším snímkem, který evokuje fakt, že jsou to právě ženy, obzvlášť pak ty intrikánské, kdo ovlivňuje chod dějin/života/společnosti. 65 %

Ve službách krále (1961)

Co tomuhle šermířskýmu snímku kazí štít, je předvídavost a častá nuda... To by ale hlavního padoucha nesměl hrát Guy Delorme a hlavního hrdinu Jean Marais - jakmile se tihleti dva střetnou, máme jasno. :)

Závrať (1958)

Nebýt některých až příliš zdlouhavých pasáží a hudby, která téměř nepřestane bzukat, dal bych plný počet. Vertigo je hodně zvláštní film. V začátku nastiňuje, že půjde o detektivku s hlavním představitelem, který se bojí výšek (což se někdy v průběhu určitě vymstí), potom se najednou přemění v cosi... řekl bych i mysteriózního a vzápětí dojde na rozkošný slaďák. A jako třešnička na dortu děsivý závěr, kdy emoce tečou všemi proudy (nebo aspoň ty moje tekly). Za zmínku stojí i vizuál, obrazy se povedly na nejlepší. A vidět film z padesátkového San Francisca se všemi těmi nablýskanými auty, prosluněnými parky, galeriemi a honosně oblečenou střední a vyšší třídou - krásně pohladilo na duši. Trvalo mi dost dlouho, než jsem byl připraven si k Hitchcockovi najít cestu, tenhle film však ve mně probudil chuť zhlédnout další a další díla z Alfrédovy dílny, čím víc, tím líp. A nevím, jestli začínám stárnout (bylo by to ukrutně brzo), ale dívky ve starých filmech se mi zdají o poznání hezčí a svůdnější než novodobé herečky. Nevím, asi je to i tou dobou. Čpí z nich elegance a něžnost, jaká se dnes už skoro nevidí. Proto i přítomnost nádherné Kim Novak přispěla ke spokojenému zážitku ze sledování Vertiga. 80 %